Организатори на форума, който се превърна във водеща европейска платформа за диалог между всички заинтересовани страни, са European Spas Association (ESPA), Health Tourism Industry (HTI), Български съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA), в партньорство с Министерството на туризма и Община Варна. Програмата включва международна конференция, тематични панели, B2B и B2G срещи и дава възможности за създаване на нови партньорства между публичния и частния сектор.
Като домакин на събитието заместник-кметът Снежана Апостолова благодари, че именно Варна е избрана за място на провеждане на престижния форум. Всички ние - лидери, експерти, инвеститори и професионалисти от цял свят, сме обединени от една обща визия – развитието на туризма като пространство за здраве, превенция, възстановяване и по-добро качество на живот. Нашият регион има изключителни природни дадености – Черно море, мек климат, минерални извори, лечебна кал, богато биоразнообразие и паркови пространства, които създават естествена среда за възстановяване и профилактика. Градът и курортните комплекси Златни пясъци и Св. св. Константин и Елена са дестинация с дългогодишни традиции в балнео-, СПА и уелнес туризма, съчетаващи природни ресурси, модерни хотелски комплекси и висококачествени медицински и рехабилитационни услуги, каза пред участниците във форума Апостолова. Тя подчерта, че Варна предлага много повече от море и почивка - тя е дестинация, в която посетителите могат да съчетаят здраве и релакс с културни преживявания, гастрономия, фестивали, спорт и бизнес възможности.
Заместник-министърът на туризма проф. Мариела Модева отбеляза, че мащабното събитие поставя началото на летния туристически сезон и е знак за посоката, в която страната ни трябва да развива туризма, като го постави като национален приоритет. Целта е ясна – България да бъде разпознаваемото място, където човек да укрепва тялото и духа си, да открива нови преживявания, да се погрижи за своето здраве. Българското Черноморие е дестинация, която привлича посетители целогодишно със съчетанието на море, минерални ресурси, модерна инфраструктура и високо квалифицирани специалисти, каза още проф. Модева.
Акцент при откриването на форума бяха възможностите за разгръщането на потенциала на медицинския туризъм като един от трите стълба на здравния туризъм, наред с уелнес и СПА туризма. По думите на президента на Европейската СПА асоциация (ESPA) и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA) доц. д-р Сийка Кацарова това е формата, при която сезонни дестинации могат да заработят целогодишно. Беше отчетено, че в момента освен програмите на НОИ за рехабилитация, почти липсват програми за профилактика, финансирани от НЗОК. Същевременно частните доставчици на медицински и СПА услуги са със силно ограничен достъп до този пазар.
През последната година работна група към Министерството на туризма разработи Пътна карта за развитието на медицинския туризъм, следва да се разработи и План за действие, за да продължат усилията и в настоящия мандат. Необходимо е да се конкретизират стъпките по отношение на здравния туризъм, в частност медицинския, с което България да бъде дестинация за целогодишен туризъм, подчерта заместник-министърът на туризма проф. Модева. България вече е видима за здравноосигурените потребители на пазар Германия, както и в Австрия. Ключови пазари за развитие на здравния туризъм са още Белгия, Полша, Румъния, Турция, Северна Македония, Израел, стана ясно по време на форума.
Участниците в HealthXChange Summit 2026 са нашите посланици в Европа и света, отбеляза ръководителят на представителството на Европейската комисия в България д-р Йорданка Чобанова. България и Европа разполагат с фантастични медицински СПА курорти, което е предпоставка за постигането на един от важните европейски проекти – здраво население и остаряване в добро здраве. Над 90% от смъртните случаи в Европа са в резултат на хронични заболявания, клиничните болести водят до 90% от разходите на здравноосигурителните системи. Същевременно според научните данни 1/3 от тях могат да бъдат предотвратени чрез балнео лечене. В тази връзка Европейската комисия е готова да осигури инвестиции и подкрепа, особено по отношение на персонализираната профилактика, допълни Чобанова.
В откриването на форума участваха още секретарят на президента по външната политика д-р Меглена Плугчиева, която беше и посланик на BUBSPA, Илия Тасев - директор на дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ в Министерство на здравеопазването, Ивана Колар от Health Tourism Industry (HTI). Видеообръщение отправи и българският комисар, отговарящ за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева. Сред участниците във форума бяха трима предходни министри на туризма, ръководствата на Медицински университет – Варна, на браншовите организации в туризма. HealthXChange Summit 2026 продължава с лекции и дискусии и утре – 13 май.










Новини - теми













Градушка мина през Варненско, проливен дъжд наводни улици в Добрич
Варна: Преобразяват площада пред ЖП гарата и улици в „Гръцката махала“,някои стават пешеходни
От „Алея Първа“: Пътните знаци по крайбрежната алея не означават нова организация на движението
Ремонтът на ОУ „Добри Чинтулов“ във Варна приключва скоро
Възрастен мъж почина след инцидент с багер на пътя Варна – Златни пясъци
Кметът Коцев с пореден призив към главния архитект да подаде оставка
Фасадата на бившите казарми във Варна най-сетне с разрешително за ремонт, но средствата още липсват
Варна: Огромен изкоп за новите лампи в „Чайка“ зее до входа на детска градина
Аварии оставят хиляди без вода днес във Варна
„Монти Мес“ с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Контузия спря варненец в опита му за рекорд на Гинес с 45 000 коремни преси
Осъдиха руснак на 19 години затвор за убийство в курорт край Варна
Още едно варненско училище се сдоби със STEM център
НСИ: Близо 7 000 души от страната са се заселили във Варна, над 5 000 – от чужбина
След сигнала на Moreto.net: Изпълнителят коментира изкопа до детска градина във Варна
Варненски гимназисти защитиха европейския стандарт на професионална подготовка в топ дестинация
Тази вечер е първият полуфинал на „Евровизия“
Без ток утре във Варна и областта ще бъдат....
Варненци ще тъкат изкуство на живо в Нощта на музеите
Варна отново става „Destination: Fine Wine“ с второто издание на World Wide Wine 2026
Обявиха конкурс за началник на отдел „Образование“ в Община Варна











RSS Новини