С оглед на това Варна да съхрани натрупаните познания, опит и положителна инерция и да ги използва за постигането на едни реални и положителни резултати в културното си развитие, Варна подготвя реализацията на своя План Б. Планът има за цел да приеме това предизвикателство да реализира голяма част от проектите по Варна 2019.
План Б споделя и общи цели с Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Община Варна. Той се фокусира върху важни проблеми, които културните институции в града изпитват, а именно остаряла материално-техническа база, ниска енергийна ефективност, липса на средства за осъвременяване и модернизиране, неефективна политика за развитие и инвестиции, липса на пространства. Инвестиции в културната инфраструктура обхващат приоритизирани проекти, които са планирани, независимо че Варна не спечели титлата, като нова сграда на Регионална библиотека „Пенчо Славейков” (в източното крило на бившия Пфое Мол) с възможност за изграждане на Център за иновации в партньорство с „Майкрософт”, обновяване на Сцена „Филиал“, 7 читалища, експониране на Архитектурен и археологически резерват „Одесос-Варна”, реконструкция и модернизация на Летен театър, реконструкция на вътрешния двор и изграждане на прозрачно покривно покритие на Археологически музей – Варна. Потенциални пространства за култура са изоставени сгради като тенис-кортове „Почивка”, които да се превърнат в Център за креативни индустрии чрез публично-частно партньорство – един проект, подкрепен от Национален филмов център и още 11 организации в сферата на филмо- и видеопроизводството, и памучна фабрика „Христо Ботев” – като място за ателиета и резиденции на артисти.
Варна 2019 е един визионерски проект, който е пресечна точка между изкуствата и новите технологии и поставя културата по един хоризонтален начин във фокуса на различни области като предприемачество, образование, социални дейности и младежки политики. Един голям проект, който да работи като образователно и творческо средище за младите хора от Варна, както и посредническо място за политики за млади хора от западната част на ЕС и Черноморския регион е Черноморския младежки център (ЧМЦ). Създаването му е опит за пресичането на двете кандидатури на Варна – за Европейска културна столица през 2019 г. и за Европейска младежка столица през 2017 г. Той ще подкрепя идеята младите хора да станат активни носители на социалната промяна. Черноморският младежки център е подкрепен от Националния младежки форум от мрежата на Европейските младежки столици.
Следващият проект е Фестивална лаборатория - Варна.
Това не е лаборатория в строгия смисъл на думата, а платформа, в която всички фестивали ще имат възможността да си взаимодействат, да обменят нови идеи, да експериментират, да споделят най-добрите (а и най-лошите) практики, да стартират съвместни проекти и да използват възможностите за работа в мрежа, както и общ маркетинг. През месец октомври във Варна ще се проведе годишната среща на Българската фестивална асоциация, на която се очаква да пристигне Джеймс Маквей - директор "Маркетинг и иновации" на Фестивали Единбург. С него ще бъдат обсъдени възможностите за обмяна на опит и добри практики в посока на създаването на Фестивална лаборатория - Варна.
Международно лятно училище за културен мениджмънт е дългосрочна инициатива, чийто инициатор и организатор е Икономически университет – Варна. Потенциалните модули в него са: културен мениджмънт, културни политики, управление на фестивали, критическа теория, управление на зелени културни събития. Предприети са крачки за привличане на международни културни институции като партньори: Фестивална академия към Европейска фестивална асоциация (Брюксел, Белгия), Trans Europe Halls (Лунд, Швеция), Julie`s Bicycle (Лондон, Великобритания). Поканени са партниращи университети като Санкт-Петербургски държавен университет по икономика (Русия) и Киевски национален университет по търговия и икономика (Украйна).
Тъй като България е нов член на ЕС, практиката до момента е ние да ползваме готови политики създадени в Общността. Със своята програма Варна има амбициозната цел да стане част от процеса по разписването на новата културна стратегия на ЕС към трети страни като Украйна, Русия, Турция, Грузия и Азербайджан.
Тази врата към Черноморския регион ще бъде една платформа за културен диалог, в която ще се срещат конфликтуващи нации, идеологии и модели. Създаването на Център за културен диалог, който да се помещава в Паметника на българо-съветската дружба, е един пример за мост между история и настояще, с който спокойно приемаме фактите от миналото и отговаряме на въпросите, които са актуални днес.
MOTO е отворена платформа, която започна в началото на тази година и създава нови места за артистична изява на гражданите извън центъра на града. То е варненската рецепта за култура в квартала! Над 35 000 участници, посетители и над 25 организации „окупираха” тази малка сцена - запазена територия за неочаквани срещи на всички активни хора с идеи и талант.