Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Тази вечер: Редица инициативи във Варна за Европейската нощ на учените

Петък, 29 Септември 2023 10:50
Източник: Moreto.net   
Сн.: Moreto.net
Днес, 29 септември, Европейската нощ на учените – SEARCH 2023 ще превземе над 30 локации по цялата страна, а морската столица ще се включи с редица инициативи със свободен достъп.

Европейската нощ на учените е инициатива, която включва над 300 града в Европа и по света. В България, проектът SEARCH събира участници от цялата страна, финансиран от Европейския съюз. Нашият амбициозен проект цели да популяризира науката и научната дейност, като се фокусира върху ключови теми като: Science + Environment + Art = Resilience. Ние вярваме, че науката трябва да бъде достъпна и вдъхновяваща за всички, особено за подрастващите, като ги насърчава да разгледат възможностите за кариера в областта на научните изследвания.

Ключова тема на събитията през 2023 година е нашата адаптация към една от най-сериозните заплахи днес – промените в климата [много важна тема], която вълнува цялото човечество.

ПРОГРАМА ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2023

гр. Варна, 29 септември, петък

ЦПЛР - НАОП „Николай Коперник“, Варна


17:00-17:10

Официална церемония по откриване на Европейска Нощ на учените 2023 – Варна

17:10-17:30

Поздравителен концерт с участието на модерен балет "VITTO DANCE" с ръководител Дария Аврамова и деца от СУ "Любен Каравелов" – Варна

17:30-20:30

Щандове с практически експерименти, демонстрации и презентации с участието на публиката

ИНДИКАТОРИ ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ В МОРСКАТА СРЕДА

Потопете се в необятния и интересен свят на изследванията на Черно море – очакват ви химични експерименти, измервания и демонстрации от учените в секция „Химия на морето”, ИО-БАН.

ТЕХНОЛОГИИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА МОРСКАТА СРЕДА

Контактни и дистанционни методи за наблюдения на морската среда, оценка на основните хидрологични параметри, работа с океанографски прибори и системи са част от научните и научно-приложните изследвания в областта на морските технологии и оперативната океанография, с които учените от секция "Океански технологии" ще ви запознаят и дискутират с вас.

МОЕТО ПЪТУВАНЕ ДО АНТАРКТИДА

Пренесете се на ледения континет до базата ни на о. Ливингстън „Св. Климент Охридски“. Доц. д-р Райна Христова от секция „Морска геология и археология“ ще представи интересни фото- и видео-материали от последната експедиция до о. Ливингстън. Ще имате възможност да задавате въпроси и да обсъждате теми, свързани с морската геология и полярните изследвания.

МОРСКИ СВЯТ – СИНЬО ВЪЛШЕБСТВО

Учените от Секция „Биология и екология на морето“ към ИО-БАН, Варна ще ви потопят в необятния свят на морските обитатели. Посетителите ще могат да видят някои от емблематичните видове растения и животни на Черно море, включително и видове, видими само под микроскоп. Нашият екип ще ви запознае с някои от ключовите дейности и проекти на секцията, свързани с извършването на екологичен мониторинг и оценка на състоянието на морската околна среда, чужди видове, загуба на местообитания, оценка на запасите на експлоатираните видове риби в Черно море и опазване и възстановяване на биологичното разнообразие.

БЪЛГАРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ

Демонстриране на изследвания, провеждани от учените в секция „Динамика на бреговата зона“ към ИО-БАН: изследване на бреговата зона и шелфовата акватория чрез прилагане на съвременни методи и технологии.

В СВЕТА НА ТЕЛЕСКОПИТЕ

На щанда на ЦПЛР-НАОП „Николай Коперник“ – Варна посетителите ще се запознаят с различните видове телескопи - от телескопа на Нютон до телескопа Джеймс Уеб, ще се научат да работят с подвижна звездна карта. Посетителите ще имат възможността да участват в специално подготвените за тях наблюдения с телескоп, демонстрации, научно-популярни лекции.

В СВЕТА НА ВОДНИТЕ ОБИТАТЕЛИ

Ще бъдат представени риби от експозицията на Аквариум-Варна към Институт по рибни ресурси – (ИРР), ССА – Варна, както и част от специалната колекция водни обитатели, препарирани по метода диафонизация. Специалисти от ИРР, Варна ще разкажат за дейността на организацията свързана с научни изследвания за оценка на запасите от рибни и нерибни живи морски ресурси, за осигуряване на устойчива експлоатация на морските ресурси.

17:30-20:30

Щанд на проект DOORS. Съвместна дейност на проекти SEARCH и DOORS „Повишаване на грамотността за Черно море“ - с цел привличане на млади хора към дейности, свързани с черноморската грамотност. Какво представляват Арго буйовете и защо ги наричат „армия от шпиони в услуга на климата и океана“ с всичко това ще ви запознаят учените на щанда. Ще бъдат представени на първите резултати от дейността „Гражданска наука” – работа през лятната ваканция с приложението MedusApp в две варненски училища – СУ „Любен Каравелов” и ВМГ „Св. Николай Чудотворец”. Проектът DOORS е финансиран по Програма Horizon 2020, H2020-EU.3.2.3.3., ГС №101000518.

Щанд на иновативно СУ „Любен Каравелов“, Варна. Ученици и техни преподаватели ще представят какво представлява LEGO роботиката, защо е интересна и много близка до децата, и как тя помага процеса на учене да се приеме като една игра.

Щанд на първото Екоучилище във Варна - Иновативно СУ „Пейо Кр. Яворов", Варна. На своя щанд ученици и техните преподаватели ще ви запознаят с аспекти на една от глобалните екологични теми, по които заедно работят - "Здравословно хранене“. Ще бъде представена и демонстрация на работа с 3D принтер.

Щанд на ОУ „Свети св. Кирил и Методий“, Варна. Броени дни след началото на учебната 2023/2024 година, ученици и преподаватели от ОУ „Свети св. Кирил и Методий“, Варна ви канят на техния щанд, за да ви демонстрират как 162 години традиции на наследника на Първото Светско училище в гр. Варна успешно се съчетават със съвременните иновативни методи на преподаване.

Щанд на ВМГ „Св. Николай Чудотворец“. Представянето на единствената в България Морска Гимназия може да се обобщи с три думи: Креативност, Бъдеще, Иновации, които ще се разгърнат пред вас в подготвените от учениците и учителите теми: “Изкуствения интелект и роботите в образователния дизайн“, „Училище на бъдещето“ и “ Вятърът-възможност за получаване на чиста електроенергия на търговските кораби“.

Щанд на ОУ „Свети Иван Рилски“, Варна. Ученици и учители от ОУ „Свети Иван Рилски“ – пристан на образованието със 101 годишна история ще представят два от проектите, по които работят: „Големият лов на растения” и STEM проекта „Град на бъдещето”. Ще ви запознаят с интересни подходи за опазване на водата, въздуха и почвата и ще ви демонстрират нагледно изработените от тях макети.

Щандове за Изкуство и Творчество

• Писали ли сте писмо в бутилка? А намирали ли сте такова? Най-малките участници от ОУ „Свети Иван Рилски“, Варна канят публиката да посети и да се включи в дейностите на техния щанд и заедно да напишете вашите писма до идните поколения, преди да ги пуснете в морето. Темата на писмата ще е подчинена на централната тема за тази година – „Адаптацията на човечеството към промените в климата“. Но това не е всичко...Преди да пуснете бутилката в морето трябва да я нарисувате собственоръчно.

18:00-20:00

ПЪЛНОКУПУЛНА ПРОЖЕКЦИЯ В ПЛАНЕТАРИУМА И МУЗИКАЛЕН КЪТ

Потопете се в света на Музиката и Космоса и тяхната красота. В музикалния кът под пълнокупулната прожекция в Планетариума ще можете да развиете своето въображение и да се освободите от емоционалния стрес. И всичко това благодарение на специалистите от ЦПЛР-НАОП „Николай Коперник“ и нашите приятели - Калоян Кръстев, II клас, НУИ „Добри Христов”, гр.Варна, специалност флейта и Ана-Мария Атанасова, ШУ „Епископ Константин Преславски”, специалност „Педагогика на обучението по музика”.

18.30-19.00

ЛАТИНО ТАНЦИ НА ОТКРИТО

Танци за начинаещи и напреднали, за малки и големи, за професионалисти и не дотам…..Валентина Атанасова ще се погрижи всички желаещи да вдигнат градуса на настроението с неповторима латинска фиеста пред входа на Обсерваторията.

17:00-20:30

ЕВРОПЕЙСКИ КЪТ

Информация за научните изследвания на ЕС и участието на варненски научни и научно-образователни институции и представянето им в проекти с европейско финансиране.

Пътуваща постер изложба „Аз и моята детска градина обичаме, пазим и се грижим за околната среда”

Изложба на постери, представящи проведените мероприятия с екологична насоченост с деца, учители и родители през последните две години в детски градини на територията на Община Варна.

Постер изложба – „50 години Институт по океанология-БАН”

17:30-20:30

НАУЧНО КАФЕНЕ

Докторант Светлана Михова: „Микропластмаси в биота: миди, риби и бозайници”


Виждали ли сте микропластмаси? Всички заинтересовани ще могат да наблюдават реална проба от кефалова риба Платерина (L. aurata) от Варненското езеро под микроскоп и да визуализират микропластмасите в нейното стомашно съдържимо.

Докторант Траяна Калудова: "Желеобразни видове в Черно море - познавате ли ги?"

С безгръбначни планктонни желатинови видове организми, обитаващи Черно море ще ви запознае докторант Траяна Калудова. Каква е разликата между медузи и ктенофори, кои видове са местни и кои чужди, кои се определят като инвазивни, срещат ли се опасни видове медузи в Черно море? На тези и други въпроси ще получите отговор, ако посетите щанда на докторантите от ИО-БАН

Ac. инж. Петър Пецински: "Можем ли да запалим морето?" - разбира се, стига да имаме искрящи и дръзновени млади учени. Космосът, Слънцето и звездите преобладаващо са изградени от водород - 98%, Земята съдържа 28.2 % кислород - най-доброто гориво и окислител са пред нас. Това, което търсим е резервоар с гориво! Шестият елемент от периодичната система, елементът С има свойство да създава толкова много химични връзки, а това е довело до дял в химията посветен единствено на него и наречен органична химия. Резервоарът за водород се нарича метан и се означава с CH4, среща се в изобилие в Космоса и в земните недра. Какво ни остана? Млади и дръзновени учени и разбира се море !

д-р Марія Грандова и Олександр Уманов: „Змиите: от наблюдение в природата до отглеждане вкъщи“ – презентация, наситена с много снимков и видеоматериал, представена от украински учени от Украински научен център по морска екология (УкрНЦЕМ). Искате ли да научите кои са змиите, разпространени в България? Кои видове са редки и кои от тях застрашени? А кои са тези разпространени в околностите на гр. Варна? Кои са основните принципи на наблюдение на змиите в природата и кои са тези при отглеждане на змиите в плен (captive care of snake)? Как в домашни условия се отглеждат местни и екзотични видове и кои от екзотичните видове са най-често срещани и най-лесни за отглеждане? На тези и още въпроси ще ви отговорят Мария и Олександр.

20:30-21.00

ЗАКРИВАНЕ НА СЪБИТИЕТО

Не забравяйте да ни последвате в социалните медии, като използвате хаштага #SEARCH2023, и да споделите вашите преживявания и снимки с нас.

С нетърпение очакваме да се видим на 29 септември и да сътворим заедно една незабравима Нощ на учените!

За повече информация, посетете [официалния уебсайт на SEARCH 2023].

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Варна и Черноморие
Хотел „Натура“ – Уют, комфорт и СПА изживяване на метри от морето
Четвъртък, 8 Май 2025 13:31
Някои места не просто съществуват – те остават в съзнанието. С мириса на морски въздух, вкуса на добре приготвена храна и усещането, че някой е помислил за теб във всяка малка подробност. Със своята луксозна,...
Нощните ставания за уриниране приключват след изпаряване на увеличената простата
Четвъртък, 8 Май 2025 08:18
Когато стане дума за простата, мъжете имат много какво да разкажат за ежедневните си неудобства, свързани с нея. Най-често оплакванията са концентрирани около уринирането и прогресивно намаляващата сила...
Строят Музей на солта в Провадия?
Днес, 9 Май 2025 12:05
Музей на солта има намерение да изгради в Провадия местната община. Това става ясно от инвестиционното предложение, което е входирано за разглеждане от Регионалната инспекция по околната среда и водите,...
Варна почете Деня на Европа и Деня на победата над хитлерофашизма (снимки)
Днес, 9 Май 2025 11:39
Варна почете Деня на Европа, Деня на победата над хитлерофашизма и 80 години от края на Втората световна война с тържествено честване. По традиция пред паметника - мемориал на Осми Приморски полк бяха...
Варна: Работещите в Тубдиспансера не са получавали заплати от 6 месеца
Днес, 9 Май 2025 11:12
Работещите в Тубдиспансера не са получавали заплати от 6 месеца. Това стана ясно на заседание на здравната комисия към местния парламент, предаде репортер на Moreto.net. Към края на април задълженията...
Пиян варненец вилня в бургаско село
Днес, 9 Май 2025 10:43
38-годишен криминално проявен и осъждан мъж от Варна е бил задържан за хулиганство в село Трояново, община Камено, област Бургас, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал вчера следобед, когато е...
Бюджетът за общинско здравеопазване във Варна бе одобрен от ресорната комисия
Днес, 9 Май 2025 10:30
Бюджетът за функция „Здравеопазване“ за 2025 година одобри ресорната комисия към местния парламент, предаде репортер на Moreto.net. В разходната част са заложени малко над 41 млн. лева. От тях за делегирани...
Летище Варна стана на 77 години (снимки)
Днес, 9 Май 2025 10:06
Днес летище Варна чества своята 77-годишнина. На 9 май през 1948 г. е извършено първото кацане на пътнически самолет на летището след неговото откриване, като полетът траел два часа и половина, припомня...
Без вода днес във Варна
Днес, 9 Май 2025 09:40
Няколко района във Варна са без вода поради аварии, съобщиха от ВиК-дружеството. - до около 13 часа - част от "Св. св. Константин и Елена"; - част от местност "Поляните"; - до около 16 часа - част от...
Баскетболният Черно море поведе с 1:0 над Балкан в полуфиналите на шампионата
Днес, 9 Май 2025 09:02
Черно море Тича постигна победа над вицешампиона Балкан с 82:72 (30:25, 18:12, 21:17, 13:18) като гост в Ботевград в първия мач от полуфиналния плейоф в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). С този...
Варна ще отбележи 9 май с полагане на венци и издигане на флага на ЕС
Днес, 9 Май 2025 08:27
Варна ще отбележи Деня на Европа, както и победата над Хитлеристка Германия и край на Втората световна война с церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал...
Най-важното от Варна във вчерашния 8 май
Днес, 9 Май 2025 07:36
Над 24 часа без интернет в ДКЦ "Чайка" – няма резервен канал, пациенти са връщани ДКЦ „Чайка“ няма интернет от вчерашния следобед. Това създава затруднения с обслужването на пациентите. По информация...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Най-четено от Варна и Черноморие 1 2 3
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook