Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Според мащабно изследване ваксините срещу COVID-19 леко увеличават риска от някои заболявания

Понеделник, 19 Февруари 2024 16:07
Ваксините, които предпазват от тежко заболяване, смърт и дълготрайни симптоми на COVID-19 при коронавирусна инфекция, са свързани с малки увеличения на неврологични, кръвни и сърдечни заболявания в най-голямото досега глобално проучване за безопасност на ваксините.

Редките събития, които бяха идентифицирани в началото на пандемията, включваха по-висок риск от възпаление на сърцето, при инжекциите с иРНК, направени от Pfizer Inc, BioNTech SE и Moderna Inc, и повишен риск от вид кръвен съсирек в мозъка след имунизация с вирусно-векторни ваксини като тази, разработена от Оксфордския университет и направена от AstraZeneca Plc.

Векторните ваксини са свързани и с повишен риск от синдрома на Гилен-Баре - неврологично заболяване, при което имунната система погрешно атакува периферната нервна система.

През последните три години в световен мащаб са приложени повече от 13,5 милиарда дози ваксини Covid, като само в Европа са спасени над 1 милион човешки живота. Въпреки това малка част от имунизираните хора са пострадали от инжекциите, което разпали дебат за ползите и вредите от тях.

Новото изследване, проведено от Глобалната мрежа за данни за ваксините, беше публикувано в списание Vaccine миналата седмица, като данните бяха предоставени чрез интерактивни информационни табла, за да се покаже методологията и конкретните констатации.

В рамките на изследването са проучени 13 медицински състояния, които групата счита за "нежелани събития от особен интерес" сред 99 милиона ваксинирани лица в осем държави, като целта е да се идентифицират случаите, които са по-чести от очакваното след поставяна на ваксина срещу Covid. Използването на обобщени данни увеличава възможността за идентифициране на редки сигнали за безопасност, които биха могли да бъдат пропуснати при разглеждане само на по-малки популации.

Миокардитът, или възпаление на сърдечния мускул, е бил последователно идентифициран след първата, втората и третата доза на иРНК ваксините, установява проучването. Най-голямото увеличение на съотношението между наблюдавано и очаквано е наблюдавано след втората доза с ваксината Moderna. Първата и четвъртата доза от същата ваксина също е била свързана с увеличаване на перикардита или възпалението на тънката торбичка, покриваща сърцето.

Сигнали за безопасност

Изследователите са установили статистически значимо увеличение на случаите на синдрома на Гилен-Баре в рамките на 42 дни след първата инжекция с разработената в Оксфорд ваксина ChAdOx1 или "Ваксеврия", което не е наблюдавано при ваксините с иРНК. Въз основа на фоновата честота на заболяването са се очаквали 66 случая - но са наблюдавани 190 случая.

ChAdOx1 е свързана с трикратно увеличение на тромбозата на мозъчните венозни синуси, вид кръвен съсирек в мозъка, установена при 69 случая, в сравнение с очакваните 21. Малкият риск е довел до изтеглянето или ограничаването на ваксината в Дания и множество други държави. Миокардитът също е бил свързан с третата доза ChAdOx1 в някои, но не във всички изследвани популации.

В проучването са идентифицирани възможни сигнали за безопасност при трансверзален миелит - възпаление на гръбначния мозък - след вирусно-векторни ваксини. Както и остър дисеминиран енцефаломиелит - възпаление и подуване на главния и гръбначния мозък - след вирусно-векторни и иРНК ваксини.

Наблюдавани са седем случая на остър дисеминиран енцефаломиелит след ваксинация с ваксината на Pfizer-BioNTech, в сравнение с очакваните два.

Нежеланите събития от особен интерес бяха подбрани въз основа на предварително установени връзки с имунизацията, вече известното за свързаните с имунната система състояния и предклиничните изследвания. Проучването не е наблюдавало синдрома на постуралната ортостатична тахикардия или POTS, който според някои изследвания се свързва с ваксините Covid.

Непоносимост към физически упражнения, прекомерна умора, изтръпване и "мозъчна мъгла" са сред често срещаните симптоми, установени при повече от 240 възрастни, изпитващи хроничен синдром след ваксинация, в отделно проучване, проведено от Йейлския колеж по медицина. Причината за синдрома все още не е известна и за него няма диагностични тестове или доказани средства за защита.

Целта на изследването в Йейл е да се разбере състоянието, за да се облекчи страданието на засегнатите и да се подобри безопасността на ваксините, казва Харлан Крумхолц, главен изследовател на изследването и директор на Центъра за изследване и оценка на резултатите в болница "Йейл Ню Хейвън".

"И двете неща могат да бъдат верни", каза Крумхолц в интервю.

"Те могат да спасят милиони животи, а може да има малък брой хора, които са били засегнати."

Източник: Bloombergtv.bg


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Здраве
България ще получи следващите два медицински хеликоптера до края на годината
Днес, 4 Юни 2024 15:32
България ще получи следващите два медицински хеликоптера до края на годината. Втората машина ще пристигне със закъснение, а третата по график. Това уведомява производителя „Леонардо“ АД (Leonardо S.p.A.)....
Въздушната ни линейка реализира първата си мисия днес (снимки)
Днес, 4 Юни 2024 12:09
Екип на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха реализира първата си мисия днес. След поредица от тренировъчни полети, медицинският екип – д-р Вера Иванова и медицинска сестра Георги Радоев, са...
Лекарският съюз иска основните заплати на медиците да са обвързана със средната за страната
Понеделник, 3 Юни 2024 14:23
Основните възнаграждения на медиците да бъдат обвързани със средната заплата за страната. Това предложи в изказване пред журналисти председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Иван Маджаров, цитиран...
Може да е необходима актуализация на бюджета на НЗОК
Понеделник, 3 Юни 2024 12:10
В това министерство столът на здравния министър винаги е бил електрически и всяко нещо може да се отрази негативно върху пребиваването му върху него. Това заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков. По...
Министър Кондева връща Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество на масата на преговорите
Понеделник, 3 Юни 2024 09:15
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева събира Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването. Заседанието, на което ще бъде обсъдено сключването на нов Колективен трудов договор,...
Премиерът Главчев разпореди ускоряване на сроковете по изграждането на Националната детска болница
Неделя, 2 Юни 2024 17:27
Разчистването на терена за Националната детска болница може да бъде ускорено с два месеца. Вместо за седем, дейностите могат да бъдат извършени в рамките на до пет месеца. Това стана ясно по време на свиканата...
Започна разчистването на терена за Националната детска болница
Събота, 1 Юни 2024 14:09
В Деня на детето – 1 юни, започна разчистването на терена, където ще бъде построена Националната детска болница. Това е първото реално действие след повече от две години, посочи министър-председателят...
НСИ и УНИЦЕФ-България отбелязват заедно 1 юни – Деня на детето
Петък, 31 Май 2024 17:05
За втора поредна година Националният статистически институт и УНИЦЕФ България отбелязват заедно 1 юни – Международния ден на детето и поздравяват всички 1 104 198 деца, които живеят в страната. И тази...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Най-четено от Здраве 1 2 3
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
5.5 + 8.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook