Подновяват 600 панелки с европейски пари
 
80 млн. лв. ще бъдат използвани по оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР) догодина за обновяването на 600 панелни блока в страната. Това съобщи вчера строителният министър Росен Плевнелиев при представянето на вече санирания бл. 355 в столичния комплекс „Младост”. Сградата е била обновена през миналата година в рамките на демонстрационен проект, реализиран със съдействието на ПРООН. Процедурите за тях ще бъдат обявени през юни 2011 г. В момента с 6 млн. лв. по проект на МРРБ се санирани 27 сгради. Досега са завършени още толкова, уточни той.
Министърът припомни, че 1,7 млн. българи живеят в 18 000 панелни сгради. Според него е по-добре да се влагат средства за обновяване на жилището, защото възвръщаемостта е много по-голяма, отколкото парите да се държат в банки. Санирането на старите панелни блокове значително удължава живота им и ги прави по-предпочитани от купувачите на имотния пазар, уточни той. Плевнелиев подчерта, че когато хората оправят дома си отвън, се мотивират да го ремонтират и отвътре. Когато не подобряваме качеството на живот в тези стари панелни блокове, се увеличават рисковете кварталите, където те се намират, да се превърнат в гета, добави министърът.
Инициаторът на обновяването на блока в столичния „Младост” Николай Стойчев обясни, че след санирането 37% е икономията за отопление и 10% за еленергия и топла вода. Той уточни, че абонатната станция в строения преди 33 години блок е от стария тип и в нея се губи повече топлина. Най-високият разход, платен от собственик, е 5800 лв. и е отишъл за апартамент от 90 кв. м. Инициаторът поясни, че заради ремонта жителите в блока са се сплотили. Изчисления на експерти от строителното министерство показват, че само от икономия на енергия се пестят по 1220 лв. годишно. При теглене на кредит от 5000 лв. парите за него се възвръщат за срок не по-дълъг от 4-5 години. Според строителния министър Росен Плевнелиев големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища. Затова у нас трудно могат да се реализират мащабни програми за саниране на панелки, както това се прави в Германия, Австрия и Словакия, където по-малко от половината обитатели на стари жилища са техни собственици, добави той.
Иска се регистрирано сдружение на собствениците
За да могат да се получат пари за обновяване по оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР), етажната собственост трябва да се регистрира в общината като юридическо лице по Закона за етажната собственост и да не се закрива поне 5 години. Това каза Цвета Наньова, ръководител от ПРООН на проекта за демонстративно обновяване на многофамилни жилищни сгради. По проекта се изискваше 100 процента съгласие на всички собственици, за да може да бъде одобрена сградата за обновяване, припомни тя.
Първата стъпка след одобряването е енергийното обследване на сградата. След това се пристъпва към проектирането и реализацията на проекта.
От МРРБ заявиха, че ще се търсят начини за либерализиране на нормативната уредба, за да се стимулира груповото саниране на жилищни сгради. Идеята е да не се иска пълно съгласие на съсобствениците, за да не се блокира инициативността на останалите. За целта ще се променя Законът за етажната собственост. Другият важен аспект на проблема е да се избере сполучлив финансов модел за насочване на европари към частните собственици, но трябва да се внимава това да не се превърне в неразрешена държавна помощ, което се санкционира от ЕК.
|
Коментари |
14:42ч. 3 Ноември 2010 #13  Виктор Хе, хе, този театър - на благородния форумец - кога сме го играли...
Всъщност истинската ти същност се вижда от първия ти постинг на тази тема, когато ми тегли една, без да съм ти дал личен повод.
Както и да е, не е нужно да се продължава повече. Както сам каза - природа.
18:54ч. 2 Ноември 2010 #12  варненец Ясно, не можеш да разбереш! Но не си виновен ти - природа!...
17:08ч. 2 Ноември 2010 #11  Виктор Изобщо не става въпрос за това, което казваш. Става въпрос, че министър Плевнелиев счита, и казва, и то едно към едно, директно, без увъртания, че "големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища."
Прочети хубаво какво казва, ето още веднъж написаното:
"Според строителния министър Росен Плевнелиев големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища."
Какво повече трябва да се коментира, Варненец?
Ако и ти подкрепяш тезата на министъра, че собствените жилища в България са много, и че това е големия проблем на държавата ни - и на теб Ай-сектир!
Пу!
Аман от натегачи!
17:34ч. 29 Октомври 2010 #10  варненец Радвам се, че се разгоря такава дискусия! :) Викторе, "майната" беше не само по твой адрес, а по адрес на всички "Викторовци", на които все другите са им виновни! /Виждам, че и по други теми се изказваш с подобен тон!.../ А относно собствеността и решения на общи събрания на входовете мога да споделя много опит - домоуправител съм на входа... И е ужасно, когато трябва да се направи някакъв ремонт на общи части /да не говорим за саниране - там и дума не може да става!!!/ и двама - трима от съсобствениците не искат да участват със каквото и да било /пари, труд, че даже и с акъл! :)/ Е, какво правим в такива случай??? Та за това става въпрос....
15:48ч. 29 Октомври 2010 #9  yara :) Как установи, че някой тук е кандидат англичанин?
Може би ти е минавала мисълта, че не ти си единствения човек посетил или живял в някоя чужда страна (Аз съм живяла, учила и работила в цели 3 и съм плащала наем и в трите/ и за разлика от теб не съм плюела условията и порядките в страните, които сама съм избрала да отида. Щом си направил сам избора си къде да живееш, имай доблестта да понасяш и резултатите, а не да плюеш, никой не те е карал насила, нали?)
А да сравняваш наем в Англия с цена на имот в България е напълно необосновано икономически и липсва база за сравнение. Това, което е определящо за наем или покупка е цената на кредита/цената на наема. В България в момента излиза да живееш по-евтино под наем, защото при средна лихва от 9% за 35г вноската ти за двустайно жилище в центъра е мин 600лв, а наема е около 400-450лв, в Англия обаче при средни нива на лихвите от макс 5%, за 20- 25 год при вноска по-ниска или равна на наема може да го изплатиш. В техния случай обаче, голяма част от хората не искат да се заробват с такава отговорност и искат да имат опции и бърза ликвидност при нужда да се махнат от едно жилище и затова при равни други условия 40% от тях избират наема. При нас както казах е въпрос на манталитет.
12:24ч. 29 Октомври 2010 #8  FiFo Еи кандидат англичаните да неса обаждат. Ела виж Във велика Англия наема как събаря хората 1000 паунда на месец каке? Без сметки? Интернет,ток,вода,кансел такса? Говорите ми найзуст тея пари дето сам ги дал по наеи тука щях да си купя вила във 'Веселото Село'
12:12ч. 29 Октомври 2010 #7  ангелина Съгласна съм с Виктор,както и до някъде Yara,защото в другия свят наемодателите влагат част от наема в поддръжка на имота,докато тук не е така.Нашите наемодатели си вземат наема и ако не дай боже ти протече покрива(примерно)ти сам ще си поемеш разходите.За това всеки иска да си има собствено жилище и сам да си разполага с него.
11:16ч. 29 Октомври 2010 #6  Виктор Пък те - собствеността им пречела, че била частна, задължителна регистрация в общината на етажната собственост измислиха...
И какво стана? Тръгнаха ли нещата?
Сами признаха, че закона за етажната собственост не работи.
И няма да работи. Защото е очевидно недоразумението и глупостта вътре.
как да не им теглиш една?
Както и да е, овце много у нас...
11:12ч. 29 Октомври 2010 #5  Виктор А проблема за санирането на панелките е в сбърканата концепция. И в многото пари, които собствениците трябва да отделят. 5 000 лева никак не са малко за живеещ в панелка, това си е един чист годишен доход на работещ при 400 лева заплата. За пенсионер не говоря, там нещата са още по зле.
И как ще стане санирането?
Никак няма да стане, докато не намалят обема работа, съответно парите до приемливо ниво. например подмяната на вътрешните инсталации спокойно може да отпадне и - ето я икономията. Нека да остане само външната изолация и дограмата.
Ама някой от управляващите трябва да има малко мозък в главата...
11:02ч. 29 Октомври 2010 #4  Виктор Варненец,
Аз не псувам теб.
Обаче щом си започнал, продай си имуществото и излез на улицата. Плащай по 600 лева наем и се радвай, че си изпълнил заръката на министъра. Предполагам, ще си доволен.
Аз обаче, както и повечето българи искам да имам собствено жилище! И всеки управляващ, който каже, че това е лошо - не може да не му тегля едно Ай сектир. И да ми изгуби уважението!
10:40ч. 29 Октомври 2010 #3  yara За сведение на Виктор средния процент на собствени жилища в Европа е малко на 60%. Техните традиции и манталитет са малко по-различни от нашите и за тях собственото жилище не е самоцел, а въпрос на добра финансова стратегия и цели в живота. Затова и в Англия има договори за наем от по 200-300 години назад. Наемът дава доста предимства - възможност да смениш жилището си в рамките на месец, ако изпаднеш в затруднена ситуация и трябва да харчиш малко средства; голяма вътрешноградска мобилност , в случай, че смениш работа или училището на детето (все пак има градове, при които с перфектно уреден транспорт пак ти трябва 1 час до работа и много разходи за транспорт), също и междуградска мобилност - за нас това е доста сложен процес, трудно хората се местят от градовете си (не говоря за малките населени места), да кажем от София да се преместиш във Пловдив заради по-добра работа, докато при тях това е доста по-лесно приемливо.
Не казвам, че ние сме грешни и аз имам собствено жилище и аз плащам кредит вместо 2 пъти по-малък заем, просто при нас традициите и мисленето е друго.
09:49ч. 29 Октомври 2010 #2  варненец Викторе, майната ти! /Ти псуваш - и аз да ти тегля една...!/ Министърът само констатира, че това е проблем! ... Ама ти едва ли можеш да го разбереш...
09:34ч. 29 Октомври 2010 #1  Виктор "Според строителния министър Росен Плевнелиев големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища. " - Ай сектир и министър! Без жилища ли искаш да останем, бе ДРИСЛЬО!
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Вземете смартфон от новата серия Samsung Galaxy S26 с 0% лихва от А1
Сряда, 11 Март 2026 15:23
A1 вече предлага смартфоните от новата серия Samsung Galaxy S26 – Galaxy S26 Ultra с първия вграден Privacy дисплей в мобилно устройство, Galaxy S26+ и Galaxy S26. До 31 март клиентите могат да вземат...
| |
 |
 Започнаха официалните продажби на новия iPhone 17е в А1
Сряда, 11 Март 2026 15:16
A1 вече предлага новия iPhone 17e, който впечатлява с още по-висока производителност, усъвършенствана система от камери и подобрена издръжливост. Моделът идва с двойно по-голяма начална памет – 256 GB,...
| |
 |
 Варна: Паркирането става по-трудно, а буферните паркинги още са само идея
Сряда, 11 Март 2026 13:16
Проблемът с паркирането в части от Варна се задълбочава, особено след старта на „Зелената зона“. В същото време буферните и етажните паркинги, за които се говори от години, засега остават само като планове...
| |
 |
 Lidl с добри оферти за лятна работа на ученици в цялата страна
Сряда, 11 Март 2026 11:07
Лидл България за поредна година кани в своята платена практикантска програма ученици, които търсят работа за лятото. Веригата отваря вратите на всички свои магазини в страната, както и на логистичните...
| |
 |
 Десетки варненци се редят за безплатни изследвания: Бъбречните заболявания протичат „тихо“
Днес, 12 Март 2026 14:17
При огромен интерес стартира днешната кампания за безплатни профилактични изследвания и здравни консултации на входа на Морската градина по повод Световния бъбречен ден, предаде репортер на Moreto.net.
Още...
| |
 |
 До края на юни ще бъдат санирани 585 блока по Плана за възстановяване и устойчивост
Днес, 12 Март 2026 14:03
585 многофамилни жилищни блока в страната се санират към днешна дата с финансиране по Етап 1 на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) под ръководството на Министерството на регионалното развитие...
| |
 |
 Земетресение с магнитуд 5.0 е регистрирано в Гърция
Днес, 12 Март 2026 13:51
Земетресение с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер е регистрирано днес в района на Кардица в Гърция, съобщиха от Национален институт по геофизика, геодезия и география – БАН.
По данни на Националния сеизмологичен...
| |
 |
 София Филм Фест във Варна се завръща с 17-ото си издание
Днес, 12 Март 2026 13:39
София Филм Фест във Варна отново ще събере любителите на киното с 17-ото си издание, което предлага селекция от отличени филми от престижни международни фестивали като Berlin International Film Festival,...
| |
 |
 БАБХ откри нарушения при храните в училища
Днес, 12 Март 2026 13:25
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна проверки в цялата страна във връзка с храните, предлагани в учебните заведения по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, както и на закуските...
| |
 |
 Труп на бебе е открит на сметище в Сливен
Днес, 12 Март 2026 13:13
Тяло на починало бебе е намерено на сметище в Сливен, съобщи Нова телевизия.
За случая е подаден сигнал. В него се посочва, че трупът на новороденото е бил поставен в кашон и е изхвърлен на бунище в...
| |
 |
 Двама мъже от Разградско ощетили държавата с над 120 хил. лева чрез фалшиви решения на ТЕЛК
Днес, 12 Март 2026 13:00
Двама възрастни мъже от Цар Калоян са ощетили държавния бюджет с над 120 хил. лева чрез неправомерно получени пенсии и помощи. За случая съобщиха от Областната дирекция на МВР в Разград.
Нарушенията...
| |
 |
 Легендата Христо Стоичков е специален гост на Генералната асамблея на Европейските футболни лиги
Днес, 12 Март 2026 12:46
Най-успешният български футболист за всички времена и носител на "Златната топка" Христо Стоичков е специален гост на 52-ата Генерална асамблея на Европейските лиги. Историческият форум, чийтодомакин е...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|