Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 14 ноември

Сряда, 14 Ноември 2012 08:19
Източник: DarikNews.bg    / БТА   
Всички печатни издания днес отразяват разразилите се след кончината на патриарх Максим разногласия сред членовете на Светия синод по повод избора на митрополит Кирил за наместник-председател на синода и на Софийската епархия. Епистоларното общуване между владиците се наложи като форма, чрез която негодуващите митрополити излагат позициите си.

"Труд" констатира: "Светия дух май изостави владиците". Той вече не напътства делата им или нарочно ги обърква, за да ги видят всички що за стока са. Погазват устава, променят решения, оттеглят подписи и обясняват кой бил сребролюбец, кой - луд. Грозните разпри показват, че властолюбието и користта водят владиците.

На първа страница "Монитор"обявява: "Григорий пробва църковен пуч". Великотърновският митрополит се опита да свали вчера варненския си колега Кирил от поста изпълняващ временно длъжността патриарх до свикването на събор за избор на нов духовен водач на Българската православна църква. Григорий в писмо се отрече от подписа си под решението на Светия синод от 10 ноември. Според бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията - проф. Иван Желев - вероятно върху митрополита е упражнен натиск, за да промени своето решение. Проф. Желев изтъкна, че в устава на БПЦ не е залегнала възможност за оттегляне на подпис от взето вече решение. На заседанието си днес Синодът трябва да реши дали да вземе под внимание възражението на Григорий Великотърновски.

"Битката за патриаршеския трон осветли лобитата в църквата", пише "Сега". Скандалите около избора на Варненския митрополит Кирил за наместник на Светия синод осветлиха враждуващите лагери в ръководството на БПЦ, а битката между тях стана непримирима. От едната страна е Варненският владика Кирил, който се ползва с доверието на повечето висши духовници, а от другата - оспорващият избора му Пловдивски митрополит Николай, Калиник Врачански и Игнатий Плевенски и присъединилият се вчера Григорий Великотърновски.

"Дума" резюмира: "Скандалът в Светия синод се разраства".Митрополит Григорий, който ръководи заседанието на Светия Синод в събота, когато за наместник-председател бе избран Варненския митрополит Кирил, оттегли подписите си от избора. Това негово решение допълнително поставя под въпрос легитимността на избора за наместник-председател.

"24 часа" допълва: "Не минава ден без скандална новина от Синода. Митрополитите могат да разклатят сериозно църквата отвътре", предупреждават юристи. Писмото на Великотърновския Григорий е изпратено до медиите от Пловдивската митрополия. "Не знам дали е изпратено, или изпЛатено оттам", коментира за изданието друг владика.

Според "Стандарт" битката кой да наследи жезъла на дядо Максим идва в повече на народа. Новият скандал в Синода поставя под въпрос избора на нов патриарх. Политиците изразиха становищата си за случващото се в БПЦ. Сергей Станишев обвини ГЕРБ, че иска да наложи свой фаворит за патриарх. Цветан Цветанов рипликира, като припомни, че при управлението на Живков бащата на Станишев се е разпореждал с църквата. Новият патриарх да не е агент на ДС, призовават от СДС.

ДПС започва консултации с други опозиционни политически сили за вот на недоверие към правителството, пише "Дума". Това заяви зам.-председателят на ДПС Лютви Местан вчера. Вотът на недоверие е за цялостния провал на това управление. "Той трябва да бъде разискван и внесен през първата половина на декември, защото след ваканцията влизаме в конституционно ограничение за внасяне на вот на недоверие", категоричен бе Местан.

Външно ремонтира на пет континента. Майстори са влезли или ще влязат в най-скоро време в сгради, използвани от българските дипломати в рекордните 55 страни, намиращи се на 5 континента, става ясно от справка, изготвена от Външно министерство по искане на "Труд" по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). България притежава имоти в около 70 държави. Сумата, заделена за обновяване, е 14 млн. лв. Няма пари за Брюксел и Москва. Ще има ново консулство във Франкфурт, където министерството планира да купи имот.

"Труд" отразява посещението на премиера Бойко Борисов в словашкия град Нитра, където той участва, заедно с колегата си Роберт Фицо, в откриването на международен бизнес форум, на който присъстват и 15 български фирми. Борисов каза, че се надява в скоро време българо-словашки консорциуми в автомобилостроенето, металообработването и селското стопанство да излязат заедно на трети пазари. Борисов очаква и голям словашки автомобилен завод у нас догодина.

Лихвите от спестовни влогове ще останат необлагаеми, а данък ще се удържа само от лихвите по депозити на физически лица, съобщава "Капитал Daily". Това реши парламентарната бюджетна комисия, която днес прие на второ четене промените в данъчните закони за 2013 г. Всеки месец банките ще превеждат на НАП 10% от всички облагаеми лихви, които са изплатили на клиентите си. Преводът ще е на една обща сума и така данъчните няма да знаят какви средства притежават хората по сметките си. Такава информация няма да се попълва и в годишните данъчни декларации.

Водещото заглавие на "24 часа" обявява: "Търси се някой да даде 10 000 лв., за да има референдум за АЕЦ". Законът за допитването до народа задължава за всеки референдум да се регистрират застъпници на алтернативната позиция - в случая против строителството на АЕЦ. Вчера ЦИК качи на сайта си свое решение, според което опонентите също трябва да учередят инициативен комитет, за да съберат 7 000 подписа. Ето защо трябва да се намери партия, готова да плати 10 000 лв., да има 7 000 подписа за регистрацията си, за да излезе срещу БСП в ядрения референдум през януари.

Договорите за доставки на природен газ за България от 1 януари и за българския участък от газопровода "Южен поток" не са свързани. Това заяви вчера ръководителят на "Газпром" Алексей Милер, цитиран от ИТАР-ТАСС, пише "Дума". По думите на Милер по отношение на цените на природния газ "тази година вече бяха направени всички необходими промени в договора". Позицията, че няма връзка между договорите за доставка на синьо гориво и за строителството на "Южен поток", изразена от ръководителя на "Газпром" Алексей Милер, е в противовес с казаното от българското правителство. На заседанието на кабинета на 7 ноември бе прието решение, че България може да се включи в изграждането на газопровода "Южен поток", ако цените за доставка на руски природен газ за 2013 година удовлетворяват дружество "Булгаргаз". В тази връзка "Дума" цитира Ангел Семерджиев - председател на ДКЕВР - че се очаква понижение на цената на парното от 1 януари, понижението ще зависи от договорите за доставка на газ, които предстои страната ни да подпише с Русия. Крайното поевтиняване на топло и газ ще е обвързано и от състоянието на "Булгаргаз".

"Новинар" предава думите на премиера, казани по време на официалната му визита в Словакия и посещението му в град Нитра: "От преговорите утре и в четвъртък за цената на природния газ зависят следващите ни стъпки", уточни той по повод поканата да участва в първа копка на проекта "Южен поток" в Русия. Според Борисов са по-удачни кратки договори за газа - до 6 години. Премиерът е убеден, че след 3-4 години ще добиваме синьо гориво от Черно море. След Нитра Борисов отлетя за Брюксел, където се провежда среща между правителствените лидери за кохезионната политика на ЕС. България ще настоява парите по това перо в бюджета за 2013 година да не намаляват, каквито гласове има в общността. "Кохезионната политика е особено важна за страни като България и Словакия", подчерта Борисов.

Върховният касационен съд (ВКС) отложи вчера делото за конфискация на имуществото на Братя Галеви, тъй като те ни били открити на адресите си и не са призовани за процеса, пише "24 часа". Публичен факт е, че двамата са в неизвестност от месеци и дори са обявени за издирване от Интерпол. Ежедневникът съобщава и за оправдателната присъда на месарския бос Димитър Пачеджиев, издадена от Софийския градски съд, с която той е признат за невинен по обвинението за нападение с киселина над г-жа Петя Стаевска. В интервюто си за изданието Богомил Бонев, бивш министър на вътрешните работи, изразява позицията си по казуса "Марковска". "Марковска трябваше честно да обясни, че Георгиев е приятелят й, а с адвокат Еленков се познават."

Депутатът от РЗС Емил Василев предложи промени в Закона за адвокатурата, пише "Труд". Адвокати, които са съпрузи или живеят на семейни начала с висши магистрати, да нямат правото да упражняват професията си. Депутатът Яне Янев настоява същите рестриктивни мерки да важат и за адвокати, които са роднини по права линия, сватове, зетьове, тъщи, балдъзи и прочие на висши магистрати.

"Синдикатите спешно свикват отрасловия съвет за здравеопазване", информира "Дума". Това обяви д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ и председател на синдиката по здравеопазване към КНСБ. Причината е кризата в кръвните центрове и масовите оставки там. "Това е акт на отчаяние. Този акт е последен сигнал да покажат, че някой трябва да обърне внимание на тези здравни заведения, които се издържат от държавния бюджет", коментира д-р Кокалов. Министър Атанасова призовава екипа на кръвния център във Варна да преосмисли решението се за оставки.

"Дребни риби отнесоха наказанията за общинския скандал с "Карат С", коментира "Сега". След като кметът Йорданка Фандъкова спря скандалната сделка между общината и транспортната фирма "Карат С" заради разминавания в дължимите от кметството суми от над 2.6 млн. лв., вчера тя хвърли цялата отговорност върху Центъра за градска мобилност. Въпреки че инициативата за изплащане на огромни лихви и докладите за прекратяване на договора с бизнесмена Миролюб Столарски беше на зам.-кметовете по транспорта и финансите Любомир Христов и Дончо Барбалов, те се разминаха само с предупреждение за уволнение. (БТА)

Коментари
11:52ч. 14 Ноември 2012 #1
dimitricus
Ей това е работа, делкат си 3 милиона лв. с някоя фирма и така всяка година. И ако те хванат те ПРЕДУПРЕЖДАВАТ с уволнение. За 3 млн. държавни пари 100 г. затвор!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посрещнете Коледа и Нова година край морето в Natura All Seasons Boutique Hotel
Петък, 7 Ноември 2025 12:44
Няма нищо по-вълнуващо от празниците край морето – когато свежият морски въздух се смесва с топлината на уютната обстановка, ароматите на празничната кухня и блясъка на морската заря през нощта. Natura...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 8 Ноември 2025 17:10
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 9 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - 9:00 ч. до 12:00 ч. - гр. Варна - Западна...
Шестима загинали при пожар във фабрика за парфюми в Турция
Днес, 8 Ноември 2025 16:47
Шестима души загинаха, а поне един е ранен при пожар във фабрика за парфюми в северозападния турски окръг Коджаели, съобщава "Хюрийет дейли нюз". Инцидентът е станал тази сутрин в град Диловасъ, където...
Избраха Николай Денков за зам.-председател на "Продължаваме промяната"
Днес, 8 Ноември 2025 16:26
Националният съвет на „Продължаваме промяната“ избра проф. Николай Денков за заместник-председател на партията. Номинацията е направена от лидера Асен Василев, в съответствие с промените в устава, приети...
РЗИ: Чешма във Варна е с негодна за консумация вода
Днес, 8 Ноември 2025 16:03
Регионалната здравна инспекция (РЗИ във Варна отчита отклонения в качеството на питейната вода в два обекта от Варненска област за периода 16–31 октомври. От общо 10 проби, взети от централно водоснабдени...
"Politico": Румъния и България се надпреварват да защитят руските си рафинерии преди санкциите на Тръмп
Днес, 8 Ноември 2025 15:43
Румъния и България бързат да предотвратят спирането на ключови петролни рафинерии преди влизането в сила на санкциите на САЩ срещу руските им собственици по-късно този месец, пише "Politico". Решението...
Черно море тръгва без двама контузени за гостуването на ЦСКА 1948
Днес, 8 Ноември 2025 15:17
Треньорът на Черно море - Илиан Илиев, определи групата за гостуването на ЦСКА 1948. В нея са Пламен Илиев, Кристиан Томов, Живко Атанасов, Асен Дончев, Росен Стефанов, Влатко Дробаров, Даниел Мартин,...
Сърбия разчиства пътя за спорен проект на зетя на Тръмп
Днес, 8 Ноември 2025 14:50
Сръбският парламент прие закон, който отваря пътя за реализацията на спорен имотен проект в Белград, ръководен от Джаред Кушнер – зетя на американския президент Доналд Тръмп, предаде БиБиСи. Компанията...
Най-високият баскетболист в света дебютира и влезе в историята
Днес, 8 Ноември 2025 14:25
Колежанският Флорида Гейтърс спечели със 104-64 над Северна Флорида, а 19-годишният канадец Оливие Рию се превърна в най-високия играч в историята на колежанския баскетбол. Треньорът на Флорида, Тод...
Вицепрезидентът Йотова: Загуби ли рафинерията в Бургас, България ще бъде в много трудна ситуация
Днес, 8 Ноември 2025 14:02
Загуби ли рафинерията в Бургас, България ще се окаже в изключително трудна ситуация. Рафинерията е структуро-определящо предприятие, със значение не само за България, а и за целия регион. Хиляди хора работят...
Дебютен клавирен рецитал на Стефан Бояджиев тази вечер във Варна
Днес, 8 Ноември 2025 13:42
Днес от 18:30 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна ще се състои дебютният клавирен рецитал на пианиста и диригент Стефан Бояджиев. Събитието, озаглавено „Шедьоври из творчеството...
Д-р Пламен Русев гост на Varnapreneurs #28 - ето какво ви очаква!
Петък, 7 Ноември 2025 13:33
На 1 декември 2025 г. Варна отново ще бъде сцена на вдъхновение, идеи, предприемчив и предприемачески дух! Градът ще посрещне една от най-влиятелните български личности в света на технологиите, инвестициите...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.5 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook