Откриха грешки в отговорите на теста по БЕЛ
 
Учители по български език и литература от Пловдив сигнализираха за грешки в отговорите на теста по български език и литература за зрелостниците, съобщава Пловдив-онлайн.
Според тях, в 4 и 8 въпрос има разминаване на посочените верни отговори от Министерството на образованието, младежта и науката /МОМН/, и верните, според новия правописен речник и общоприетите граматически правила, уточнява в. „Сега".
В точка 4 от изпитния тест вместо отговор А верен трябва да е отговор В, смятат литераторите.
По техни думи, ски-състезание се пише с тире и следователно допуснатата правописна грешка е в подточка В, а не в А, както се твърди от МОМН.
4. В кое от изреченията е допусната правописна грешка?
А) Наситените мазнини трябва да се ограничават заради лошия холестерол, създаващ проблеми на сърдечно болните.
Б) На пресконференцията обявихме новите проекти, свързани с поддържане на екологичното равновесие.
В) Почти навсякъде може да вземете под наем екипировка за ски състезанието, което ще се проведе през следващата седмица.
Г) Това рядко цвете цъфти в Родопите през април и май с нежни бледорозови до тъмнолилави фуниевидни цветчета.
Втората грешка, за която се сигнализира, е в 8 въпрос. Според преподавателите верният отговор е В (в него грешката, която се търси.)
Тя е в деепричастието - тъй като в изречението има употребени форми на минало свършено деятелно причастие, вместо него, трябва да се употреби отново такова минало свършено деятелно причастие), а в посочения за верен отговор Г от МОН - няма грешка.
8. В кое от изреченията е допусната граматична грешка?
А) Пътуващите трябва да внимават, тъй като има опасност от падащи камъни в Кресненското и в Искърското дефиле.
Б) Наслаждаваме се на уникалната панорама и се опитваме да запазим миговете красота с помощта на фотоапаратите.
В) Близо до селото имало буйна река, която след едно земетресение станала подземна, образувайки множество пещери.
Г) Пред най-близките поетът споделя, че предпочита и се вдъхновява от класическата музика и от красивите природни гледки.
|
Коментари |
00:35ч. 23 Май 2012 #20  Dry-Ice И тестът глупав, и учителите открили грешките и те глупави.
23:34ч. 22 Май 2012 #19  Fierywoman Извинете за двете правописни грешки; клавиатурата ми засича...
23:33ч. 22 Май 2012 #18  Fierywoman Пълна простотия!
Торетата няма да ограмотят децата ни, чак такива задълбочеи знания не смятам, че са нужни на един човек (ако не иска да става филолог или лингвист), за да бъде грамотен и образован.
И поредната пародия... освен, че самият тест е тъп и глупав, фактът, че пак има открити грешки е просто... СМЕШЕН !
Горките деца :)))))))))))
16:46ч. 22 Май 2012 #17  Кръстина Манолова Доуточнявам, след като не е ясно.
Граматичната грешка в изречението "Пред най-близките поетът споделя, че предпочита и се вдъхновява от класическата музика и от красивите природни гледки." е следствие от лошо подреждане на думите.
Поправя се чрез разместване:"Пред най-близките поетът споделя, че предпочита класическата музика и се вдъхновява от красивите природни гледки."
Разместването удовлетворява различните "претенции" на двата глагола - предпочитам НЕЩО, вдъхновявам се ОТ НЕЩО.
14:10ч. 22 Май 2012 #16  Liliq~ bmancho в изречението, което ти си написал, има 1 МСПД и 2 деепричастия. Целта е всичко да е в МСДП. "ИмаЛо" --> имайки, но не това е целта.
14:06ч. 22 Май 2012 #15  Liliq~ Грешката - Тя е в деепричастието - тъй като в изречението има употребени форми на минало свършено деятелно причастие, вместо него, трябва да се употреби отново такова минало свършено деятелно причастие), а в посочения за верен отговор Г от МОН - няма грешка."
Минало Свършено Деятелно Причастие - гл. форма в мин. св. в - казах; "х"- заменяме с "л" - казаЛ. Това е МСДП, а грешката във В) е, че глаголите са в МСДП, освен деепричастието (глаголна форма в мин. несв. вр + -йки --> казвах -> казвайки), и съответно деепричастието трябва да е МСДП.
В) Близо до селото имало буйна река, която след едно земетресение станала подземна, образувайки множество пещери.
Не "образувайки", а трябва да е "...и образуваЛА...". Ето ви грешката в 8 задача, а ски състезание не се пише с тире.
13:35ч. 22 Май 2012 #14  summertime Въпросния вариант на изречение В) не е мой, затова и "има"
13:33ч. 22 Май 2012 #13  summertime Аз не мога да разбера това за "от" - употребени са два глагола в последователност, естествено е да има значение рекцията на последният глагол, иначе ще трябва да размести цялото изречение, а в случая става дума за граматическа грешка, а не за грешка в словореда.
Иначе за верен/сгрешен отговор В) има следното предложение -
"Близо до селото имало буйна река, която след едно земетресение, ставайки подземна, образувала множество пещери".
Да му мислят изпитваните, това си е чиста проба издребняване.
13:03ч. 22 Май 2012 #12  Кръстина Манолова За зад. 4 - виж стр. 1069 на Правоп речник на БАН, изд. "Хейзъл", 2002 (по-нов няма): ски състезание
За зад. 8 е толкова очевидно, че предпочитаме НЕЩО, а се вдъхновяваме ОТ НЕЩО, че директорите на съответните учители да проверят легитимността на дипломите им.
Същинският въпрос обаче е друг! Тези МЕЛОЧИ ли са най-безспорните знаци за човешка зрялост, та проверяваме доколко се знаят?
11:47ч. 22 Май 2012 #11  summertime Колкото и да се напъвам никаква грешка не мога да намеря в отговор В) на 8. въпрос (както твърдят учителите от Пловдив). Колкото до отговор Г) мисля, че и така е коректно, но за по-голяма прецизност "предпочита" и "се вдъхновава" трябва да са в преизказно наклонение, т.е. предпочитал, се вдъхновявал. Но никога не бих го казала така.
Доколкото си спомням миналата година пък учители от Варна бяха открили несъществуващи грешки в теста.
11:36ч. 22 Май 2012 #10  princesswithdevilheart Моето лично мнение е, че определено това не са грешки. Ски състезание се пише разделно. Ски е чуждица, но има правило, че чуждите думи се пишат отделно, ако могат да съществуват самостоятелно. :) А не мисля, че е граматически правилно "предпочитам от ... " :)
11:25ч. 22 Май 2012 #9  mehrox Надявам се МОН да обясни причините за посочените от тях верни отговори и да разсее съмненията на така наричащите себе си "учители" от Пловдив.
11:16ч. 22 Май 2012 #8  Джовани Така е, Euronymous, няма грешка в теста. "Ски състезание" е правилно, а сърдечноболни се пише слято и затова е грешен отговор А. Също и за 8 въпрос - изречението В е правилно граматически, а неправилно Г.
11:12ч. 22 Май 2012 #7  bybkaaa Понеже бях на матура ето доказателство, че това, което учителите твърдят е грешно:
из "Правопис и пунктуация на българския език" БАН 2011
Слято писане: 53.17 Сложни прилагателни имена, в които подчинената основа е наречие, свързано с главната основа със съединителна гласна (или завършващо на гласна, която изпълнява ролята на съединителна)- сърдечноболен, световноизвестен
Разделно писане: 55.2 Наименования с подчинени съставки от чужд произход, наложили се като самостоятелни думи: ски съзтезание, риалити шоу
10:33ч. 22 Май 2012 #6  DoubleD Макар и да съм "радетел" на езика ни, познаването на подобни тънкости е напълно излишно според мен...След като децата (трябва да) знаят тези правила, не мога да разбера защо се използва ужасен правопис по всички Интернет форуми, вкл. и тук.
10:24ч. 22 Май 2012 #5  Lightning Каква е логиката "ски състезание" да се пише с тире? Това, че думата "ски" е чуждица и трябва ли да е причина да се въвеждат правила от английския език в българския. А че го пишело в правописен речник, издаден незнайно от кого, не значи, че децата трябва да се объркват тотално и да не знаят правилен български. Като гледам теста, разбирам, защо не могат да пишат. Тестове, направени от неграмотни, неграмотни учители, създават неграмотни хора!
10:21ч. 22 Май 2012 #4  Euronymous доста красноречив отговор,jey...
10:06ч. 22 Май 2012 #3  Джовани Не е вярно
09:31ч. 22 Май 2012 #2  gnrfanСупер! И аз на 4-ти въпрос писах "в", вместо "а". Сега ако го признаят - една грешка по-малко! ;)
П.П. Но да, май че "ски състезание" се пише разделено... :(
08:51ч. 22 Май 2012 #1  Euronymous 1.не е тире ,а дефис
2.ски състезание НЕ се пише с дефис
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Зомбори като Зоро: Турнето на един съвременен герой
Днес, 9 Август 2025 14:59
След като разпали летните сцени в Пловдив, Русе, Велико Търново, Стара Загора, Белоградчик и Бургас, мюзикълът „ЗОРО“ на Русенската опера се задава с размах и към морската столица! На 24 август, от 21:00...
| |
 |
 Хазартните игри в Черна гора генерират приходи от 20,77 милиона евро за първите седем месеца
Днес, 9 Август 2025 18:29
Приходите на Черна гора от хазартни игри и конкурси с награди през първите седем месеца на годината възлизат на 20,77 милиона евро, което е с 17,09% повече на годишна база, предаде за БТА черногорската...
| |
 |
 Ръководството на ЦСКА заяви подкрепа към Радослав Златков и Душан Керкез
Днес, 9 Август 2025 17:54
Ръководството на ЦСКА излезе с официална позиция след поредица от негативни резултати в последните месеци. В нея се подчертава, че клубът преминава през мащабна трансформация – спортно-техническа, инфраструктурна...
| |
 |
 Граждани и близки на Александър се събират на 12 август във Варна за справедливост и мерки за безопасност на пътя
Днес, 9 Август 2025 17:15
На 12 август 2025 г. (вторник) от 9:30 часа пред сградата на Община Варна ще се съберат граждани, близки и съпричастни към трагичния случай с Александър Маринов – млад мъж на 25 години, загубил живота...
| |
 |
 Рязко увеличение на чревните инфекции във Варненска област
Днес, 9 Август 2025 17:04
Регионалната здравна инспекция – Варна отчита значителен ръст на чревните инфекции за периода 25 – 31 юли 2025 г.
Регистрирани са 63 случая при 47 за предходната седмица. Най-много са заболелите с...
| |
 |
 Вертолети AS-532 AL Cougar се включиха в потушаването на пожара до Сунгурларе
Днес, 9 Август 2025 16:15
Екипажи от състава на 24-а авиобаза в Крумово с два вертолета AS-532 AL Cougar се включиха в действията по потушаването на пожара, възникнал в района на гр. Сунгурларе, обл. Бургас. Вертолетите излетяха...
| |
 |
 „Български пощи“ ще обменят левове в евро в над 2200 станции в страната
Днес, 9 Август 2025 15:43
От 1 януари 2026 г. „Български пощи“ ще започнат да извършват обмяна на левове в евро в 2230 свои станции, включително в най-отдалечените населени места без банкови клонове. Първите шест месеца услугата...
| |
 |
 Почина астронавтът Джим Ловел, командирът на легендарната мисия „Аполо 13“
Днес, 9 Август 2025 14:26
Астронавтът Джим Ловел, командвал мисията „Аполо 13“ и върнал екипажа ѝ безопасно на Земята през 1970 г., е починал на 97-годишна възраст.
От НАСА заявиха, че Ловел е „превърнал потенциална трагедия...
| |
 |
 Какво ще бъде времето в неделя
Днес, 9 Август 2025 13:55
През нощта ще бъде ясно и почти тихо. Утре ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен, временно силен вятър от изток. Температурите още малко ще се повишат и максималните ще бъдат между...
| |
 |
 Зам.-министърът на отбраната Илиев поздрави студентите от Випуск 2025 на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ за успешното дипломиране
Днес, 9 Август 2025 13:46
„Днес ставате част от една трудна и престижна професия. Гордейте се с името и авторитета на училището си и го пазете и утвърждавайте през цялата си кариера! Завършвате едно от най-успешните български висши...
| |
 |
 Поредна нощна акция по заведенията край морския бряг във Варна (снимки)
Днес, 9 Август 2025 13:24
Снощи се проведе акция по заведенията на морския бряг във Варна, организирана от служители на „Криминална полиция“ и екипи на Първо и Второ РУ. Целта на операцията беше установяване на малолетни и непълнолетни...
| |
 |
 България е втората най-силно засегната страна в ЕС от горски пожари за 2024 г.
Днес, 9 Август 2025 12:51
2024 г. се превърна в най-горещата година в Европа от началото на системните наблюдения през 1940 г. По-високите температури и по-сухият климат, съчетани с по-чести засушавания и продължителни горещи вълни,...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|