Симеон: Никога нищо не съм обещавал
Понеделник, 25 Юни 2012 11:08Източник: News.bg
 
Никога нищо не съм обещавал, заявява Симеон Сакскобургготски в интервю за испанския вестник „Нова дума", препечатано от официалния сайт на Сакскобургготски.
Къде съм обещал? Може би съм споменал нещо, може би съм казал, че това целим, но да съм обещал - не. Но човекът си е наумил, че това трябва да стане и Симеон го е обещал, коментира експремиерът, отговаряйки на въпрос за Бойко Борисов.
Познавам генерала, разбира се. Бил съм и аз там, където е той сега и ми е много трудно да давам някакви оценки, защото човек трябва да е на неговото място, за да може да прецени, казва още Сакскобургготски.
По думите му - относно обещанията - „същото става с генерала и оттам вече имаме тия пикове от надежди, очаквания и после - спад".
Пак виждам една черта - очакванията. Колко хора какво ли не очакват или очакваха от него; и с мен беше същото, обяснява създателят на НДСВ.
По темата за царските имоти Сакскобургготски коментира - Мисля, че има немалко хора, които просто не са еволюирали и са останали с мисленето си от периода 1946-1989 г.
Те си имат твърди предубеждения, които нямат разбиране или симпатия към частната собственост, да не говорим за политическите предубеждения, които вече засягат конкретни лица. Така е било, през тези 50 години.
Кажете ми тия имоти били ли са някога на народа, задава на свой ред Симеон въпрос.
Публикуваме цялата част от отговора му по тази тема:
"Прословутите имоти. Това е феноменално; толкова вече е набито в съзнанието на хората, че съм дошъл да си взема имотите, че не са мои, че са на народа и други подобни.
През 2000 г., като дарихме парка на Врана - който е наистина чудесен парк, само да се грижат по-добре за него - на пресконференцията някой каза ли ми: „Чакай, какво даряваш? Това не е твое!"?. Самият кмет Софиянски беше там и никой не каза нищо. Но това беше преди да стана „злият премиер" и да настъпя някои интереси.
Беше много смешно - Софиянски показа благодарствената диплома от град София на сестра ми и на мен - и на излизане една млада журналистка попита: „Г-н Сакскобургготски, какво друго възнамерявате да дарите?". Отвърнах й: „Госпожице, мисля, че за днес 900 декара не е лошо". Всички се изсмяха.
Никой тогава не каза „това не е ваше, къде сте тръгнали да го дарявате", а след това изведнъж всичко живо се обръща и с ентусиазъм, без най-малки юридически познания, започва да крещи.
Помня 1995 година. Много хора идваха след промените и ми се обаждаха, и ми казваха: „Ама вие трябва на всяка цена да си поискате имотите, туй е реституция". Тогава им казвах, че има други приоритети за България в момента, които са далеч по-важни.
После вече се постави темата и Конституционният съд се произнесе с 12 на 0 гласа. Според мен е ясно. Ако беше 6 на 5 с едно "особено мнение", темата можеше да бъде по-друга. И никой не възрази тогава.
Но когато станах премиер, вече избиха всички комплекси за отмъщение, за неудовлетворение, за каквото и да е, плюс старите, които не са еволюирали и са си останали с „монархо-фашисткото" гледане.
Виждам, че много от нещата не са юридически, а чисто политически. Постоянно излизат аргументи, на които не отговарям, защото има адвокати, има Страсбург и има достойнство - не мога да слизам, да кажем на махленско, жалко ниво.
Това са по-скоро хули, намеци, обиди, предположения и най-вече излиза субективното - как биха действали, ако бяха на моето място.
И там вече научавам много за народопсихологията. Дори напоследък викат: „Той дари парка Врана, за да не му плаща издръжката". Може ли да се стигне дотам? Има една особена нагласа - да не понасяш някой да има повече от теб. Какво е това? Завист!
Ако тук испанците (интервюто е взето в Мадрид, б.р.) се шегуват, че националният им спорт е завистта, ние сме в превъзходна степен за Гинес. Защо? Много няма да спечелиш от това. Може да те озлоби, но друга възвръщаемост няма."
|
Коментари |
08:13ч. 26 Юни 2012 #15  Hottentot Ах, ах, ах че си нагъл!!!!! Свършиха ти парите за хазарт и дойде в България да смучеш! Паразит такъв! Не можеш да се опреш на малкото пръстче на Баща си!
23:22ч. 25 Юни 2012 #14  bobi Абе шут такъв не се прави на одарен.За пръв път като дойде в България защо първото нещо което направи е да се срешнеш с мафиота Илия Павлов.Какви игрички играеше с него.Много милейш за България дръшки гледаше колкото можеш да заграбиш .
22:22ч. 25 Юни 2012 #13  Niko Симеончо,
Не всичко е пари "приятелю"!
След 20 години малкия Симеончо-Хасанчо ще се срамува от делата на дядо му...
21:23ч. 25 Юни 2012 #12  Suzu Аман от измекяри!
17:48ч. 25 Юни 2012 #11  dido В подкрепа на това,което съм написал-бащата на богаташа Николай Банев е бил генерал в 6-то управление по времето на бай Тошо.
17:23ч. 25 Юни 2012 #10  kokimbo2 dido, пишман комунистите окрадоха България,а не тези които я съградиха. За 23 години щом нищо добро не е излязло дали според теб за още 20 нещо ще стане. Едни и същи хора са на власт и докато не ги разстрелят всичките няма да се оправят работите нищо няма да стане. Също и всичките милионери,милиардери са за разстрел защото те са забогатяли на гърба на народа.
17:11ч. 25 Юни 2012 #9  dido кокимбо,това което малоумните комунисти изградиха за 50 години,те пак го и окрадоха за последните 23 години.По-точно-копеленцата на тези,които изградиха заводи и т.н за 50 години,след демокрацията ги докараха до фалит и си натъпкаха гадните и алчни човки.Нищо ново под слънцето.Цялата комунистическа сган е за разстрел,престъпници малоумни.
15:02ч. 25 Юни 2012 #8  kokimbo2 Всеки може да плюе комунизма ама никой не може да погледне и да види какво е съградено по времето на комунизма. Как за 50 години в България се създават толкова много ТЕЦ-ове,ВЕЦ-ове,АЕЦ Козлодуй и стотици заводи(ако не и хиляди). Какво очаквате да каже един представител на една залязла монархия.
Всеки си гони интереса,а този плешив астрафалопитек си гони имотите. Какво добро видя България от демокрацията нима хората са по-богати,нима имаме повече заводи,нима хората са по-доволни сега отколкото преди 30 години,нима сега българина не е опрял до просяшка тояга.Какво се връзвате на глупостите на медиите и на западните страни за свободата на словото....(бла бла бла бла) да не си мислите,че сега като някой политик не му се нрави нещо в пресата не би го премахнал.
Въобще тези глупости се говорят и говорят 23 години и си останахме само с говоренето.
А, този крадлив интересчия какво се хвали наляво и надясно,че той ни вкарал в ЕС. Те искаха да ни приемат за да има къде да са циганите. Сякаш,че Франция преди време не ни върнаха циганите обратно защото никой никъде не ги ще.
13:55ч. 25 Юни 2012 #7  summertime ха-ха-ха, да има будали да се връзващ още на обещания
13:46ч. 25 Юни 2012 #6  Gevich от блатото на комунизма излязохте всички вие, родителите ви и това което новоизмислените демократи унищожиха.
13:27ч. 25 Юни 2012 #5  nikмисля че България бавно ще излезе от блатото на комунизма бяхме 50 години комунизъм ще ни трябват още толкоз да тръгнем нагоре другото е комунистите до стената и разстрел но сме в европа и това не става жалко за изчезващата ни нация да живее Мангалия
11:54ч. 25 Юни 2012 #4  lefer5 Сакскобурготски ли е склерозирал и не помни какво е говорил или нас мисли за късопаметни.Аз гледах репортажа когато каза че ще оправи всичко в БГ за 800 дни и ни разясняваше какъв нов морал в политиката ще въведе. Защо от медийте не му пратят записа на изявленията и обещанията му че и българия няма да съди защото му е родина. Нагъл крадлив играч ,Такъв морал показаха от неговата партия че хората не и избраха в следващи парламенти и сага пак се показва от талаша и сигурно ни мисли за слабоумни или е огладнял и профукал това което заграби че иска още. Не разбра ли че е политически труп и дори троянския му кон Меглена Кунева не може и не трябва да го реанимира защотоще е вредно за страната ни.
11:50ч. 25 Юни 2012 #2  m.z.g.68 Ами да как ще е обещавал.Той и претенции за реституиране нямаше да има .То кучето скачало според тоягата-в случая когато и както му изнася.
11:12ч. 25 Юни 2012 #1  МоРсКи Ах, че си нагъл!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Стафилококи в кухнята причинили хранителна интоксикация на деца във варненски хотел
Днес, 4 Август 2025 19:02
Наличие на стафилококи в проби от ръцете на служител и от кухненската посуда е установено при лабораторните изследвания, извършени от Областната дирекция по безопасност на храните – Варна (ОДБХ–Варна)....
| |
 |
 Украйна порази пет руски изтребителя при нощна атака в Крим
Днес, 4 Август 2025 18:51
Украинската Служба за сигурност (СБУ) е нанесла удар по пет руски военни самолета при нощна атака с дронове на летище Саки в анексирания от Русия Крим.
По данни на СБУ, операцията е извършена от екипи...
| |
 |
 Глобяват мъж за палене на суха листна маса край големия пожар в Илинденци (видео)
Днес, 4 Август 2025 18:39
Продължават действията на пожарникарите, служителите на полицията, горските стопани и доброволците за пълното ликвидиране на огнената стихия в района на благоевградското село Илинденци и преодоляване на...
| |
 |
 Лятна сцена и любими герои – програмата на Кукления театър – Варна (4–10 август)
Днес, 4 Август 2025 18:28
Държавен куклен театър – Варна кани малчуганите и техните родители на театрални срещи под открито небе. В седмицата от 4 до 10 август спектаклите ще се играят на лятната сцена на театъра.
На 5 август,...
| |
 |
 Почина актьорът Кирил Кавадарков
Днес, 4 Август 2025 18:22
Дни преди да навърши 82 години почина актьорът Кирил Кавадарков - един от доайените на Народния театър "Иван Вазов", съобщиха от Съюза на артистите в България.
Актьорът е издъхнал снощи в дома си в...
| |
 |
 Във Варна поставиха пилотно първия контейнер за зелен отпадък
Днес, 4 Август 2025 18:10
Община Варна постави пилотно първия контейнер за събиране на растителен (зелен) отпадък. Той се намира на ул. „Веселина Цанкова“ в местността „Манастирски рид“, в близост до хотел „Геолог“.
Контейнерът...
| |
 |
 КФН: Няма да се преподписват договори при въвеждането на еврото
Днес, 4 Август 2025 17:57
Преминавато към еврото в България от 1 януари 2026 г. няма да наложи преподписване на действащи договори в небанковия финансов сектор. Това увери председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Васил...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 4 Август 2025 17:44
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 5 август, без ток във Варна и областта ще са:
- от 8:00 ч. до 17:00 ч. гр. Варна - кв....
| |
 |
 Автобус блъсна и уби велосипедист без светлини край Крапец
Днес, 4 Август 2025 17:30
Тежък пътен инцидент отне живота на 61-годишен велосипедист на главния път край село Крапец. Произшествието е станало в ранните часове на 2 август, съобщиха от полицията в Добрич.
Според първоначалната...
| |
 |
 Десетина варненци протестираха с искане за оставка на председателя на Общинския съвет (снимки)
Днес, 4 Август 2025 17:18
Десетина души се събраха на протест с искане за оставката на председателя на Общинския съвет във Варна Христо Димитров. Демонстрацията се проведе този следобед на ул. „Димитър Икономов“ 21, където се помещава...
| |
 |
 Румънски частен самолет кацна аварийно край плевенско село
Днес, 4 Август 2025 17:04
Румънски частен самолет е кацнал аварийно край плевенското село Гиген. За това съобщи окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов.
Самолетът е бил управляван от румънски гражданин, който е и собственик...
| |
 |
 Започна разчертаването на зоните за маси и столове в центъра на Варна
Днес, 4 Август 2025 16:51
Служители на район „Одесос“ стартираха разчертаването на разрешените площи за разполагане на маси и столове пред заведенията в централната част на Варна. Проверяват се обектите с издадени разрешения, като...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|