"Южен поток" стъпва на Паша дере наесен
 
Работата по полагането на тръбите на газопровода "Южен поток" край Варна ще започне през третото тримесечие на тази година. Руският газ ще потече по тях през 2015 г. Това обяви зам.-областният управител Пламен Манушев.
Преди дни ръководството на Областна управа е провело среща с представители на „Саут стрийм транспорт БВ". Международната компания е основана за проектиране, строителство и последваща експлоатация на морския газопровод „Южен поток". В нея 50 % участие има руският енергиен гигант „Газпром". 20 на сто от акциите държи италианска фирма, с по 15 % са немска и френска компании.
Газопроводът ще влиза у нас през плажа Паша дере, който се намира на 20 км. южно от Варна. За да не се въздейства на плажа и туристите, ще се работи през зимните месеци. За работата е избран период, в който няма да се пречи на защитените няколко вида птици, обясни Манушев.
Заради изграждането на газопровода ще бъде преместена лятната котвена стоянка, обяви капитан Велизар Енчев, шеф на Морска администрация-Варна. Това ще стане след потвърждаване на окончателния маршрут на "Южен поток". На морското дъно тръбите ще заобикалят 6 потънали на дъното кораба.
Тръбите
Газопроводът ще се състои от 4 тръби с дебелина 32 инча (813 мм). На морското дъно ще бъдат положени общо 77 500 тръби с дължина по 12 метра. Към компресорната станция в Провадия и вътрешността на страната тръбите ще минават на 4-5 метра под повърхността. Над тръбите ще има 60-метрова полоса, върху която няма да има нищо друго освен ниска растителност.
Газ по първата тръба ще потече през 2015 г. Останалите тръби ще се полагат поетапно. Очаква се пълният капацитет на "Южен поток" от 63 милиарда куб. метра годишно да бъде достигнат през 2019 г. Газопроводът е планиран да работи 50 години
Черноморският участък на "Южен поток" ще е с дължина 930 км. Най-голямата дълбочина, на която ще бъдат полагани тръбите, е 2250 метра. Под морското дъно тръбите ще влизат близо до брега, където дълбочината на морето е под 28 метра.
Икономическият ефект за региона
Първоначално около 130 души ще бъдат наети на работа. С нарастване на строителството броят на наетите ще се увеличи значително. Покрай работата по "Южен поток" ще се отвори работа и за родните пристанища и най-вече за порт Варна, отбелязаха от Областна управа.
Нов асфалт към Паша дере
Пътят към Паша дере, който на места е подходящ по-скоро за офроуд съсетзания, ще бъде асфалтиран, за да могат хората и техниката да се придвижват безпроблемно.
В момента се работи по изработка на Оценка за въздействието на околната среда и отчуждаване на имоти по пътя на тръбите. Следващата седмица във Варна предстои среща с морската общественост и разсяснителна среща в с.Приселци.
|
Коментари |
14:23ч. 2 Февруари 2013 #15  maxell4o Ей да му се невиди, толкова ли неможе да се премести малко по нагоре или по надолу от паша дере как точно там. Бахти хората!!!!!!!
23:31ч. 1 Февруари 2013 #14  Guendi Ей, един свестен плаж има във Варна и него ще го о..рат
20:10ч. 1 Февруари 2013 #13  karlsondetoleti Идете да се простите с него за последно,и с Черноморец също щото там ще е само БЕТОН!!- Курортна зона в "ЗЕЛЕНА" среда.А на Паша дере наистина няма да строят,ама само в тая 30метрова не 60м,полоса , на останалата част - ПАК курортна зона,гъз до гъз,ллайно до лайно!
Гората там ако не знаете ,не била гора , а изоставена орна земя, та целия тараф е "върнат" на "бивши" собственици дето идвали да си я орат от София ,Русе и Панчерево....
20:09ч. 1 Февруари 2013 #12  Венче Сафрида, какъв цитат, просто сметки. Застрояване няма, няма и последващо залесяване. Иначе за пътя е добре, но този път рано или късно ще бъде направен, а гора там вече няма да има. А ако говорите за първото ми изказване, то цитатът е от GOOGLE.
19:49ч. 1 Февруари 2013 #11  Сафрида Венче,от де го измъкна тоя цитат?
А не ви ли идва на акъла,че по този начин ще се спаси този район от монолитно застрояване?
А и път ще има вече до този чудесен плаж.
Дето вече зелените с кеф ще го "осерат" през лятото.
И ква охрана,кви 5 лева ?
А върви да дупчиш такава тръба,св.Петър веднага
ще те впише в списъка си.
19:12ч. 1 Февруари 2013 #10  Венче 60 метрова полоса не никак малка! Само на дължина 1 км това са 60 дка - 60 дка изсечена гора без право за възстановяване.
19:12ч. 1 Февруари 2013 #9  Nick
18:58ч. 1 Февруари 2013 #8  Nick Не мога да ви покажа няколко картинки за да видите какво стъргало се заформя по трасето на газопровода.
(виж линк...)
(виж линк...)
17:39ч. 1 Февруари 2013 #7  RGPДа, и танкове и противовъздушна отбрана ще има....60 метровата полоса е просто поляна върху която не трябва да има строителство или дървета, това и е идеята. Колко трябва да си бавен, да си мислиш, че ще се охранява 3000км газопровод? Охраняват се само подстанциите. Какво да и пазиш на дебела тръба на 5 метра под земята?
16:46ч. 1 Февруари 2013 #6  APOLON 60 метрова полоса, която ще се препикава само от руснаци с калашници за да слягат тръбите. Останалото пространство от плажа и уникалното езеро ще бъде опасано с бодлива тел и охранявано от специални руски части - както е на нефтеното пристанище в Росенец.
16:39ч. 1 Февруари 2013 #5  RGPТъп след тъп коментар, потресен съм. Колко по-ясно да ви го кажат, че тръбите ще минават 5м под земята...Един път ще се разкопае плажа и това ще е.
16:34ч. 1 Февруари 2013 #4  Венче "Паша дере е защитена територия и природна забележителност. Там има интересна природа, типични растения за Северното Черноморие и чист плаж. В региона има и езеро с уникална флора и фауна, известно като "Лимана". То се обитава от множество защитени видове птици и животни." И къда са сега "зелените"? Протестираха за Иракли, а кой ще спаси Паша дере? Явно е, че ГЕРБ настъпва и разменната монета за Паша дере е водно огледало в дупката в центъра!
16:19ч. 1 Февруари 2013 #3  badminton не само че няма да е което беше,а вероятно от мерки за сигурност няма да се припари там,за да се ограничи достъпа до тръбите.
15:07ч. 1 Февруари 2013 #2  Florian Това значи ли че Паша дере вече никога няма да е това което беше ?
14:23ч. 1 Февруари 2013 #1  APOLON Казаха ли ви го във възможно най-прав текст
Паша деpе отстъпва на Южен поток наесен
оп,авете си сайта тъпи ченгетал защото на него е невъзможно да се пише на ки,и.ица
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Училище по математика „Питагор” отваря врати във Варна
Днес, 4 Май 2026 07:54
Най-успешното училище по математика в България – „Питагор” – отваря врати във Варна през новата учебна година. Морската столица става вторият град след София, в който домът на математиката ще изгражда...
| |
 |
 Лошо време с нетипично ниски температури обхвана голяма част от Турция
Днес, 4 Май 2026 07:52
Лоши метеорологични условия, придружени от ниски за сезона температури, валежи и силни ветрове, се очакват днес в десетки окръзи на Турция, съобщава Milliyet.
Централната синоптична дирекция е обявила...
| |
 |
 От днес: Променят маршрута на автобус №13 във Варна заради ремонт
Днес, 4 Май 2026 07:36
От днес, 4 май, за срок от около седмица се въвеждат временни промени в маршрута на автобусна линия №13 във Варна, съобщават от ОП ТАСРУД.
След спирка „Македонски дом“ автобусите ще обслужват спирка...
| |
 |
 4 май в историята
Днес, 4 Май 2026 07:12
1493 г. – Папа Александър VI става арбитър между Испания и Португалия за определяне на границите им на влияние в Новия свят.
1593 г. – Основан е бразилският град Жабоатау дус Гуарарапис.
1626 г. – Остров...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта днес...
Днес, 4 Май 2026 06:51
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област днес, 4 май. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Прогноза за времето - 4 май
Днес, 4 Май 2026 06:34
Днес над Западна България ще бъде предимно слънчево, а над Централна и Източна ще има по-значителни увеличения на облачността, не са изключени и изолирани слаби превалявания от дъжд. Ще духа слаб до умерен...
| |
 |
 Черно море и Арда не се победиха в нулево реми във Варна
Неделя, 3 Май 2026 18:34
Черно море (Варна) запази лидерската си позиция във втората четворка на efbet Лига, след като завърши 0:0 с Арда (Кърджали).
Срещата предложи няколко добри положения, но без отбелязан гол. Гостите от...
| |
 |
 България и Армения подписаха стратегическо партньорство в Ереван
Неделя, 3 Май 2026 17:59
Илияна Йотова и министър-председателят на Армения Никол Пашинян подписаха в Ереван съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете държави.
Двамата подчертаха високото ниво на политически...
| |
 |
 Без чадъри и шезлонги на 251 плажа в Гърция това лято
Неделя, 3 Май 2026 17:23
Гърция въвежда строги ограничения по крайбрежието, с които на практика забранява използването на чадъри, шезлонги и всякакви временни съоръжения на 251 плажа.
Мярката означава, че на тези места туристите...
| |
 |
 Митничари задържаха близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита
Неделя, 3 Май 2026 16:48
Близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита задържаха митническите служители при три отделни проверки.
На 24.04.2026 г. на Митнически пункт Калотина пристига на изходящо трасе от страната...
| |
 |
 Без ток във Варненска област в утрешния ден...
Неделя, 3 Май 2026 16:04
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област на 4 май 2026 г. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Румен Радев е номинацията за премиер на „Прогресивна България“
Неделя, 3 Май 2026 15:23
Започва обратното броене до връчването на първия мандат за съставяне на правителство. От „Прогресивна България“ потвърдиха, че Румен Радев е тяхната номинация за министър-председател, съобщава NOVA.
Именно...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|