Над 75 млн.лв. инвестирани в новия терминал на летище Варна, три пъти по-голям е от стария
Четвъртък, 15 Август 2013 15:15Източник: Moreto.net
 
От 27 август т.г. варненци и гостите на града ще могат да ползват новия терминал на летище Варна. Това стана ясно по време на днешното официално откриване на модерното съоръжение.
Новият терминал на летище Варна бе открит с водосвет от Доростолския митрополит Амвросий, който временно изпълнява длъжността на починалия Варненски и великопреславски митрополит Кирил. Откриването на съоръжението уважиха кметът на Варна Иван Портних, областният управител Иван Великов, министърът на транспорта и съобщенията Данаил Папазов, както и образователният министър Анелия Клисарова.
Над 150 млн. лева са инвестирани в проектирането и строителството на двата нови пътнически терминала на летищата във Варна и Бургас. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов по време на официалното откриване на терминала във Варна
Общата стойност на инвестицията е 75 милиона лева, а в процеса на проектиране и строителство са били заети близо 1000 работници и служители.
За изграждането на терминала са използвани висококачествени материали на производители от Германия, Белгия, Холандия и Италия, съобщиха управляващия аеропорта германо-българския консорциум „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД.
Новият терминал разполага със съвременни системи за обслужване на пътници и багаж. Сградата е проектирана и изпълнена в съответствие с всички норми за енергийна ефективност. Новият терминал е проектиран напълно според изискванията на Шенген и се простира на площ от 20 000 квадратни метра.
„След построяването им новите пътнически терминали автоматично стават собственост на българската държава“, каза министър Папазов. По думите му това ясно показва предимствата на привличането на частни инвеститори в управлението и стопанисването на приоритетни държавни обекти, каквито са летищата, което води до бързото и качественото им модернизиране. „Нашият град вече има едно модерно европейско летище, което предлага качествени услуги на потребителите, красив и съвременен интериор“, допълни той.
Министър Папазов благодари на специалистите в гражданската авиация за развитието на авиационния сектор и за гарантиране безопасността на милионите пътници по света, които ползват този транспорт. „Затова общата ни цел е да продължим да осигуряваме на пътниците сигурен, редовен и ефективен въздушен транспорт“, допълни той.
Инвестицията само в строителството на терминала във Варна възлиза на над 75 млн. лв., построен е за около 20 месеца на 20 000 кв.м., като това е около 3 пъти по-голяма площ за обслужване на пътниците от стария терминал. Новият терминал ще има капацитет да обслужва над 1000 пътници за час.
Новият пътнически терминал във Варна е втората мащабна инвестиция на Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт АД във варненското летище за последната година и половина, след откриването на напълно обновената писта за излитане и кацане на самолети в края на миналия февруари – инвестиция от 40 млн. лева. Същевременно концесионерът е изплатил повече от 100 милиона лева до сега на държавата, като данъци, концесионни и други такси.
Строителството на терминала в Бургас също е във финалната си фаза на изпълнение като предстои и неговото откриване.
|
Коментари |
08:21ч. 18 Август 2013 #18  lubba Щели да се полашкат 2 минути от самолета до залата. Горките пътници! Направо на ръце да ги носят, а, как ще вървят сами 500 метра.
21:54ч. 17 Август 2013 #17  Дидo Marto, ако трябва да слезеш под палещото слънце на загрелия до 60 градуса бетон, където автобуса те чака с широко отворени врати, климатика наистина ще ти се стори голяма екстра. Като се полашкаш малко прав, едва ли ще се впечатлиш колко било чисто и какъв хубав бил теракота. Да не говорим ако вали дъжд или духа вятър. Много е сложно да се сложат 2-3 ръкава. Хубави сгради колкото щеш, но тук става въпрос за друга функционалност, която е масова в Европа и по света.
18:21ч. 17 Август 2013 #16  Гларус Аз като гледам, много хуабв си е терминала, който е решил да се прави на Том Хенкс в някоя негова роля, и да живее на летището, си е негов проблем... Варненското етище, не се ползва за самолетни трансфери, затова мен лично , надали щше ми се наложи да спа и ям в мнего, както ми се е налагало не е днократно обикаляйки света
08:36ч. 17 Август 2013 #15  Marmalad Иванов, доколкото ми е известно се ползват достатъчно големи и КЛИМАТИЗИРАНИ автобуси, които вземат пътниците направо от самолета и ги карат директно в КЛИМАТИЗИРАНОТО летище, така че не знам каква жега те гони. Още повече че новото съоръжение е доста, ама доста далеч от "селска автогара", което си личи и от снимката даже. Айде стига с типичната родна българска злоба и търсенето на теле под вола...
20:55ч. 16 Август 2013 #14  Дидo Значи да разбирам, че няма ръкав към самолетите. Ами няма лошо да прилича на модерна селска автогара, радвам се. Друго си е да се тъпчеш като стадо в автобуси в жегата. Да свикваш с обстановката, така да се каже.
15:25ч. 16 Август 2013 #13  lubba Който го интересува какво има или няма, да иде и да провери. Това за таксата е абсурдно. Мой колега е ходил вчера и каза, че това са пълни глупости. Стига спекулации вече. Едно хубаво нещо да се случи в този град, а вие не можете да му се зарадвате. Що за манталитет е това.....
13:35ч. 16 Август 2013 #12  Дидo До тук разбрах, че всичко е ново (!!) и чисто (??). А има ли ръкав, по който от самолета направо влизаш в залата или няма? Може ли някой да ми каже, моля.
12:36ч. 16 Август 2013 #11  Щуката Много шаренко и приветливо е станало, браво. Нищо общо с онази грозна отломка от времето на Бай Тошо. Туристите имат повод да се радват, пък и варненци.
11:18ч. 16 Август 2013 #10  Mangasar Откакто се помня, във Варна не се е правило нещо толкова голямо и значимо. Браво!
10:35ч. 16 Август 2013 #9  potarpev6iat Да,всичко бе на ниво при посещението ми в новият Терминал 2,но не ми стана ясно защо таксуваха гостите му на входа на летището.Все пак имахме покани за посещението.Недоумявам!!!И,най-лошото е че не са предвидили място за посрещачи,изпращачи пък и за зяпачи,където да погледаш самолетите.Както е например на летище София.Иначе всичко друго е О.К..Да ни е честито.
09:15ч. 16 Август 2013 #8  mustak Брях, много хейтър, много мрънкало виждам пак тука! ;] Ама защо ли се учудвам, някои хора само това правят по цял ден... Батко ви Драго пък се разходи из новото летище вчера и доволен остана ;] Новичко, чистичко и най-важното - просторно! Абе като нормално европейско летище.
21:30ч. 15 Август 2013 #7  vokiliviktor За това ,че говореше в ед.число да ,беше дразнещо ,но за това сега си сърба попарата . Но навсякъде по света все някой реже лентички. Искам във ВАРНА да бъдат отрязани много лентички ,защото беше забравена . Аз си обичам града и искам да го видя отново красив. ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ !
21:28ч. 15 Август 2013 #6  Дидo Този нов терминал има ли ръкави за самолетите или пак с автобусите? Някой знае ли? А иначе ББ говори просто и направо, без сложни усуквания и може би затова леко дразни.
17:52ч. 15 Август 2013 #5  Гларус х. Плиска, летища, какво стана със стадиона бе.. аре ве, от кога го чакаме, няма да отлитам.. хубава работа,ама парашутистка, като кмета дето ни го спуснаха
17:19ч. 15 Август 2013 #4  Varna vokiliviktor, това 'уточнение' звучи много тенденциозно... Най-малкото защото ГЕРБ се накъсваха да режат лентички на започнатото преди тях... Да, лошо няма - всеки го прави... Само, че ББ имаше селския навик да прави изказвания от рода 'дадох пари... направих... построих..' и.т.н. Пренебрегвайки труда на всички преди него, а парите, които ние сме дали (излезли са от нашия джоб) да ги смята за свои и да ги 'дава' по свои проекти на свои фирми... Най-малкото е дразнещо... А конкретния проект си е част от задължителните инвестиции, които ТИМ бяха задължени да направят в даден срок съгласно консеционния договор, сключен не по времето на ББ....
17:03ч. 15 Август 2013 #3  morskiДа бе! Лично ББ и ЦвЦв копаха,зидаха и накрая даму дадът на човека-слънце да клъцне още една лентичка!!!!
16:26ч. 15 Август 2013 #2  vokiliviktor С едно уточнение , строителството са извърши при управлението на ГЕРБ , а се открива при тези които не трябва да се споменават. Но нали е за доброто на града , ЧЕСТИТО !
16:12ч. 15 Август 2013 #1  silverman Браво! Ето че и във Варна нещата започнаха да се случват по правилния начин! Сега оства да бъде изградено ново пристанище, атракционна зона на мястото на старото пристанище с океанариум, военно морски музей и оперно концертна зала, интремодален пътнически терминал в Максуда, монорелсова железница и Варна ще стане световен град! Засега са мечти, но всички велики неща в света са започнали от една мечта! С целенасочени действия всичко се постига!
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Григор Димитров получи „уайлд кард“ за основната схема на „Уимбълдън“
Вторник, 16 Юни 2026 14:27
Най-добрият български тенисист Григор Димитров ще участва в основната схема на „Уимбълдън“, въпреки че не разполага с необходимия ранкинг за директно класиране. Новината съобщи специализираният сайт TennisKafe.com,...
| |
 |
 Първи форум за бащи ще се проведе във Варна
Вторник, 16 Юни 2026 14:14
Първото варненско издание на националната конференция „Бащите на България“ ще се състои на 26 юли в хотел „Черно море“.
Инициативата поставя акцент върху ролята на мъжа като партньор, баща, син и активен...
| |
 |
 Отсъствието на представител на общината блокира инвестиционната програма на ВиК – Варна
Вторник, 16 Юни 2026 14:02
Извънредното заседание на Асоциацията по ВиК – Варна, насрочено за 11 юни 2026 г., на което трябваше да бъде обсъдена и приета инвестиционната програма на „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД за...
| |
 |
 Корабоплаването през Ормузкия проток се възобновява, но контролът остава неясен
Вторник, 16 Юни 2026 13:50
Иран и САЩ заявиха, че корабите отново се движат през Ормузкия проток, като президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че жизненоважният петролен маршрут ще бъде „напълно отворен“ до петък. Въпреки това остава...
| |
 |
 Във Варна организират учение за отбранително-мобилизационна готовност
Вторник, 16 Юни 2026 13:37
Във Варн ще се проведе учебен сбор на кмета на Община Варна по отбранително-мобилизационна подготовка. Събитието ще се състои в зала „Пленарна“ на Община Варна на 19 юни, четвъртък, от 09:00 до 13:00 ч....
| |
 |
 Йотова: Подпалването на български дипломатически автомобили е посегателство срещу България
Вторник, 16 Юни 2026 13:24
Въпреки кратките минути, които получават българските евродепутати се надявам да засегнат вчерашния безпрецедентен инцидент в Северна Македония. Подпалването на дипломатически автомобили, собственост на...
| |
 |
 Собственици на имоти в Кабакум: Теренът, отреден за алея към плажа, е частен, а не общински
Вторник, 16 Юни 2026 13:10
Теренът в местност „Кабакум“, който в кадастралната карта е отреден за алея и е посочен като публична общинска собственост, на практика е частен. Това заявиха пред Moreto.net собственици на имоти, върху...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Вторник, 16 Юни 2026 12:57
През нощта в по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно. Значителна купеста облачност ще има над Рило-Родопската област и на места там ще има краткотрайни валежи. Ще бъде почти тихо.
Утре над...
| |
 |
 Румънци опитаха да пренесат над 5 кг златни накити през границата ни
Вторник, 16 Юни 2026 12:46
Над 5 кг контрабандни златни накити са открити от митническите служители на пункт Капитан Андреево при проверка на лек автомобил, влизащ в страната от Турция, съобщиха от Агенция "Митници".
Случаят...
| |
 |
 Най-много в Европа: Българските депутати взимат близо 7 пъти повече от минималната заплата
Вторник, 16 Юни 2026 12:43
Сравнителен анализ на европейските парламентарни заплати показа, че българските депутати получават едно от най-високите възнаграждения спрямо минималната работна заплата в собствената си държава.
Според...
| |
 |
 Планират цялостна паспортизация на дърветата във Варна
Вторник, 16 Юни 2026 12:30
Паспортизация на дърветата във Варна ще бъде заложена като приоритетна мярка в проектобюджета на общинската дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Предвижда се обследването да започне от...
| |
 |
 Радев: СИГМА следи за обществените поръчки и разходването на публичния ресурс
Вторник, 16 Юни 2026 12:18
"Прогресивна България" се ангажира да отреже достъпа на олигархията до публичния ресурс и да въведе прозрачност. Поехме ангажимент да разработим и внедрим система, която да следи за публичните поръчки...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|