Административен съд във Варна: Паякът пуска колата ни, ако се явим, докато я вдига
Четвъртък, 19 Февруари 2015 12:33Източник: в.Труд
 
Ако собственикът се появи, докато репатрират неправилно паркирания ни автомобил, колата не трябва да бъде извозвана до наказателен паркинг. Това става ясно от решение на Административния съд във Варна по жалба на варненка, оспорваща акт за принудителното преместване на нейния “Сеат”, пише в. "Труд".
В края на октомври м.г. жената спряла на кръстовището на бул. “Съборни”, до Стоматологията във Варна, за да заведе 2-годишното си дете на зъболекар. Автомобилът бил паркиран в нарушение на няколко норми на Закона за движение по пътищата - колата била спряна на пешеходна пътека, така че пречела както на пешеходците, така и на шофьорите. В района няма никакви места за паркиране. Затова и служителите на предприятие “Общински паркинги и синя зона” непрекъснато обикалят там и бързо установили нарушението на варненката. Служителка на предприятието направила снимки и започнала да пише протокол в присъствието на общински полицай, а след това се заели да вдигат колата с “паяка”.
В този момент, докато сеатът бил във въздуха, се появила собственичката с плачещото дете на ръце и им казала да пуснат автомобила. Тя не оспорвала нарушенията на закона, но твърдяла, че няма нужда колата да се кара до наказателния паркинг, при положение че присъства на място.
Общинарите обаче били категорични, че според вътрешната им инструкция, след като автомобилът вече е вдигнат, не може да бъде освободен. След това жената била принудена да търси превоз, с който да отиде под Аспаруховия мост, където събират репатрираните моторни превозни средства. След като платила таксата от 40 лв., си взела колата. Твърдо убедена, че е била права, тя обжалвала акта на общинарите пред съда.
Административните съдии отменили акта, защото “присъствието на жалбоподателката по време на принудителното преместване го прави ненужно, безсмислено и противоречащо на буквата и духа на закона”. Според магистратите мярката изобщо не е съобразена с целта на закона.
Решението на Варненския съд може да се обжалва пред Върховния административен съд.
Потърсен за коментар, заместник-кметът на Варна по сигурността Тодор Иванов заяви, че общинарите ще продължат да спазват досегашните си инструкции, според които започнатото вдигане на кола трябва да завърши със задължително репатриране.
Той аргументира тази практика с разходите, които прави общинското предприятие при започване на всяко принудително преместване на автомобил. “Всеки си е в правото да обжалва в съда, както е направила жената, но не смятаме да променяме разпоредбите заради този случай”, обясни пред “Твоят ден” Иванов.
|
Коментари |
15:24ч. 20 Февруари 2015 #22  angelvarna @Haus никой не ти е длъжен да ти постила за да паркираш. Ти като шофьор си длъжен да спазваш правилника и ако няма места за паркиране - не паркираш, а ползваш обществен транспорт.
Всеки знае да се прави на отворен и многознаещ, но наясно ли е, че в повечето нормални държави в градовете с проблеми с трафика в централните части въвеждат допълнителни такси за достъп до централните части и дори го ограничават по дни. Останалото пък е синя, жълта и пенбена зона, без никой да го е еня, че Ганьо си е взел нова 15 годишна каляска и няма къде да я паркира.
23:11ч. 19 Февруари 2015 #21  Haus За сведение на RADOY,Колко паркинги са открили за които трябва да си плащам като вляза в тях,въобще не ми пука.Аз питам,с парите от събраните глоби от паяци и тем подобни ,колко БЕЗПЛАТНИ паркинга откриха.Платените с лопата да ги ринеш.Или с парите на хората,бизнес си жъткат..Ей,че тия като пораснат големи тарикати ще станат,брях..
21:20ч. 19 Февруари 2015 #20  tomy златните ке им станат-кьвавите пясьци,ке ги порим као кая.....мама им дебилна
21:18ч. 19 Февруари 2015 #19  tomy а тея частните паякари-тея жалкари шлякани,на инвалидна кола скоба и паяк наредиха....и то паркирана на хотелски паркинк....другия пьт с патлака в ТИКВИТЕ АЛЧНИ,маика им ще разкатая--Е 3433 ке опитат македонскио анджар
21:17ч. 19 Февруари 2015 #18  RADOY За сведение на Haus.През 2015 год. Общинско предприятие "Общински паркинги и синя зона" е разкрило следните паркинги: ул. Мир -50 места, ул Студентска -96 места Наема за паркомясто е символичен- 40 лв месечно.Освен тези се отвори и паркинга до Общината с 36 места ,а също и паркинга на ЖП гара с 80 места. Всичко 266 места за паркиране.Вярно, не са много,но тази година предстоят още...
21:16ч. 19 Февруари 2015 #17  RADOY За сведение на Haus.През 2015 год. Общинско предприятие "Общински паркинги и синя зона" е разкрило следните паркинги: ул. Мир -50 места, ул Студентска -96 места Наема за паркомясто е символичен- 40 лв месечно.Освен тези се отвори и паркинга до Общината с 36 места ,а също и паркинга на ЖП гара с 80 места. Всичко 266 места за паркиране.Вярно, не са много,но тази година предстоят още...
21:16ч. 19 Февруари 2015 #16  RADOY За сведение на Haus.През 2015 год. Общинско предприятие "Общински паркинги и синя зона" е разкрило следните паркинги: ул. Мир -50 места, ул Студентска -96 места Наема за паркомясто е символичен- 40 лв месечно.Освен тези се отвори и паркинга до Общината с 36 места ,а също и паркинга на ЖП гара с 80 места. Всичко 266 места за паркиране.Вярно, не са много,но тази година предстоят още...
18:51ч. 19 Февруари 2015 #15  bibef И да ги питаш защо бродят само там където им е широко и удобно. Не искам да изброявам на колко кръстовища пречат спрели коли в нарушение на закона. Например Чаталджа е страшно, но там паяка минава ли? Не. Понякога идва КАТ и ги маха и после пак старата песен. А къде е синята зона на Варна, вече се изприщих да приказвам. А кой си присвои двора на училището на ул. Петко Каравелов , ами май беше жената на Неделчо Михайлов, трябва да се провери. Ето там можеше да се направи многоетажен паркинг за центъра на града и морската градина, но наште общинари са заети да крадат.....
18:48ч. 19 Февруари 2015 #14  Haus Виктор.; Не си ли се сблъсквал с отдел общинска полиция? Там са събрани от ТЪПАК на горе под гордото крило точно на тоя кретен зам. кмет който в нормална държава ще отиде в затвора за изказване от този род.Иначе състава им даже и да е от по млади(имам впредвид полицаите),те са точно с толкова акъл ,колкото старите милиционери ,дето ни изпускаха гумите на колелетата,когато се возим по двама.Въобще,жалка катртинка.
17:21ч. 19 Февруари 2015 #13  Виктор Нали съгласно закона кола се вдига за преместване само ако пречи и няма друг начин да се освободи движението.
Следователно ако водача на колата е там - има друг начин да се освободи движението - пише се акт на водача за нарушението и той премества колата.
Та какви са тези вътрешни правилници които нарушават закона. И какви са тези шефове дето съвсем официално казват, че ще нарушават закона?
17:09ч. 19 Февруари 2015 #12  Haus Някой знае ли къде нощува тоя "паяк",че да му се спретнат малко проблеми.Наистина бях супер одивен ,че във Варна се спира кой където свари,и където може,но за това не са виновни шофьорите.На лапачите на пари от общината само един въпрос искам да задам.Ако толкова много са загрижени за града и искат да е европейски,след като повече от 25 години дерат кожи за паркиране и какво ли не,колко паркинга построиха за облекчение на трафика?ААА??То май от малкото общински дето ги имаше ги раздадоха на разни тарикати,мафиози и все "наши хора",че и там да спреш да ти одерат кожата.Преди имаше проект зад катедралата под градинката цялото да е подземен паркинг.Какво стана с проекта..пфююю..дървени глави? Само да събират пари знаят а за реинвестиране,хич не им се чува.Проекта за двуетажен паркинг зад супера Владислав..И той девета глуха.Отварянето на по голямата част от паркинга на общината за граждани..и той девета глуха .Аххх,вашата сметка ненаядна...
15:10ч. 19 Февруари 2015 #11  bezpartien Служител в общината /зам.кмет/ заявява открито, че няма да спазва закона!Нагли!
14:31ч. 19 Февруари 2015 #10  канна Общината би била права, само и единствено, ако нарушението на водача (със съответната кола) е системно (хронично). Най-вероятно служителите "са си пазели" топлото местенце, без оглед на ситуацията. По булевардите и пълно с едни и същи коли/ джипове, които пречат на градския транспорт - Да започнат оттам!
14:27ч. 19 Февруари 2015 #9  jivka Булеварда до стоматологията е "Съборни ", а не "Сливница"
14:09ч. 19 Февруари 2015 #8  jivka Г-н Иванов ще продължава да работи по правилника си, макар че той противоречи на закона.Така даваш 20лв. на попицая и колата ти не отива на наказателния. Откачат я на място.Служителите на закона трябва да го спазват, а не да създават условия за корупция.
14:04ч. 19 Февруари 2015 #7  тъпак Скапани административни плъхове - така им било наредено.
Вие роботи ли сте или човешки същества със свободна воля?
На нацистите също им е било наредено да избиват евреи,поляци и др.хора , така им е било наредено значи не са виновни според мишкарската им логика. Административните плъхове,чиято дейност освен че е да ядосват и скъсяват животът на хората( а не плъховете) и да хабят ценни ресурси като храна и вода , не се закключава в нищо друго.
Да се надяваме че с напредването на технологиите ще сложат роботи на тяхно място, поне да се спестяват ценните ресурси ,както и безсмислените им заплати да отиват към наистина нуждаещите се.
13:46ч. 19 Февруари 2015 #6  batveso А решението на съда е само по конкретния случай, а не за всички бъдещи нарушители, и на това разчитат общинарите, че не всеки би тръгнал да се разкарва по съдилища за 40 лева, аз лично не бих си трошил нервите.
13:43ч. 19 Февруари 2015 #5  batveso Добре са я вдигнали пред Стоматологията, ама защо непрекъснато има паркирали наглеци по тоя същия бул. Съборни от двете страни точно пред светофара в най-десните ленти, които са за движение направо, и защо паякът не ги вдига?
13:39ч. 19 Февруари 2015 #4  Ростислав Блъсков ХАХА ... Най-смешната новина която съм чувал ... Батките само ще получат обаждане още докато тръгва паякът към колата им , и ХОП , няма вдигната неправилно паркирала кола ... ЕВАЛА ;)
13:35ч. 19 Февруари 2015 #3  vlado157 Малоумни гербаджии като началника си ЦЦ.Съдията му казал да подслушва неговия човек,а той,ще подслушва който реши.Тия същата работа,съда им казва,че не са прави,но зам.кмета това не го интересува.Кухи гербаджийски лейки!
13:32ч. 19 Февруари 2015 #2  Анонимен В нашата малоумна държава може само да става това !
13:08ч. 19 Февруари 2015 #1  spored men Ха!!! Царят дава, пъдарят не. Това звучи като виц! За жалост може да се случи в любимата ни "правова" и "демократична" държава.
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Нов мебелен шоурум отвори врати във Варна
Днес, 9 Юни 2026 08:03
Интериорната карта на Варна се обогати с нова дестинация за обзавеждане, която впечатлява с богата гама мебели за дома и офиса.
Разположен на два етажа с внушителна площ от близо 2000 кв. м, шоурумът...
| |
 |
 Простатен център „Анакиевски“ – съвременната урология на едно място
Понеделник, 8 Юни 2026 08:03
Когато става въпрос за здравето на простатата, най-важни са точната диагностика, навременното лечение и доверието в специалистите. В Простатен център „Анакиевски“ пациентите получават цялостна грижа –...
| |
 |
 Седем държави от ЕС искат запазване на строгите правила за автомобилните емисии
Днес, 9 Юни 2026 09:14
Седем държави членки на Европейския съюз призоваха Брюксел да не допуска по-нататъшно отслабване на стандартите за въглеродни емисии при автомобилите и микробусите. Според тях подобна стъпка би поставила...
| |
 |
 Президентът на Северна Македония пристига в София за среща с Илияна Йотова
Днес, 9 Юни 2026 08:58
Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова ще посети София в сряда следобед за среща с българския държавен глава Илияна Йотова. Визитата е по инициатива на македонската страна, съобщава...
| |
 |
 Турска фирма сред мераклиите да се грижат за чистотата на Варна
Днес, 9 Юни 2026 08:41
Турска фирма е сред шестимата кандидати, подали оферти за обществената поръчка за сметосъбиране, сметоизвозване и почистване на Варна с прогнозна стойност над 90 млн. евро за следващите пет години. Междувременно...
| |
 |
 9 юни - Международен ден на приятелството
Днес, 9 Юни 2026 08:26
На днешния ден - 9 юни, отбелязваме Международния ден на приятелството, обявен от Общото събрание на ООН. Идеята на Световната организация за стимулиране на дружбата между индивидите и народите не е случайна....
| |
 |
 IVECO и Булавто България отбелязват 25 г. успешно партньорство
Понеделник, 8 Юни 2026 08:17
Булавто България обявява провеждането на инициативата „25 г. IVECO и БУЛАВТО“, част от IVECO Urban Transport Solution Days, която ще се състои в три ключови града в страната – Варна, Бургас и София.
На...
| |
 |
 Воден празник за деца с увреждания ще се проведе днес във Варна
Днес, 9 Юни 2026 08:11
От 10:30 часа днес, 9 юни, в района втора буна на Офицерския плаж във Варна ще се състои поредното издание на водния празник за деца с увреждания „Мечтите могат да бъдат реализирани“.
Инициативата се...
| |
 |
 6,1 по Рихтер край Куба
Днес, 9 Юни 2026 07:47
Силно земетресение с магнитуд 6,1 по Рихтер беше регистрирано край северозападното крайбрежие на Куба.
По информация на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център трусът е станал в 14 часа местно...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 8 юни
Днес, 9 Юни 2026 07:30
Варна остава в надпреварата за домакин на „Евровизия“ 2027
Страната ни ще приеме конкурса, след като българската представителка Дара спечели тазгодишното издание на надпреварата с песента Bangaranga.София,...
| |
 |
 9 юни в историята
Днес, 9 Юни 2026 07:11
68 г. – Римският император Нерон извършва с помощта на секретаря си самоубийство, за да не претърпи унижението от бичуване, което го очаква след загубата на властта.
1535 г. – Френският пътешественик...
| |
 |
 Без ток днес във Варненска област...
Днес, 9 Юни 2026 06:50
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 9 юни, без ток във Варна и областта ще са:
- от 8:30 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна - м-ст...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|