Портних: Държавата е длъжник на Варна за предишните години
 
Държавата е длъжник на Варна за предишните години, заяви в предаването „Зала Пленарна“ на Дарик кметът на града Иван Портних. Той се надява взаимодействието между местната и централната власт да бъде вече на коренно различна основа, особено след като градът се е сдобил с лоби в лицето на министрите Лиляна Павлова и Красен Кралев. Примери за различния подход на кабинета били отпусната сума за ремонта на Двореца на културата и спорта и връщането на Юнашкия салон.
Според него най-важното за морската столица, за да не остане тя в транспортна изолация, е изграждането на магистрала „Хемус“.
Други приоритетни проекти са преместването на пристанището и превръщането на зоната около Морска гара в пешеходна. Облагородяването на района ще превърне Варна в по-атрактивна дестинация за криузните кораби, чиито туристи са платежоспособни, смята Портних. Той е на мнение, че няма логична причина територията до Морска гара да не бъде със свободен достъп, както вече е станало в Бургас. Ако няма пречки, проектът може да бъде реализиран до началото на летния сезон.
Общината ще настоява държавата да й прехвърли собствеността върху алеите в местността „Салатанат“, за да може да бъде обновена Морската градина. Кметът категорично отхвърли възможността алеите да получат статут на улици.
„Паркът трябва да бъде съхраняван като такъв. Морската градина е символ на града и трябва да й върнем блясъка“, коментира Портних. Иван Портних се надява общинските средства за възстановяване на инфраструктура на „Аспарухово“ и за укрепване на новообразуваните свлачища след потопа на 19 юни да бъдат възстановени от държавата. Досега на меснатата власт са преведени около 4,1 млн. лв. На държавна помощ и на средства от европейския фонд „Солидарност“ ще се разчита и за изграждане на двата охранителни канала на улиците „Горна студена“ и „Моряшка“.
Според кмета бедствието е доказало, че доброволчеството не е забравена дума, тъй като обществото е реагирало солидарно към нещастието на пострадалите. Общината ще кандидатства по проект за изграждане на ново рибарско селище в „Аспарухово“, което да бъде превърнато и в туристическа атракция.
|
Коментари |
08:52ч. 12 Декември 2014 #14  tatyana1 Да бе! Лоби в правителството- Л.Талпата! Тя нали беше и в предишното правителство на ГРБ? Не съм забелязала тогава да беше лобист за Варна
23:21ч. 11 Декември 2014 #13  Варненец до Мерилин Монро:
Да припомням ли кой се цепеше 2010г "Аз ще превърна Варна в едно голямо село!!!"
23:17ч. 11 Декември 2014 #12  Мерилин Монро Когато кметът е от ГЕРБ и правителството в София също е от ГЕРБ, нещата ще се случват много по-лесно. Докато онази издънка Орешарски управляваше страната, спряха всички европейски фондове, че и държавното финансиране.
18:06ч. 11 Декември 2014 #11  Mari Anne Тази година по програма Старт в кариерата Областна администрация Бургас беше обявила 8 места за новозавършили млади хора с висше образование, а Областна администрация Варна - само 5! Това идва да ни покаже, че в Бургас са отворени за младите вишисти и са готови да ги интегрират в аднинистрацията, докато във Варна приемствеността е по-слаба и опитът не се предава така лесно.
17:46ч. 11 Декември 2014 #10  orles ПОРТНИХ Е АМБИЦИОЗЕН и прави каквото може ,но Йорданов 12 години лежпери и се прави на важен с едно обкръжение,което само крадеше.Сега обаче също много се злоупотребява и то само от определени хора от НАШИТЕ дано поне да има резултати от работата им.
17:40ч. 11 Декември 2014 #9  Сергей Йосифов Всъщност Бургас европроектите се приемат първо в министерствата и след това държавата дърпа парите и ги дава на общините.И така ако някой кмет не е удобен на властта в канала.А Бойко си избра Киро само да го срине и успя,имаше прекомерна завист ,че Варна беше по-хубава от София докато ББ беше кмет
Колкото за селото то е малко извъртяно.Беше казал без Хемус и комунисти на власт ще си седите село.
А и тогава умираше от завист ,защото варна напук на Киро си вървеше ,а бойко има проблем с боклуците.
Единственият начин държавата да заприлича на държава е да се направи магистрала черно море ,да се реконструират всички паметници и културни обекти и магистрала Хемус до Търново.Малко реклама и организиране на полудневни и еднодневни тур обиколки на нормални цени като ги има магистралите и пътищата ще тръгне .
BURGAS, какво стана с онзи руснак на който дадохте концесия за делфинариуми?
17:37ч. 11 Декември 2014 #8  Mari Anne Бургас се развива с бързи темпове, защото кметът Димитър Николов е един добър мениджър на града, има добър екип от млади, образовани и компетентни хора, и затова Бургас държи първенството по европроекти. Радва ме, че и Варна вече има един млад и надявам се компетентен кмет, и конкуренцията между двата града ще бъде градивна.
17:24ч. 11 Декември 2014 #7  Vasko de Odesos BURGAS, мой анонимен познат, бургазлия, бивш военен на доста висок пост, ме информира, че всичките евро-проекти на вашия кмет са изготвени и одобрени от София, изпращали са се до Бургас само за печат като цяло и от Бургас пак се пращат до Сф за"одобрение". Целево проектиране в Бургас, за да може да се развие инфраструктурата на юг.
17:08ч. 11 Декември 2014 #6  BURGAS Това ,което получихме от Буда беше само една ЕСТАКАДА при Меден рудник,която отпушва трафика за Южното черноморие.Всичко останало е направено по европроекти.Докато кметовете на другите градове се чудеха Ко става? Ко става,нашия кмет вече беше подготвил проектите много преди тях.Ето това е истината.
16:33ч. 11 Декември 2014 #5  Веско Иначе аз доста съм ходил в Бургас по работа и с ръка на сърцето казвам,че хората с които съм имал нещо общо са хора заслужаващи голямо уважение.Това са хора от пристанището,от Дарко и няколко други фирми с които съм в отлични отношения и не знам защо изкуствено се насажда някаква омраза.Никога не съм мразил нищо и никой от Бургас а напротив...
16:29ч. 11 Декември 2014 #4  Веско burgas прав си мой.Едно време за Варна лобираше Людмила Живкова и огромна част от нещата са нейна заслуга а Бургас беше на по-заден план,което беше неправилно.Същото но с обратен знак се получи при царуването на Агент Буда-всичко за Бургас,което също не е правилно.Има само малка разлика между двете епохи-че Людмила Живкова никога не си разреши да каже,че ще ви направи село със затихващи функции.
15:45ч. 11 Декември 2014 #3  BURGAS С какво оправиха Бургас? Вие от 40 години имате морска гара ние чак сега.Вие от 45 години имате голяма многофункционална спортна зала ние в Бургас половин век по-късно още нямаме.Сакън, не давате нещо и в Бургас да се направи.Да не говорим за делфинариума,за планетариума и за аквариума.Парите при комунизама отиваха във Варна.А сега, дайте и нещо в Бургас да се направи.
15:16ч. 11 Декември 2014 #2  many Стара истина е, че цяла България финансира София.
14:39ч. 11 Декември 2014 #1  dumdum ами да - оправихте бургас и чак сега се сещате
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Израелски въздушни удари поразиха ливанския град Тир
Вторник, 9 Юни 2026 14:30
Израелски въздушни удари са поразили южния ливански град Тир, съобщават местни медии. Атаката е извършена часове след като израелските военни са призовали жителите на града и околните квартали незабавно...
| |
 |
 Министър Шишков: „Баба Алино“ е новата емблема как може да се прави незаконно строителство в България
Вторник, 9 Юни 2026 14:18
„Баба Алино“ е новата емблема как може да се прави незаконно строителство в България в такива мащаби в наши дни. АМ „Хемус“ беше символът на периода 2018–2021 г.“. Това каза в предаването „Твоят ден“ по...
| |
 |
 Съд в САЩ отмени таксата от 100 000 долара за визи H-1B
Вторник, 9 Юни 2026 14:05
Федерален съдия в САЩ отмени изискването за такса в размер на 100 000 долара при кандидатстване за визи H-1B, като постанови, че президентът няма правомощия едностранно да въвежда подобна мярка.
Решението...
| |
 |
 Любомир Николов е новият и.д. главен секретар на МВР
Вторник, 9 Юни 2026 13:54
Любомир Николов е новият и.д. главен секретар на МВР. Това обяви вътрешният министър Иван Демерджиев. Вчера Георги Кандев обяви, че подава оставка и напуска системата в официалния си профил в социалната...
| |
 |
 Шестима нелегални мигранти открити в тайник на автобус на Капитан Андреево
Вторник, 9 Юни 2026 13:42
Шестима незаконни мигранти бяха задържани при опит да преминат българската граница, укрити в специално изграден тайник в автобус, съобщиха от Министерството на вътрешните работи.
Случаят е от вечерта...
| |
 |
 Общински съветници отново алармираха за незаконен строеж в Морската градина (снимки и видео)
Вторник, 9 Юни 2026 13:30
Въпросът за незаконно надстроена къща в местност „Салтанат“ край Делфинариума повдигнаха за пореден път общински съветници от групата на ГЕРБ. На място до вече завършената сграда местните депутати показаха...
| |
 |
 Коцев освободи от длъжност зам.-кмета Илия Коев
Вторник, 9 Юни 2026 13:20
Със своя заповед днес Благомир Коцев освободи заместник-кмета Илия Коев.
Илия Коев отговаряше за дирекциите „Управление на сигурността и контрол на обществения ред“, „Екология и опазване на околната...
| |
 |
 Футболен съдия пропуска Мондиала след отказ за влизане в САЩ
Вторник, 9 Юни 2026 13:19
Сомалийският съдия Омар Артан няма да участва в Световното първенство по футбол през 2026 г., след като американските власти са му отказали влизане в страната. Решението прекратява възможността той да...
| |
 |
 Хиляди деца във Варна се обучиха как да реагират при спешни ситуации
Вторник, 9 Юни 2026 13:06
10 230 деца и 810 учители от 56 образователни институции са преминали обучение по международна здравнообразователна инициатива „Бързи герои 112“ през тази учебна година. Програмата е насочена към деца...
| |
 |
 Съдът остави в ареста втория обвиняем за катастрофата на Челопешко шосе
Вторник, 9 Юни 2026 12:53
Софийският градски съд определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо Траян Ф., привлечен като обвиняем във връзка с тежката катастрофа на "Челопешко шосе", при което загинаха четирима души,...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Вторник, 9 Юни 2026 12:40
През нощта ще бъде ясно и почти тихо. Утре ще бъде предимно слънчево. По-значителна купеста и купесто-дъждовна облачност ще има в следобедните часове над планинските и крайните североизточни райони, където...
| |
 |
 Пет години от катастрофата на МиГ-29 край Шабла, при която загина Валентин Терзиев
Вторник, 9 Юни 2026 12:27
Днес се навършват 5 години от смъртта на майор Валентин Терзиев, загинал при изпълнение на тренировъчен полет за стрелба по въздушна цел на 9 юни 2021 г.
Терзиев загина в морето край Шабла по време...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|