Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

„Пристанище Варна“ ЕАД с годишни приходи от 67 млн. лв.

135 000 тона товари са обработени още в първите 10 дни на януари

Понеделник, 12 Януари 2015 13:32
Източник: Moreto.net   
Божидар Чапаров
Сн.: Moreto.net
„Пристанище Варна“ ЕАД приключва на печалба 2014 г., сочат прогнозните финансови анализи. В първите дни на новата година започнаха доставки на въглища за девненските предприятия и износ на зърно. За бизнес намеренията на екипа на дружеството разговаряме с изпълнителния директор Божидар Чапаров.

- Господин Чапаров, с каква печалба по дейности приключи 2014 г. за „Пристанище Варна“ ЕАД. Конкретно за Варна изток и Варна запад?

- Безспорно най-голяма част от приходите идват от претоварните услуги. През изминалата година обработихме над 10 000 000 тона товари, а над 7 000 000 от тях - на терминал Варна запад. Като цяло пристанище Варна е износно и със сравнително постоянна структура на товарите. Средно около 65 процента от всички са в насипно състояние. За терминал Варна изток около 90 процента от обработените товари бяха от този вид, в това число зърнените. На Варна запад този процент бе 55.

Контейнери вече се обработват само на Варна запад, като броят им надхвърли 132 500 TEU. Почти 1 млн. тона са наливните товари, и то само във Варна запад. Да припомня, че нефт и нефтопродукти при нас не се обработват. Над 700 000 т са генералните товари, като съотношението е 1:3 отново в полза на Варна запад.

За първи път беше разработена нова технология и във Варна изток бяха обработени успешно тръби с голям диаметър. Макар и в незначително количество, през 2014 г. бяха обработени и товари по технологията ро-ро.

Финансово-счетоводната 2014 г. все още не е приключила. Въпреки това с удоволствие ще спомена някои от основните резултати, които вече са известни.

Очакваният размер на общите приходи от дейността за 2014 г. е 67 054 000 лв. Завишението на този показател в сравнение с 2013 г. е 0,62 процента и 11,39 процента - 60 200 000 лв., спрямо бизнес плана за 2014 г.

Очакваният счетоводен резултат за 2014 г. е положителна величина в размер на над 7 000 000 лв. Отчитаме увеличение с 43.68 процента, спрямо отчета за 2013 г. - 4 847 000 лв., и с 83,3 процента, спрямо Бизнес план 2014 г. - 3 800 000 лв. Рентабилността (печалба/ приходи от продажби) за отчетния период е 9,30 процента, при 6,55 процента за 2013 г.

- Какви са прогнозите за икономическите резултати за 2015 г. и от какви фактори ще се влияят в Черноморския регион и в световен мащаб?

- Още преди да изтече 2014 г. разработихме и първия вариант на нашия бизнес план за настоящата. Основната цел е да задържим нивото на постигнатите резултати, независимо от съществуващата значителна стохастичност (случайност-б.р.) на процесите.

Анализите ни сочат, че и през 2015 г. основната структура на товарооборота ще се запази. Ще преобладават насипните товари. Макар и с малки темпове, контейнерният трафик нараства и се концентрира в пристанищен терминал Варна запад.

Зърнените товари продължават да бъдат емблематични за региона. Основните количества се изнасят от пристанищен терминал Варна изток, но има условия за увеличаване на износа и от Варна запад. С модерната претоварна техника - два 100-тонни и два 63-тонни мобилни многоцелеви крана на фирма „Готвалд“, „Пристанище Варна“ ЕАД е лидер при обработката на тежки и извънгабаритни товари с многобройна номенклатура. Според информация от нашите търговски партньори, имаме основания да очакваме бъдещ растеж в товарооборота в този сектор.

Черноморският регион се оказва много динамичен геополитически район, особено след продължаващата криза в Украйна. Това създава предпоставки за промяна в маршрутите на товаропотоците в региона. Пристанищните оператори, които имат необходимите технологични възможности и провеждат гъвкава маркетингова политика, могат да използват настъпващите промени в своя полза.

Оценявайки потенциалните възможности и стохастичността на процесите, е разработен проект на балансиран Бизнес план за 2015 г. В резултат на оценка на факторите, планираните приходи от продажби за 2015 г. са 68 180 000 лв.

При сбъдване на прогнозните постановки, условия и параметри, провежданата политика за управленски контрол на разходите, се очаква счетоводният резултат за 2015 г. да бъде не по-нисък от този за 2014 г.

Към днешна дата можем да потвърдим, че нашите предположения за очакваните товаропотоци се сбъдват. Макар и в началото на годината и при не много добри метеорологични условия, вече имаме около 135 000 тона обработени товари. Между тях са основните емблематични товари - контейнери и зърно. Вече се обработват и обичайните товари като фосфорит, петрококс, сода, урея, сярна киселина, контейнери и др. Спокойно можем да кажем, че годината започва в съответствие с нашите близки оперативни планове и очаквания.

- Има ли нещо по-различно от традиционните товари – зърно, контейнери, транзитни?

- Смятам, че ще продължим да сме зърнената и контейнерна врата на България. Политиката ни за закупуване на модерна пристанищна техника позволява да бъдем и лидери при обработка на тежки колети и извънгабаритни товари. Към тях можем да причислим тръбите с голям диаметър. Екипът на дружеството работи за увеличаване обема на транзитните товари по големи проекти на чужди държави в енергийната индустрия – генератори, тежки колети и др.

За нас всеки клиент е еднакво важен. Тази политика ни е превърнала в предвидим и надежден партньор. Няма лош и нежелан товар. Готови сме гъвкаво да реагираме на особеностите на всеки нов, съобразявайки се със специфичните му характеристики. Търсенето и привличането на нови товари е сред основните акценти в търговската политика на компанията.

- Какви са резултати за миналата година и очакванията за посещенията през 2015-а при круизните кораби? Кога пристигат първите големи пасажери за сезона?

- Обслужването на пътници и привличането на круизни кораби е направление, към което през последните години пристанищното ръководство проявява специално внимание. В значителна степен и в резултат на събитията в Украйна, за нас 2014 г. беше рекордна. Имахме 37 корабопосещения с около 21 000 пътници на борда. Заслужава да се отбележи, че един от корабите - Celebrity Constellation, който направи две посещения във Варна, не успя да акостира в пристанището и беше обслужен на рейд.

Това показва, че за да продължим да развиваме круизната дейност, е необходимо развитие на пристанищната инфраструктура на Морска гара. В момента тя не отговаря на параметрите на новите круизни кораби.

В отчетените по-горе цифри не са включени данните за успешното ни домакинство, за втори път, при провеждането на регатата Tall Ships през април - май 2014 г. Тогава временно отворихме част от Варна изток за посетителите. Основната товарна дейност на терминала не пострада.

Много са сценариите, по които може да се развие круизното корабоплаване в Черноморския басейн през 2015 г. В прогнозите трябва да отчитаме и продължаващото усложняване на обстановка в Украйна. По-ясна картина ще имаме в края на март и началото на април.

- Кога ще има реални действия и средства за изпълнението на намеренията за изграждането на атракционната зона на пристанище Варна изток?

- За развитието на пристанищната инфраструктура на пристанищата за обществен транспорт, каквото е Варна, отговаря Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура” (ДП „ПИ”). Като оператор много добре познаваме особеностите, възможностите и нуждите й. Имаме виждания за развитието й и по всички възможни начини подпомагаме процесите.

В новия Бизнес план за 2015 г. са заложени средства, както за обновяване на пристанищната техника, така и за модернизация на инфраструктурата. Всичко това е съгласувано по съответния ред с ДП „ПИ”. От години обсъждаме и мечтаем за времето, когато товарната дейност ще бъде изнесена от територията на пристанищен терминал Варна изток и тази територия ще бъде посветена на „любовта към морето” - място за морски спортове, рекреативна и културна дейност. Жителите и гостите на Варна заслужават това.

Отварянето на пристанищен терминал Варна изток обаче не следва да се разглежда като самоцел. То е една от стъпките в процеса на цялостното развитие на пристанището и на града. Успоредно с това следва да се търсят решения дейностите на пристанищен терминал Варна изток да бъдат пренасочени на подходящо място. Милионите тонове товари на десетките клиенти, както и стотиците работници, които хранят семейства, трябва да бъдат обезпечени. Всички знаем, че в различни морски градове-пристанища по света след всеки 100-150 г. работа те се превръщат в зони за отдих и развлечения.

- Известен факт е, че „Пристанище Варна“ ЕАД има договор с „Южен поток Транспорт“ за доставка на тръби. По график последната бе месец и половина преди края на годината. Ще има ли нови доставки, или те ще са само през порт Бургас?

- Като пристанищен оператор, в рамките на нашите правомощия, се стараем да привличаме клиенти и да обслужваме товарите им. Както вече казах, дългогодишната ни политика е да сме коректни и предвидими. Сключен е търговски договор, който стриктно изпълняваме, докато не бъде променен или прекратен. Тръбите са един от десетките видове товари, които обработваме. Повече яснота около доставките на тръби за „Южен поток Транспорт“ ще имаме между 15 и 30 януари. Мисля, че не е коректно да коментирам какво се случва в пристанище Бургас, макар да разполагам с информация.


Коментари
18:16ч. 12 Януари 2015 #4
Кочо
Този засмян пич що не обясни на всички, че след интервюто всичките парички на Варна заминават за Бургас и Лом, а за Варненеското пристанище остава само да се хвали с приходите. Кога ще се децентрализира тази скапана държава и този, който работи ще си получава парите?
После онзи смешко с очилата от южния градец обяснява във всеки вестник какъв велик град управлява (само дето никой не иска да живее в него)
16:21ч. 12 Януари 2015 #3
Koleva
Защо не запитахте г-н Чапаров, какви инвестиции са направени през 2014? Той коментира само приходите и евентуалната печалба, а състоянието на пристанищните терминали остава на много заден план. И вместо да го снимате на креслото, защо не отидохте да снимате реалната обстановка, в която се извършват товаро-ратоварните операции?
14:42ч. 12 Януари 2015 #2
Bella_vista
А колко ли са приходите на митничарите от пристанището?
14:10ч. 12 Януари 2015 #1
Перде
Дали някой прави разлика между приходи и печалба?
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Баба Алино
Библиотеката
Благомир Коцев
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Бизнес
Пощенска банка, Сирма Груп Холдинг и Ethermind са големите победители в Transform IT Awards 2026
Вторник, 9 Юни 2026 16:02
Доверие-Брико получи специалната награда в петото юбилейно издание на конкурса за иновативни технологични проекти, организиран от А1 и Економедия. За пета поредна година Transform IT Awards отличи компаниите,...
Испанската звезда Bebe с концерт във Варна на 12 юни
Сряда, 10 Юни 2026 09:03
Испанската певица Bebe ще изнесе концерт във Варна от 20 часа на 12 юни на сцената на Летния театър. Събитието е част от поредицата „Summer Sea Garden Concerts“ и се очаква да привлече многобройни почитатели...
IVECO и Булавто България отбелязват 25 г. успешно партньорство
Понеделник, 8 Юни 2026 08:17
Булавто България обявява провеждането на инициативата „25 г. IVECO и БУЛАВТО“, част от IVECO Urban Transport Solution Days, която ще се състои в три ключови града в страната – Варна, Бургас и София. На...
Браншови организации сигнализират за натиск върху производители заради инициативата „Кошница с грижа“
Вторник, 9 Юни 2026 16:52
Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ (БКПЗ), Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) и Българската оризова асоциация изпратиха официална позиция до министър-председателя...
Dr. Wonder Clinic разширява обслужването на международни пациенти с координаторска линия на български език
Вторник, 9 Юни 2026 14:53
Глобалният пазар на дентално-здравен туризъм навлиза в най-силния си период на растеж за последното десетилетие. Благодарение на Директивата на Европейския съюз за трансгранично здравеопазване, българските...
Министър Абровски: Търговските вериги намаляват с 15% цените на продукти от малката потребителска кошница
Понеделник, 8 Юни 2026 12:38
Съгласие за намаляване с 15% на цените на продуктите от малката потребителска кошница за период от най-малко шест месеца бе постигнато в рамките на Националната инициатива „Кошница с грижа“. Кампанията...
Wizz Air ще осигури интернет по време на полет във всички самолети до 2027 г.
Понеделник, 8 Юни 2026 11:27
Авиокомпанията Wizz Air обяви планове да оборудва цялата си флотилия със свързаност чрез Starlink до 2027 г. Така превозвачът ще стане първата европейска ултранискотарифна авиокомпания, предлагаща високоскоростен...
Вицепремиер: Очакваме доброволно понижение на цените от 15 до 30% при основни храни
Понеделник, 8 Юни 2026 09:46
Правителството очаква от търговските вериги да предприемат доброволни мерки за ограничаване на цените на стоките от първа необходимост. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите...
Десет банки в Румъния са глобени с общо 710 млн. евро за манипулиране на лихви
Неделя, 7 Юни 2026 17:38
Румънският Съвет за конкуренцията санкционира десет големи банки в страната с глоба на обща стойност 3,73 милиарда леи (710 милиона евро) за манипулиране на междубанковия лихвен процент РОБОР (ROBOR),...
Пекарна за кафе DIO откри новата си производствена база във Варна
Четвъртък, 4 Юни 2026 09:49
На 29 май варненската Пекарна за кафе DIO отвори вратите на своята нова производствена база и фирмен магазин – естествена следваща стъпка в развитието на първата пекарна за специално кафе в морската столица....
По-малко обяви за работа спрямо миналата година отчита българският пазар на труда
Петък, 5 Юни 2026 12:53
През май на българския пазар на труда са регистрирани приблизително 41 150 обяви за работа, на годишна база се отчита спад от около 9%, което се равнява на приблизително 4 000 по-малко обяви спрямо май...
Българската икономика нараства с 3,1% на годишна база през първото тримесечие на 2026 г.
Петък, 5 Юни 2026 11:48
Брутният вътрешен продукт (БВП) на България се увеличава с 3,1% през първото тримесечие на 2026 г. спрямо същия период на 2025 г., показват предварителните сезонно изгладени данни. На тримесечна база ръстът...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Най-четено от Бизнес 1 2 3
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.4 + 1.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook