Скандалът около ВиК бил дело на бившето ръководство
 
В основата на твърдението, че договорът, сключен между ВиК-Варна и водопреносния оператор на „Златни пясъци”, е неизгоден стои злонамерена кампания, която идва вероятно от бившето ръководство на държавната фирма. Това коментира пред Дарик настоящият шеф на варненското дружество Веселин Русев.
По думите му изпълнението на договора е ограничено единствено до осъществяване на инкасовата дейност и варненското дружество само ще спечели от сделката. В сметките на ведомството са постъпили два милиона и половина лева от фирмата в комплекса „Златни пясъци”, а мотивите за подписването на контракта са икономически и технологични. Единното управление на мрежите е по-лесно, намалява се аварийната безопасност, увеличава се сигурността във водоподаването, а за услугата „Златни пясъци” ще си плати на големия оператор, посочи Русев.
Според него е глупаво да се твърди, че сделката е неизгодна, тъй като се взема мрежа, която работи само три месеца, реализират се огромни обеми с нулеви загуби и държавното дружество има добри приходи. Веселин Русев разкри, че събираемостта на „Златни пясъци” е 90 процента, а на ВиК-Варна – едва 30. Той отрече да има конфликт на интереси и увери, че не се притеснява от проверката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която вече е приключила и до дни трябва да се произнесе по случая. Единствено държавата може да се намеси и да реши има ли нарушения от страна на управителя на ВиК-Варна, тъй като делът й в дружеството е 51 процента, коментира съветникът от политическа партия „Отечество” Красимир Маринов – представител на общината в общото събрание на държавната фирма.
Договорът между между двете ВиК дружества беще подписан в началото на това лято. Според него варненското трябва да изпълнява функциите на курортното, като за услугата ВиК-Варна тряба да плаща на частната компания 400 000 лв. без ДДС. Юристи смятат, че сделката е очеваден конфликт на интереси. До преди по-малко от година Веселин Русев оглавяваше ВиК дружеството в курортния комплекс. Съгласно закона лица, заемащи публична длъжност, нямат право да извършват сделки с търговски дружества, в които са били на управленска позиция преди по-малко от 12 месеца.
|
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Черно море и Арда не се победиха в нулево реми във Варна
Неделя, 3 Май 2026 18:34
Черно море (Варна) запази лидерската си позиция във втората четворка на efbet Лига, след като завърши 0:0 с Арда (Кърджали).
Срещата предложи няколко добри положения, но без отбелязан гол. Гостите от...
| |
 |
 България и Армения подписаха стратегическо партньорство в Ереван
Неделя, 3 Май 2026 17:59
Илияна Йотова и министър-председателят на Армения Никол Пашинян подписаха в Ереван съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете държави.
Двамата подчертаха високото ниво на политически...
| |
 |
 Без чадъри и шезлонги на 251 плажа в Гърция това лято
Неделя, 3 Май 2026 17:23
Гърция въвежда строги ограничения по крайбрежието, с които на практика забранява използването на чадъри, шезлонги и всякакви временни съоръжения на 251 плажа.
Мярката означава, че на тези места туристите...
| |
 |
 Митничари задържаха близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита
Неделя, 3 Май 2026 16:48
Близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита задържаха митническите служители при три отделни проверки.
На 24.04.2026 г. на Митнически пункт Калотина пристига на изходящо трасе от страната...
| |
 |
 Без ток във Варненска област в утрешния ден...
Неделя, 3 Май 2026 16:04
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област на 4 май 2026 г. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Румен Радев е номинацията за премиер на „Прогресивна България“
Неделя, 3 Май 2026 15:23
Започва обратното броене до връчването на първия мандат за съставяне на правителство. От „Прогресивна България“ потвърдиха, че Румен Радев е тяхната номинация за министър-председател, съобщава NOVA.
Именно...
| |
 |
 Израел одобри многомилиардна сделка за изтребители от САЩ
Неделя, 3 Май 2026 14:49
Израел съобщи, че е одобрил многомилиардна сделка за закупуване на два ескадрона бойни изтребители от Съединените щати.
Поръчката включва един ескадрон многоцелеви стелт изтребители F-35, произведени...
| |
 |
 Ватерполният „Комодор” мина леко през „Черноморец”
Неделя, 3 Май 2026 14:13
Селекцията на Николай Николов – Майката мина леко през бургаския „Черноморец” и взе поредна категорична победа в държавния шампионат по водна топка.
В двубой от група „Елит” във възраст U 18 отборът на...
| |
 |
 Какво ще бъде времето в понеделник
Неделя, 3 Май 2026 13:28
През нощта над страната ще бъде предимно ясно. Разкъсана облачност ще има след полунощ над крайните източни райони. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад. Ще има условия за слана. Минималните температури...
| |
 |
 Иранската активистка Наргес Мохамади е преместена в болница след рязко влошаване на състоянието ѝ
Неделя, 3 Май 2026 12:59
Фондацията Фондация „Наргес Мохамади“ съобщава, че затворената иранска правозащитничка е била преместена от затвора в болница, след „катастрофално влошаване на физическото ѝ състояние“.
Наргес...
| |
 |
 Оттеглиха исковите молби срещу Весела Лечева
Неделя, 3 Май 2026 12:20
Във връзка с журналистически въпроси, свързани с Българския олимпийски комитет (БОК), от юридическия екип на Весела Лечева съобщават, че ищците Станка Златева, Белчо Горанов и Пламен Кръстев, чрез своите...
| |
 |
 ЕС спира плащанията към Сърбия заради отстъпление в съдебната реформа
Неделя, 3 Май 2026 11:57
Марта Кос съобщи, че Европейската комисия е спряла всички плащания към Сърбия по Плана за растеж, заради регрес в областта на съдебната реформа.
По думите на Кос страната бележи отстъпление в ключови...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|