Кондензът от климатиците вали на главите на варненци, никой не глобява
 
Кондензът от климатиците вали на главите ни, никой не глобява Кондензът от климатиците вали на главите ни, никой не глобява
По варненските улици капе и шурти вода, дори и да не вали, по тротоарите е мокро. Причината е ясна – работещите здраво в жегата климатици, кондензът от които се сипе върху минувачите. Излишно е да казваме, че усещането е крайно неприятно. Излишно е да уточняваме, че подобни битови неуредици са общо взето недопустими в активния курортен сезон на град, който разчита на туризма.
Общинската наредба за обществения ред е категорична – инсталациите не може
да се оттичат върху стълбища, подходи, проходи, тротоари и други площи за движение на граждани. Всеки собственик на климатик има задължение да осигури отвеждане на водата до инсталация, за да се избегне това. Ако не го направи, глобата е от 50 до 500 лв.
Преди да почнете да броите капещите климатици и да изчислявате колко пари може да спечели общината за нула време от привеждането им според изискванията, добре е да се сетите, че глобите пълнят хазната само когато се събират. А това не се прави, поне не и през това лято. Въпросът обаче не е в глобите и приходите в бюджета, а в спазването на елементарните хигиенни правила.
Според опитни общинари проблемът не идва толкова от самите граждани, а от фирмите, които монтират климатичните инсталации. Както във всяка сфера, в която има конкуренция на пазара, така и в тази има такива, които стриктно спазват правилата и се грижат кондензът да се отвежда където трябва. Има и други фирми, които работят, без да обръщат внимание на тези „подробности“. Вариант за решение на проблема е доставчиците на климатици да се сдружат под някаква форма и сами да регулират изпълнението на общинските изисквания, коментира представител на местната администрация. Това обаче не се случва.
В тази ситуация наистина налагането на глоби е единственият изход. За поредна година обаче на фона на сравнително големия си щат община Варна изпитва недостиг на служители, които да извършват проверки. Една от практиките е дирекцията по обществения ред да ползва „подкрепления“ от други звена през лятото. Дали тази сезонна реорганизация е направена и през този сезон, засега не е ясно.
Общинари проверяват курортите, мълчат за резултатите
Екипи на община Варна започнаха проверки на търговската и туристическата дейност в курортите. Какви обаче са резултатите от тези проверки, засега остава в тайна. Същото важи и за контрола на летните обекти в града. От общинската администрация коментираха неофициално, че резултатите от проверките не се публикуват заради предстоящите кметски избори. Причината е, че огласяването на констатирани нарушения в туристическия сезон винаги създава напрежение между собствениците им и общината, а това пък може да повлияе на предизборната кампания. Затова какво е състоянието на Варна и околните курорти по отношение спазването на правилата, ще бъде обсъждано следващия месец.
В сряда временният кмет на Варна Богдан Караденчев коментира, че все още има басейни, които чакат да бъдат проверени и официално отворени за посетители, но това било по-малката част от тях. Настоящият градоначалник не посочи точен брой или процент за работещите напълно законно плувни съоръжения към този момент.
От местната администрация също така съобщиха, че са извършили допълнителна проверка след наша публикация на кабелите, с които се захранват преместваемите търговски обекти в Морската градина. По думите на общински служител такива, които по една или друга причина са потенциално опасни, наистина са открити. Търговците обаче са реагирали бързо и където е възможно и необходимо, са обезопасили кабелите, главно чрез закопаване в пръстта на зелените площи.
|
Коментари |
17:30ч. 25 Юни 2013 #11  nick Хора, усетете се най-накрая! Живеем в мръсен и ужасно шумен град, в който никой не спазва никакви правила. Тъпчем по кучешки изпражнения, газим в локви и мизерия, по цяла нощ слушаме рев на мотори, викове на пияни хора, на които няма кой да направи забележка, жилищата ни са наблъскани едно върху друго, защото някой дебел, мазен общинар си е затворил очите, терасите ни приличат на коптори, съседите не спазват елементарни правила на обществения ред и на всичкото отгоре на някои тук това им се струва нормално???
17:30ч. 25 Юни 2013 #10  nick Хора, усетете се най-накрая! Живеем в мръсен и ужасно шумен град, в който никой не спазва никакви правила. Тъпчем по кучешки изпражнения, газим в локви и мизерия, по цяла нощ слушаме рев на мотори, викове на пияни хора, на които няма кой да направи забележка, жилищата ни са наблъскани едно върху друго, защото някой дебел, мазен общинар си е затворил очите, терасите ни приличат на коптори, съседите не спазват елементарни правила на обществения ред и на всичкото отгоре на някои тук това им се струва нормално???
07:00ч. 25 Юни 2013 #9  sara1 Измислете си нещо по същественно да се оплаквате. Специално към osemshest - остъклената ти тераса, дали е законна? Хайде преди да почнеш да ревеш по форумите да премислиш, да не си вкараш автогол!
22:37ч. 24 Юни 2013 #8  vinenska Има ли изобщо правила и изисквания за монтажа на климатиците? Вода от тях тече по первазите на прозорците, по парапетите на терасите, стъклата ми са постоянно напръскани.Шумът от барабаненето, което е от различни височини калява нервите ми. Иначе съседите са много мили, но отказват да направят каквото и да било, за да пощадят ниските етажи.
20:19ч. 24 Юни 2013 #7  aheloi Ох милите ми те захарни пръчици, ще се разтопят...
17:53ч. 24 Юни 2013 #6  batveso Съгласен съм, че не е много редно от климатика ми да капе на тротоара, ама то всичко в тази държава е такова, някой все нещо нарушава. Така че ще платя глоба тогава, когато глобят тези, които разхождат кучета без каишка или намордник, които паркират колите си по тротоарите или след забранителни знаци, карат говорейки по джиесеми, пресичат на червено и т. н.
16:19ч. 24 Юни 2013 #5  osemshestOzi, аз смятам, че не си оцелил правилното място за негативна критика. Статията си е нужна, защото и на мен не ми е приятно точно по обед или сутрин рано по остъклената ми тераса да захлопат капките от някой климатик на съседите. Трябва да се задължи всички климатици да бъдат отвеждани на места където да не пречат на съседите. Не е само до самата вода, а и до шума, който се издава от този "процес". Не ни стигат висящите кабели за интернет, които при вятър дрънчат ами сега и климатиците. И аз имам климатик, но съм накарала техниците да отведат тръбичката настрани за да не пречи на съседите под мен. Щом аз мога да го направя, значи и другите могат- въпрос на възпитание и култура- нещо, което в България все по-рядко виждам.
16:17ч. 24 Юни 2013 #4  spirit Абе тез селяни с моторите до 2 сутринта няма ли кой да ги забрани
16:06ч. 24 Юни 2013 #3  ozi "спазването на елементарните хигиенни правила". Че то кондензът си е чиста вода и то много чиста. Гражданите се освежават безплатно в горещите летни дни.По-добре си намерете друга тема за писане.
16:04ч. 24 Юни 2013 #2  robystПри мен тече на покрива и на двора на къщата от блока.Направих забележка на собствениците-строители навремето и те ми казаха да си гледам работата.Та това и е положението селяндурите изобщо не признават правилата.Анархия това е в града и държавата.Всички служители-лешпери от общината и кметството трябва да се изгонят и да се назначат нови.Толкова безработни има.
16:00ч. 24 Юни 2013 #1  pupi ДА. По центъра е ужасно!
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Черно море и Арда не се победиха в нулево реми във Варна
Неделя, 3 Май 2026 18:34
Черно море (Варна) запази лидерската си позиция във втората четворка на efbet Лига, след като завърши 0:0 с Арда (Кърджали).
Срещата предложи няколко добри положения, но без отбелязан гол. Гостите от...
| |
 |
 България и Армения подписаха стратегическо партньорство в Ереван
Неделя, 3 Май 2026 17:59
Илияна Йотова и министър-председателят на Армения Никол Пашинян подписаха в Ереван съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете държави.
Двамата подчертаха високото ниво на политически...
| |
 |
 Без чадъри и шезлонги на 251 плажа в Гърция това лято
Неделя, 3 Май 2026 17:23
Гърция въвежда строги ограничения по крайбрежието, с които на практика забранява използването на чадъри, шезлонги и всякакви временни съоръжения на 251 плажа.
Мярката означава, че на тези места туристите...
| |
 |
 Митничари задържаха близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита
Неделя, 3 Май 2026 16:48
Близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита задържаха митническите служители при три отделни проверки.
На 24.04.2026 г. на Митнически пункт Калотина пристига на изходящо трасе от страната...
| |
 |
 Без ток във Варненска област в утрешния ден...
Неделя, 3 Май 2026 16:04
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област на 4 май 2026 г. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Румен Радев е номинацията за премиер на „Прогресивна България“
Неделя, 3 Май 2026 15:23
Започва обратното броене до връчването на първия мандат за съставяне на правителство. От „Прогресивна България“ потвърдиха, че Румен Радев е тяхната номинация за министър-председател, съобщава NOVA.
Именно...
| |
 |
 Израел одобри многомилиардна сделка за изтребители от САЩ
Неделя, 3 Май 2026 14:49
Израел съобщи, че е одобрил многомилиардна сделка за закупуване на два ескадрона бойни изтребители от Съединените щати.
Поръчката включва един ескадрон многоцелеви стелт изтребители F-35, произведени...
| |
 |
 Ватерполният „Комодор” мина леко през „Черноморец”
Неделя, 3 Май 2026 14:13
Селекцията на Николай Николов – Майката мина леко през бургаския „Черноморец” и взе поредна категорична победа в държавния шампионат по водна топка.
В двубой от група „Елит” във възраст U 18 отборът на...
| |
 |
 Какво ще бъде времето в понеделник
Неделя, 3 Май 2026 13:28
През нощта над страната ще бъде предимно ясно. Разкъсана облачност ще има след полунощ над крайните източни райони. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад. Ще има условия за слана. Минималните температури...
| |
 |
 Иранската активистка Наргес Мохамади е преместена в болница след рязко влошаване на състоянието ѝ
Неделя, 3 Май 2026 12:59
Фондацията Фондация „Наргес Мохамади“ съобщава, че затворената иранска правозащитничка е била преместена от затвора в болница, след „катастрофално влошаване на физическото ѝ състояние“.
Наргес...
| |
 |
 Оттеглиха исковите молби срещу Весела Лечева
Неделя, 3 Май 2026 12:20
Във връзка с журналистически въпроси, свързани с Българския олимпийски комитет (БОК), от юридическия екип на Весела Лечева съобщават, че ищците Станка Златева, Белчо Горанов и Пламен Кръстев, чрез своите...
| |
 |
 ЕС спира плащанията към Сърбия заради отстъпление в съдебната реформа
Неделя, 3 Май 2026 11:57
Марта Кос съобщи, че Европейската комисия е спряла всички плащания към Сърбия по Плана за растеж, заради регрес в областта на съдебната реформа.
По думите на Кос страната бележи отстъпление в ключови...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|