В БНБ притеснени за Бюджет 2013, Дянков - не
Четвъртък, 25 Октомври 2012 18:45Източник: News.bg
 
След повече от два часа разисквания на съвместно заседание депутатите от Бюджетната и Икономическата комисия на парламента приеха бюджета за 2013 г., предлаган от финансовия министър и Министерския съвет.
От Бюджетната комисия „за" гласуваха 12 депутата, „против" - петима, а от Икономическата бюджетът беше подкрепен от 16 депутата, „против" се обявиха четирима и един се „въздържа".
По време на дебата към бюджета бяха направени критични забележки, включително и от подуправителя на БНБ Калин Христов. Той каза, че БНБ има по-различно виждане за структурата на бюджета.
„Ще има по-малко потребление и по-малък внос, което означава, че приходите са надценени и ако се окаже, че действително е така, ще има по-голям дефицит", поясни Христов. Според него би трябвало да има повече буфери.
Помолен да коментира виждането на БНБ, след заседанието Симеон Дянков каза пред журналисти, че приходната част за 2013 г. е наистина много амбициозна, но подчерта, че независимо от това, той е убеден, че за 2013 г. ще има по-малък дефицит от заложения. „Защото не се влияя от популистики наклонности", добави Дянков.
Той поясни, че амбициозната приходна част е свързана с това, че се задават някои външни заплахи и визира изборите в САЩ, заради които се очаква рязко намаление на разходите, което ще влияе на китайския и германския износ и на цяла Европа и целия свят.
„Да, приходите са доста амбициозни, но ние винаги сме преизпълнявали бюджета", заяви Дянков и изтъкна, че това е видно в последните три бюджета. „За тази година в момента сме на излишък дори. За 9-месечието ще имаме излишък над 200 млн. лв. и за тази година дефицитът ни ще бъде под 1%, може би под 0,7 -0,6% - наполовина от заложеното в бюджета", каза още Дянков.
Той отбеляза и че следващата година е година на парламентарни избори и каза, че обикновено в такива години финансовите министри се провалят, а за себе си каза, че ще бъде първият финансов министър, който ще покаже, че няма да е така.
По време на обсъждането Йордан Цонев от ДПС заяви, че този бюджет фокусира в себе си управленските недостатъци на правителството на ГЕРБ за целия мандат и го определи като бюджет не на 2013 г., а на полугодието. Според Цонев прогнозата на финансовия министър за приходите не е реалистична и не е съобразена със събираемостта. „Ще пострада дефицитът в края на годината, защото бюджетът няма буфери", предупреди Цонев, убеден, че дефицитът ще е по-голям.
В коментара си след заседанието Симеон Дянков остана непреклонен и категорично заяви, че е против буферите. Той даже подчерта, че това е показателно, че бюджетът е направен отговорно.
Не бяха спестени критики към управляващите и във връзка с намерението да въведат данък върху лихвите от депозити. „Краткосрочният ефект ще е малък положителен, дългосрочният - голям положителен" заяви Симеон Дянков.
Той добави, че с въвеждането на този данък управляващите показват, че не са популисти. „Това е правилното нещо - да няма дупки в нашето подоходно облагане", добави финансовият министър.
|
Коментари |
11:25ч. 26 Октомври 2012 #20  dido Така е БКП,за съжаление е така.
Проблема идва от корумпираната ни съдебна система.На никой не му пука от нея-и да го хванат,цака на продажния съд и няма проблеми.
Но сегашните горе,наистина вече не мога да ги гледам,толкова са ми противни и Боко тиквата и ухиления недорасляк да него.
10:37ч. 26 Октомври 2012 #19  БКП Наивно Дидо:
"Другия,който ще дойде да смени малоумния педал има много големи шансове да е по-добър от предшественика си,надали ще го псуваме."
Много наивно! Шанса е по-голям да удариш джакпота от тото. Малко ли години даваме шанс на този или онзи?
Проблема не е в един или двама педали(ползвам твоя израз) Проблема е в педалската система! Ти и нормален да влезеш, тя ще те направи педал! Обществото трябва да ги следи, снима, хваща по долни гащи, когато са виновни да ги усмива, да им следи всеки харч на нашите пари и да знае той, че ти е слуга и ти го храниш! Много лесно е да го смениш с друг! Оня другия това чака отвън и обещава. Този номер те го усвоиха за 23 год. Ако е обещавал и избран - начукай му го(ползвам твоя израз), но с тотален контрол, да съжалява, че е влязал в властта, да му побелеят косите от бачкане и ядове! Сам се е предложил. А като го ритнеш ти му правиш добро - той това и чака!
09:21ч. 26 Октомври 2012 #18  Анонимен Ezo, така е, боли го шпека дали ще има дефицит на края на годината и без това няма да види какво ще се случи с очертаващата се инфлация от поне 20% още тази година.
Давам пак за пример: Шпек Л**и:
през юни беше 10.99
през август - 13.99
през септември - 14.99
вчера беше - 15.99
09:17ч. 26 Октомври 2012 #17  dido Професия "ЧУКАЧ"?
Тука вече ти нещо бъркаш и то сериозно.
Кои сме ние?Тези,които избираме,това сме ние.
Другия,който ще дойде да смени малоумния педал има много големи шансове да е по-добър от предшественика си,надали ще го псуваме.
Като си е опекъл нещата,защо е дошъл тук,а не си е стоял в щатите?Там са му били шута в задника,заради некадърност и затова е дошъл тук,да краде.Но и от тук ще има шут,да върви на майната си.Жалко копеле!
08:21ч. 26 Октомври 2012 #16  Венче Уважаеми коментиращи, вашите коментари се четат и от жени. Ако ви е възможно, въздържайте се от нецензурни изрази! Ако не - замислете се защо и какво ви изнервя до такава степен.
23:22ч. 25 Октомври 2012 #15  ezo Какво има да му се притеснява Дянков. Човека каза че ще изкара тоя мандат и си отива. Ония дето остават да се оправят.
22:50ч. 25 Октомври 2012 #14  БКП Кои сте вие? Ще му пръднете на ---! За разлика от теб, той си е опекал нещата! Ще дойде друг , на който отново ще трябва да го начукваш, Професия "ЧУКАЧ" И какво? Май нещо бъркаш?
22:38ч. 25 Октомври 2012 #13  dido БКП,
Догодина всички заедно на изборите групово ще му го начукаме,така повече ще му хареса!
22:32ч. 25 Октомври 2012 #12  БКП dido
Изглежда твоята педалска слабост те е ханала за болното ти място! И сега и го начукваш яко, яко!
Супер си! Начукай му в човката и другите ти фантазии!
22:19ч. 25 Октомври 2012 #11  dido isin,
Дотам съм я докарал,че мога да си позволя,на работното си място да си губя времето с Интернет.Пожелавам го и на теб.
БКП,
Прокопсалите затова сме такива,пари как да е НЕ ДАВАМЕ.Няма значение на кого-трябва да ни ги вземеш,а това често не е лесно.Ще му намерим цаката на педала!
22:19ч. 25 Октомври 2012 #10  isin венче52!
Къса памет! На това се разчита! Все пак малко хора помнят 4 години. А да не говорим за 23 год.
22:06ч. 25 Октомври 2012 #9  Венче Не съм сигурна, че може да е по-лошо с комунистите отколкото с ГЕРБ! При никакви обстоятелства не мога да сравнявам Дянков с Орешарски!
22:04ч. 25 Октомври 2012 #8  isin Dido
Ako достатъчно си прокопсал след 10-ти Ноември едва ли тук ще си губиш времето. Нещата имат логика! Прав е БКП!
21:57ч. 25 Октомври 2012 #7  БКП Не по четенето, а по писането ти разбрах!
Като си толкова прокопсал какъв ти е проблема с някоя друга хиледарка. Прокопсалите дават и на педалчета- не всички са велики мъже! А ти - не та не! Егати прокопсалия!
Или си много стиснат или и ти духаш супата като много други драскачи!
21:27ч. 25 Октомври 2012 #6  nikтиквеници нали като си отиде герб идват комунисти а това е все едно да пуснеш атомна бомба в България
21:27ч. 25 Октомври 2012 #5  dido Как по четенето разбра колко съм прокопсал?
Направо си втора Ванга.Супер!
Достатъчно сън прокопсал след 10-ти Ноември,малко вероятно е ти да си по-напред от мен.
Ангели за мен дойдоха преди около 4 години.
Надявам се да изгоним Бико тиквата и педалчето,преди те да са изгонили моите ангели.
20:32ч. 25 Октомври 2012 #4  БКП Много си ербап!
Като ти чета бисерите, явно не си прокопсал за тези 23 години. А някой ангел ли чакаш догодина? Неудачник и то малоумен - лоша, но масова у нас диагноза!
20:15ч. 25 Октомври 2012 #3  dido Цирея ще го стиснем ние догодина на изборите,така ще го стиснем,че цялата ГЕРБ-ерска смрад ще изхвръкне под налягане.Дано налягането е достатъчно да даде скорост на педерастчето да отлети до щатите и повече да не се връща.Непрокопсаник!
19:49ч. 25 Октомври 2012 #2  БКП Колкото са повече недоволните, толкова е по- вероятно власта да е напипла цирея. Дано имат куража да го стисне.
18:57ч. 25 Октомври 2012 #1  dido Хюмненце малоумно,ти вече се провали като финансов министър,няма какво повече да ни доказваш.Махай се оттука да не ти гледаме педерастката физиономия,че вече ни се повръща от нея.Долен боклук!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 5 неща, които (вероятно) не знаете за тахана – и защо варненци ще се влюбят в него
Днес, 18 Август 2025 08:22
Вдъхновени от древните вкусове на Изтока и създадени с грижа в сърцето на Добруджа – таханите на „Белун“ са не просто храна, а ежедневен ритуал за здраве и наслада.
Над 130 вида тахани и ядкови кремове...
| |
 |
 На румънските плажове продават "лечебна" кал, която е повторно използвана и без лечебен ефект
Днес, 18 Август 2025 10:53
Тревожни сигнали идват от румънските плажове: калта, продавана като „чудодейно“ средство, често е повторно използвана и лишена от терапевтични свойства. Въпреки привидната си достъпност и популярност сред...
| |
 |
 Започва описването на щетите след големия пожар в Българово
Днес, 18 Август 2025 10:41
След големия пожар, избухнал в събота по обяд във вилна зона „Лозниците“ в Българово, започва описването на щетите. Потърпевшите могат да подават документи в общината, като все още се уточнява как ще бъде...
| |
 |
 Продължава обработката срещу кърлежи в обществените зони във Варна
Днес, 18 Август 2025 10:23
И тази седмица продължава обработката срещу кърлежи на терени от обществено значение във Варна, съобщават от Общинско предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“ (ДДД). За периода от 18 до 22 август...
| |
 |
 Масови демонстрации в Изрел с искане за споразумение за заложниците и край на войната в Газа
Днес, 18 Август 2025 10:11
Хиляди хора демонстрираха в Израел с искане за край на войната в Газа и споразумение за освобождаване на заложниците, държани от Хамас.
Най-големият протест беше на „Площада на заложниците“ в Тел Авив...
| |
 |
 Безплатни изследвания за ХИВ и хепатит днес във Варна
Днес, 18 Август 2025 09:58
Община Варна се включва в националната лятна АНТИСПИН кампания „Предай нататък лято без риск“.
Днес, 18 август, от 17:00 до 20:00 ч. на входа на Морската градина, до Слънчевия часовник, доброволци от...
| |
 |
 Шефът на "Автомобилна администрация": Няма нарушения при изпита на Виктор Илиев, който се вряза с кола в автобус и уби човек
Днес, 18 Август 2025 09:45
Проверките на автошколата, в която е обучаван Виктор Илиев, който се вряза с кола в автобус и уби човек, продължават, но от прегледаните записи на теоретичния и практическия изпит не се откриват нарушения....
| |
 |
 Днес става ясно кой ще е кандидатът за заместник-омбудсман
Днес, 18 Август 2025 09:32
Очаква се днес омбудсманът Велислава Делчева да изпрати в Народното събрание предложение за избор на свой заместник.
Кандидатите за поста са трима - Мария Филипова, предложение на Българска национална...
| |
 |
 Без вода във Варна днес...
Днес, 18 Август 2025 09:17
Авария оставя няколко района без вода днес във Варна, съобщават от ВиК дружеството.
Потърпевши са:
- до около 16 часа - в района между ул. "Мир", бул. "Хр. Смирненски", ул. "Прилеп", бул. "В.Левски"...
| |
 |
 Пожарът край Аксаково тръгнал от барбекю, изпепелени са 2000 дка сухи треви
Днес, 18 Август 2025 09:03
Небрежност при боравене с открит огън е причината за големия пожар, горял в събота, 16 август, в района на Аксаково. Огънят е тръгнал от запалено барбекю, използвано от 68-годишен мъж, който е и пострадал...
| |
 |
 Сто души продължават да гасят пожара в Пирин
Днес, 18 Август 2025 08:48
Въпреки че и най-тежкото огнище на пожара в Пирин беше овладяно снощи, около 100 служители от пожарните служби, горските стопанства, военни и доброволци продължават и днес да гасят тлеещи дънери в огромния...
| |
 |
 Светофар временно ще регулира трафика между „Аспарухово“ и „Галата“
Днес, 18 Август 2025 08:32
Очаква се днес на пътя „Аспарухово“ – „Галата“ да бъде поставена временна светофарна уредба. Мярката ще важи за участъка, разположен на около 250–300 метра след кръстовището за местност “Карантината” (за...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|