Това стана ясно от пресконференция на Министерството на земеделието и Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).
Над 800 тона храни със завишено количество пестициди са спрени от внос у нас през ГКПП „Капитан Андреево“ от връщането на контрола на държавата на пункта до края на юни - със 727.49% повече спрямо същия период през 2021 г. Ръстът на отхвърлените продукти в периода 20 май – 25 юни спрямо предходния месец /13.04 – 19.05.2022/ е с 261,22%, независимо че общият обем храни, които подлежат на здравен контрол, намалява след поемането на лабораторията от БАБХ.
Фрапиращи разлики между броя партиди и общото тегло на растителните продукти с пестициди над нормата, спрени от внос в България и ЕС от трети страни преди и след като държавата си върна фитосанитарния контрол на ГКПП „Капитан Андреево“, отчетоха Министерството на земеделието и Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). Несъответствията са установени при задълбочен анализ на данните, които през последните 10 години са били на разположение на властите в официалната система на ЕС за проследяване на пратките през граничния пункт, TRACES. Държавата възстанови контрола си на границата на 20 май 2022 година, като през изминалия десетгодишен период той беше в ръцете на частната лаборатория “Евролаб“, а всички помещения бяха отдадени под наем на една и съща фирма.
През последните години към държавата са подадени общо 38 сигнала от институции, медии и народни представители, които са сигнализирали на предходните правителства за проблемите - без резултат. Сред тях се откроява оплакване с въпрос от 2017 г. на члена на Европейския парламент Кати Пири от холандската Лейбъристка партия, че „хиляди граждани на ЕС отново са претърпели сериозни неудобства поради корупционни практики в България, като например хората да бъдат принудени да плащат подкупи на границата с Турция“.
На 9 юли приключи и извънредният одит на граничния пункт на Генерална дирекция «Здравеопазване и безопасност на храните» към Европейската комисия, по покана на българската държава.
Резултатите от проверките, данните и анализите представиха зам.-министърът на земеделието в оставка Иван Христанов и изпълнителният директор на БАБХ Христо Даскалов.
Данни за фитосанитарния и лабораторния контрол
Анализът на статистическите данни от системата TRACES показва не само драстични количествени разлики, свързани с пренасочените и унищожените партиди в периодите преди и след премахването на частната лаборатория от границата, а и несъответствия между броя на партидите и килограмите на изследваните храни. Компетентните органи следва да установят: дали пробите, взимани от продуктите в предходния период, са били обвързани с реалните килограми; дали е имало разцепване на партиди и конфискуване само на части от тях, за да може при установяване на наличие на пестициди да се отклони една малка проверена и регистрирана част от пратката, а останалата да се пусне в страната.
Частната лаборатория е регистрирала много повече изследвания, отколкото е физически възможно да бъдат извършени в рамките на един ден. В 15 от общо 23 обследвани месеца са регистрирани до над 150% повече резултати от изследвания, отколкото позволява теоретичният капацитет на оборудването. Възниква въпросът дали тези тестове са били извършвани в действителност, или в системата са регистрирани нереални документи, или пък са извършвани, но без да спазват протокола за лабораторни изследвания на ЕС.
В системата TRACES са открити и множество други необясними данни, като прави впечатление, че за месец юли 2021 г. там няма регистрирана нито една върната партида и стока.
Одит на Европейската комисия
По покана на правителството и БАБХ, Главна дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ (DG Sante) проведе извънреден одит в периода 6-9 юли. Целта му е да подкрепи усилията на правителството в оставка да възстанови законността и контрола на границата. Европейската комисия ще продължи да наблюдава процеса и ще бъде гарант за качеството на граничния контрол, независимо кой управлява държавата и БАБХ в следващите месеци и години.
Изпълнителният директор на БАБХ проф. Христо Даскалов изброи част от нарушенията, установени от одиторите:
- Лошо състояние на сградния фонд на лабораторията – това поставя под въпрос претенциите на наемателите за последните 10 години за ремонти и поддръжка на стойност милиони левове.
- Наемателят е завладял помещенията за осъществяване на контрола на вносните фуражи до такава степен, вкл. чрез настаняване на трети фирми, че се възпрепятства работата на БАБХ и се променя функционалното предназначение на обекта, в нарушение на закона. Във връзка с този проблем са направени множество констатации, посрещани с безразличие от предишната власт.
- Установени са несъответствия във времето за обработка на товарите по време на владението на частния наемател. Одиторите изрично изискват засичане на времето за обслужване на камионите, тъй като през 2021 г. то е средно 6 минути, а сега – над 20 минути.
«Одиторите констатират още, че дирекция „Верификация на официалния контрол“ не е правила одит на пункта от 2013 г. досега. Това поражда съмнения за административен чадър от страна на висшия управленски екип на БАБХ към частната фирма по време на предишното управление», каза проф. Даскалов.
Официалният доклад на ЕК се очаква през септември 2022 г. Правителството в оставка е поискало съдействие за по-чести одити на DG Sante в бъдеще.
„Всички данни и сигнали свидетелстват за това, че най-доходоносните дейности са били приватизирани. Продължаваме да се борим с договора за наем на частната фирма за лабораторията, спечелила след недействителен търг, в нарушение на законодателството, процедурите и заповеди на министъра. Продължават заплахите към служители на ниско ниво. Трима инспектори на БАБХ, които трябваше да съдействат за одита на ЕК, не дойдоха на работа, след като си пуснаха болничен едновременно. Вече са подадени множество сигнали към институциите ГДБОП, ДАНС, МВР, Гранична полиция, Агенция „Митници“. Още следващата седмица ще подадем нови. Сигнализираме и европейските институции, за да не допуснем възстановяване на старите схеми на ключовия за ЕС граничен пункт“, каза Иван Христанов, зам.-министър на земеделието в оставка.
„Действително има очаквания да паднем от власт и усилията ни да бъдат прекратени. Това създава опасения за бъдещата безопасност на храните, на хората, но и за фиска – защото държавата ще загуби между 300 и 400 милиона лева през следващите 10 години. Ще има опити да се върне старата схема, като казусът ще е тест и за служебното правителство. През последните седмици отчитаме повишено внимание от европейските и световните медии към темата «Капитан Андреево», което ни дава известна доза спокойствие, че няма връщане назад“.
, коментира още Иван Христанов.