Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Костадин Костадинов: Що за шизофрения... в колониите е така

Понеделник, 11 Август 2014 09:42
Странни неща стават напоследък по света и у нас, пише варненският общински съветник и един от основателите на новата политическа формация "Възраждане" Костадин Костадинов в личния си блог. Толкова странни, че дори и вечно готовите да ни обяснят "истината" пропагандни инструменти, т. е. медии, вече не си правят труда да анализират събитията. Просто ги представят като даденост и толкова.

Два дни след като започнаха бомбардировките срещу ислямистите от ИДИЛ в Ирак стана ясно, че те нямат за цел да върнат по родните им места стотиците хиляди бежанци, заплашени от чудовищен ислямски геноцид, а просто да ги улеснят при бягството им от разширяващия се левантийски халифат. Трогателни бяха кадрите, на които американски войници хвърляха от въртолети опаковки с бутилки вода от въздуха върху пъплещите под тях бежански кервани. Понеже Обама не разреши сухопътна операция. Дали и доколко бутилките с вода и рехавите бомбардировки ще имат ефект, ще покажат следващите дни. Ясно е едно обаче - християните и йезидите в Ирак бяха изтребвани систематично от години, но досега никой не си мръдна пръста да ги защити. Под никой имам предвид САЩ, защото това е страната, която реално управлява и притежава Ирак. Едва когато джихадистите достигнаха предградията на Багдад и заплашиха американския режим в страната, а с него и така важните за американската икономика петролни кладенци, едва тогава световния господар се задейства. Жалко, че християните и йезидите нямат късмета да живеят в петролни полета - тогава защитата от страна на световната демократична общност щеше да им е гарантирана завинаги. Дори и да не я искат.

По същото време същият този ИДИЛ буквално продължава да коли и беси в съседна Сирия - като преимуществено избива отново християни, друзи и алауити (близки до християнството ислямски секти). Там обаче дори и бутилки с вода няма да се хвърлят. Защото управляващият режим не е проамерикански. Още повече, че е леко неудобно някак си - все пак буквално до онзи ден целокупният Запад припознаваше брадатите ислямисти в Сирия като борци за права, свободи и демокрация, щедро снабдявайки ги с оръжия и муниции.

Та що за шизофрения, да питам? Една и съща организация, а в Сирия е от добрите, пък в Ирак - от лошите? Не че не знаем отговора, разбира се. Но да продължим с въпросите.

От няколко месеца срещу Русия се прилагат санкции. Без одобрението на ООН, в което принципно няма нищо незаконно. Всяка държава или наддържавна организация има право сама да определя своите външнополитически и икономически действия и връзки. Обаче в момента, в който преди два дни Русия наложи на свой ред санкции на страните, наложили и ембарго, изведнъж се разпя цял хор от възмутени анализатори, твърдящи как Путин нарушавал правата на Световната търговска организация.

Та що за шизофрения, да питам отново? Значи на Русия може да се налагат санкции, но тя няма право да налага на свой ред? Е, и тук знаем отговора, но да не се отклоняваме, че има и още. Този път родно.

От около една седмица по родните пропагандни канали, т. е. медии, върви нещо като истерия срещу подписания в последната минута договор за изграждането на газопровода "Южен поток". Никой не знаел, на тъмно било подписано, как можело, нарушавало правилата на Европейския съюз и т. н. Е, тя и Австрия го подписа вече, и то месеци преди нас, но явно за тях правилата на ЕС не важат. Почти по същото време стана ясно и друго - в предпоследния си ден старото правителство е подписало договор с американската компания "Уестингхаус" за изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". И там не е много ясно какво точно е станало, даже напротив - от малкото, което се знае, е видно, че България е подписала изключително неизгодна сделка. Но по темата ни вопъл, ни стон. Мълчанието на агнетата ряпа да яде.

Та що за шизофрения, да се потретя? Значи една и съща като тип и параметри сделка щом е сключена с руснаци е скандална и вредна, а щом е с американци е..., абе и да не е добра, няма да я коментираме. Но да се поразходим по-нататък, този път край нашите съседи.

През 1992 г. Косово проведе референдум за независимост, на който се обяви за самостоятелна република. Сърбите не признаха вота, в резултат на което албанците се радикализираха и започнаха партизанска война. Сърбия се принуди да започне антитерористична операция, при която загинаха хиляди сърби и албанци, а стотици хиляди бяха принудени да напуснат родните си места. Това доведе до намесата на НАТО и до последвалото отцепване на Косово от Сърбия. През 2014 г. след извършен преврат в Киев, довел до власт твърдо националистически режим, сред руснаците в Източна Украйна започна процес на самоопределяне, довел до три референдума - в Крим, Донецк и Луганск. Украинското правителство естествено не призна гласуванията, което доведе до радикалиризане на руснаците. В резултат новият президент Порошенко започна антитерористична операция, при която досега загинаха хиляди руснаци и украинци, повечето от тях - цивилни. Стотици хиляди руснаци и украинци бяха принудени да бягат от домовете си. Забележете къде обаче - в Русия. Реакцията този път е различна - действията на киевското правителство се подкрепят изцяло от НАТО. Нещо повече - забранява се дори изпращането на хуманитарна помощ за безжалостно избиваните с авиация и артилерия хора.

Та що за шизофрения, за кой ли път да попитам? Значи действията на Милошевич бяха геноцид, а напълно идентичните акции на Порошенко са законни? Значи албанците в Косово имаха право на независимост, а руснаците в Източна Украйна нямат това право?

Отговорите на всички тези въпроси са добре известни. До преди няколко години международното право поне на хартия даваше основание за надежди, че всички бъдещи конфликти ще бъдат решавани по справедлив и законов начин. С действията си през последното десетилетие, намерили своята кулминация през изминалите шест месеца, САЩ разрушиха изградения от самите тях нов световен ред, основаващ се на силата на правото, и изградиха нов ред. Колониален. С това принудиха всички останали да се осланят само на правото на силата. Ако искат да оцелеят, разбира се.

Във всички тези събития България е в обичайната си роля - послушна колония, управлявана от раболепни компрадори. Лошото е, че настоящият ни собственик САЩ до момента не е показал с нищо, че смята притежанието на нашите 111 хил. кв. км. за особено важно. 25 години американско управление съсипаха и унищожиха държавата, народа и икономиката ни. А изгледи това унищожение да спре няма.

На този фон - един последен парадокс. Една от най-често срещаните мантри на пропагандата у нас е за руската енергийна зависимост. Зависимостта ни от руския газ и ядрено гориво са безспорни. Странно защо обаче не се споменава за американската енергийна зависимост. ТЕЦ "Марица - изток" 1 и 3, които са американска собственост, имат обща мощност от 1578 MW (за сравнение общата мощност на АЕЦ "Козлодуй" сега е 2000 MW). Токът от тях не само че е три пъти по-скъп от ядрения, но освен всичко друго вече е и незаменим. Ако утре теоретично те спрат работа, в България ще започне небивал режим на тока. Отделно че ще фалират въгледобивните мини в района, както и още стотици други свързани бизнеси.

Та, да попитам - някой да е чувал да се говори за американската енергийна зависимост у нас? Няма и да чуете. В колониите е така.

Коментари
20:50ч. 11 Август 2014 #21
Mulsane
Държавата ни я превърнаха в пробита кочина, а нас в бели роби, това е ясно. Въпросите са какво трябва да направим, какво можем да направим, имаме ли сили да го направим. И кои сме тези "ние", които трябва да го направим.
Бат ББ, колкото и да не мога да го гледам беше прав за едно и то е, че мат'ряла е некачествен.
Колкото и да не искам да го повярвам, го виждам всеки ден. Зрелите хора /в работеща възраст/ са изморени, угрижени, състарени, дори и наплашени. Младите са пълни олигофрени, няма какво да се лъжем. Говоря за масовия случай.
И общо взето за тези неща цари едно безхаберие поради една или друга причина...
Питам се изобщо струва ли си някой да се мъчи да промени нещо и за кого да го прави? Деградацията на обществото е в много напреднал стадий...
20:37ч. 11 Август 2014 #20
Silviya Arabadjieva
Всичко е така, вярно е! Публична тайна е, не се говори по медиите и т.н. Въпроса е какво правим, избори идват- за кого да гласуваме като и едните и другите все са маскари?
Ако Вас ви няма в листата или някой друг свестен, пак ще я надраскам цялата... И всъщност има ли значение дали ще гласувам или не като те и без това сами се избират, всичко се фалшифицира най- нагло и почват да се плюят едни други след това.
Сценария е един и същ всеки път. Вече се изморих от всичко, не знам дали си струва да продължавам да се мъча тук. В Албания да отида, сигурна съм, че ще съм по- добре... Това нашето на нищо не прилича!
17:04ч. 11 Август 2014 #19
Веско
А Коце така не.Ще гледаш какво правят големите-сиреч комунягите.Стягаш се като ббб,отиваш в америката правиш едно черно фелацио на най-големия приятел на Родината-Обама,казваш винаги верен на Вашингтон и се прибираш.Нашите приятели от Вашингтон и Брюксел не обичат да чуват такива работи и затова внимавай.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена. На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Днес, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма! Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
Борисовден е, почитаме св. цар Борис I - покръстител на българите
Днес, 2 Май 2025 07:45
Днес Българската православна църква почита паметта на Свети цар Борис I Михаил Покръстител. Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир...
Най-важното от Варна във вчерашния 1 май
Днес, 2 Май 2025 07:15
Проучват колко струва поддръжката на колите в автопарка на Община Варна и звената й Община Варна проучва проучва колко би струвало техническото обслужване и ремонт на леките и товарните й автомобили,...
2 май в историята
Днес, 2 Май 2025 06:55
1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на Мадрид се вдигат на бунт срещу френската окупация. 1876...
Прогноза за времето - 2 май
Днес, 2 Май 2025 06:33
Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и...
Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив
Четвъртък, 1 Май 2025 18:39
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки, реши Софийският градски съд. В съдебната зала стана ясно, че Беляшки е обвиняем за длъжностно престъпление - направил опит да осуети митническа...
Орлин Горанов ще е специален гост на Летния Никулден в Бургас
Четвъртък, 1 Май 2025 18:00
Орлин Горанов, NICKA и K. LINA&THE LADIES ще участват в празничния концерт по случай Летния Никулден в Бургас. Той ще започне в 18.00 часа на площад „Тройката“. Миналата година за първи път морският...
Временният президент на Южна Корея подаде оставка
Четвъртък, 1 Май 2025 17:34
Временно изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су подаде оставка, заявявайки, че ще се кандидатира на президентските избори, които ще се проведат на 3 юни, предаде "Йонхап". Хан...
Задържаха двама мъже за кражба от заведение в Девня
Четвъртък, 1 Май 2025 16:49
Двама мъже от Девня, на 22 и 38 години, са задържани за кражба от неработещо заведение в града, съобщават от полицията. По първоначални данни те са отнели звуков усилвател, контролен пункт за музика, удължител...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
3.4 + 3.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook