Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Варна в епохата на социализма: Строителство, архитектура и нов облик

Четвъртък, 3 Април 2025 12:53
Източник: Moreto.net   
Сн.: Регионална библиотека Варна
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно мащабно преобразвяване. С идването на социалистическия режим и с многократното увеличение на населението разбиранията за архитектурния вид на града поемат нова посока, така че да могат да отговорят на нуждите. Строи се с размах и в огромни обеми. Появяват се големи жилищни комплекси, както и някои от емблематичните и сега за града сгради.


Новото строителство очертава съвсем нов път за развитие на Варна. Разширяват се булеварди, оформят се пешеходни зони, строят се зали, административни сгради, оформят се производствени райони. Всичко това предизвиква противоречиви мнение сред жителите на града и до днес. Безспорно е обаче, че без нововъведенията градът нямаше да може да поеме увеличеното в пъти население.

Много са имената, допринесли за преобразяването на Варна. Сред тях са арх. Стефан Колчев, арх. Емил Пасков, арх. Божидар Божков, арх. Нягол Петков, арх. Камен Горанов, арх. Варужан Маноян, арх. Георги Ганев, арх. Димитър Липов и много други.


През 1959 година Варна придобива статут на окръжен град. Именно това дава сериозен тласък за развитието й. Започва работа по разрешаване на въпроса с недостига на жилища, настъпил след движението на населението от селата към града. Според статистиката за периода от 1944 до 1980 година населението на Варна нараства близо 4 пъти. Така започва разгърнатото жилищно строителство с технологиите: монолитно, пакетно повдигащи плочи, пълзящ кофраж и едропанелна система. Тези и други любопитни факти около развитието на строителството и архитектурата по времето на социализма научаваме от книгата „Варна. Архитектура и строителство 1944 – 1990“ на арх. Нягол Петков и Георги Кацарски.


Новият градоустройствен план на Варна е изработен след провеждане на Международен конкурс за подбор на екипа, който да го състави. Провежда се през 1966 година като в него се включват 65 проекта от Европа, Азия и Америка.

Три първи премии са присъдени на колективите от Чехословакия, ГДР и на българския екип на арх. Георги Ганев. В крайна сметка проектирането се възлага на българския екип и архитектите Константин Бойчев, Димитър Липов и Георги Ганев.

Общият градоустройствен план на Варна е приет през 1971 година. Той очертава основните приоритети за развитието на града. Заложени е изнасянето на товарната дейност от пътническата гара към западна промишлена зона. Морска гара пък да функционира по-скоро като пътническа.

Има идея за обособяване на пешеходна зона по сегашния бул. „Княз Борис I” или тогавашен „Ленин“.


Работи се по преобразяването на площад „Независимост“. Той е преустроен и движението на автомобили по него се спира. Проектът за преустройството на пространството изработва арх. Варужан Маноян през 1976 година. Настилката е фигурална от врачански масивни плочи и гранит, изграден е и нов фонтан.

С национализацията много обекти в града се сдобиват с нови имена. Текстилната фабрика „Цар Борис“ става „Христо Ботев“. Корабостроителният завод се преименува на „Г. Димитров“. В него се обединяват национализираното Корабно дружество „Черно море“ и Акционерното дружество „Кораловаг“. Кино „Ранков“ става кино „Република“, а кино „Роял“ - кино „Димитър Благоев“.

Книгата на арх. Петков разказва още, че е имало предложение за Студентски град до Телевизионната кула, но то не събира достатъчно подкрепа. През 1972 година се провежда конкурс за нова сграда на операта и голяма концертна зала в района на Градска художествена галерия, но така и не се стига до възложение.


Около последната четвърт на миналия век започва изграждането на Южната, Западната и Северната промишлена зона.

Появяват се ред сгради, които впечатляват за времето си и които познаваме и до днес. Сред тях са Образцов дом, Мебелна палата „Лазур“, Морската гара през 1968 и Аерогарата през 1972 година. Централният подлез е дело на арх. Емил Пасков и инж. Вутьо Катев през 1969 година.

През 1971 година е открит хим. Комбинат „Карл Маркс“ като го предшества мащабното строителство за Девненския промишлен комплекс.

Под ръководството на главния проектант инж. Борис Стамов през 1976 година е построен Аспарухов мост. Тогава е прокопан и вторият канал море-езеро.

За планирането на жилищен комплекс „Чайка“ се провежда конкурс. Печели проектът на арх. Варужан Манонян, в колектив с архитектите Константин Бойчев, Юлия Ангелова, Бистра Маркова. Официалното му откриване е през 1972 година, когато във Варна се провежда Международният конгрес на архитектите.



Дело на арх. Стефан Колчев и колектива му е емблематичният Дворец на културата и спорта, построен през 1968 година. Арх. Колчев е автор и на сградата на Община Варна от 1981 година, позната за варненци още като Партиен дом по онова време.

Друга висока и знакова за града сграда е тази на хотел „Черно море“, проектиран първоначално от арх. Косьо Христов през 1965 година. В крайна сметка е реализиран с много повече етажи от планираното.



Арх. Христов замисля голям проект до входа на Морската градина с голяма концертна зала с орган, прилежащи зали, хотелска част, подземни подходи. В крайна сметка планът не се изпълнява в цялост и се реализира Фестивалният и конгресен център. Дело на архитекта е и адаптирането на бившата протестантска църква „Д-р Лонг“ към проекта на нова сграда на Куклен театър.

Арх. Камен Горанов стои зад Сцена Филиал на Варненския драматичен театър, реализирана през 1965 година, преустройството на стар хан в Дом на художника на ул „Козлодуй“, преустройствто на къщата на търговеца Зейнет бей в Дом на архитекта. Архитектът проектира Астрономическата обсерватория „Николай Коперник“.

Синът на арх. Камен Горанов, арх. Огнян Каменов, работи по преустройството на бившата Девическа гимназия в Археологически музей през 1983 година и адаптацията на бившата Мъжка гимназия за нуждите на Градска художествена галерия през 1989 година.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Истории
Варна: Музеят по история на медицината стана на 40 години (снимки)
Петък, 25 Април 2025 13:07
40 години от основаването на Музея по история на медицината отбелязаха с тържествена церемония във Варна, предаде репортер на Moreto.net. Идеята за създаване на музея възниква през 1969 г. Тогава се...
"С пулс на мечтател": Варна усети ритъма на младото вдъхновение
Петък, 25 Април 2025 08:18
Изложба и ревю на клубните дейности в Частно средно училище „Мечтатели“ „С пулс на мечтател“ се откри на 24.04.2025 г. в Graffit Gallery, гр. Варна. Залата събра произведения на изобразителното и приложното...
Днес се навършват 135 години от рождението на капитан ІІ ранг Константин Скутунов
Четвъртък, 10 Април 2025 14:48
Капитан ІІ Константин Скутунов е роден на 10 април 1890 г. в Шумен в семейство на опълченец от Руско-турската война (1877 – 1878). Той участва в боевете при превземането на Одринската крепост, командва...
Делото на архитект Дабков: От Варненска Търговско-индустриална камара до Щаб на ВМС (видео)
Вторник, 8 Април 2025 11:54
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна. В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме...
Варна в епохата на социализма: Строителство, архитектура и нов облик
Четвъртък, 3 Април 2025 12:53
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
146 години от обявяването на София за българска столица
Четвъртък, 3 Април 2025 08:56
На 3 април 1879 г. Учредителното събрание избира София за столица на Княжество България. Същата година градският инженер С. Амадие създава първия устройствен план, който променя облика на града и полага...
155 години от рождението на архитект, проектирал емблематични варненски сгради
Вторник, 1 Април 2025 14:58
На днешния 1 април се навършват 155 години от рождението на един от най-видните български архитекти Никола Лазаров. Днес сгради, изградени по негови проекти, съставляват значителна част от архитектурното...
Булеварди и блокове: Как Варна се променяше през 60-те и 70-те години
Петък, 28 Март 2025 13:50
Как са проектирани някои от основните булеварди във Варна и какви жертви е коствало построяването им, къде намира място лозунгът „Не щем места по-далеч от зоната на чайките", как варненци са отчуждавани...
Преди столетие: Какво смятали варненци, че има на мястото на Римските терми
Сряда, 26 Февруари 2025 14:48
Преди столетие районът на Римските терми във Варна изглеждал съвсем различно. Тогава единственото, което загатвало за баните, била извисяващата се Римска кула между постройки още от турско време. Различни...
Февруари 1929 г.: Когато Черно море замръзна и Варна се разходи по леда (снимки)
Сряда, 12 Февруари 2025 16:47
Зимата на 1929 година остава в историята като една от най-студените, които Варна е преживявала през последното столетие. В последните години във Варна не можем да се похвалим със сняг и сковаване на...
Варна: 150 години от рождението на арх. Дабко Дабков (видео)
Вторник, 21 Януари 2025 14:00
На 21 януари 2025 г. се навършват 150 години от рождението на бележития архитект Дабко Дабков. Moreto.net ще отдаде почит на значимия му принос за съвременния облик на Варна с поредица от материали, разказващи...
Стара Варна: Уличното предизвикателство пред града преди близо век
Събота, 18 Януари 2025 09:03
Темата за градската улична мрежа и състоянието й не губи актуалност никога сред варненци. Въпросът има не по-малка значимост и преди близо 100 години. Тогава се прокарват голяма част от улиците в града,...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Най-четено от Истории 1 2 3
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook