Всеки ден в цяла Европа милиони хора се прибират у дома след работа, училище или лекции и като отворят вратата, намират безопасност, топлина и стабилност. За много хора обаче тази врата е вход към несигурност, пренаселеност, влага по стените или изобщо липса на дом.
През последното десетилетие цените на жилищата в Европа са се повишили с над 60%, а наемите – с около 20%. Това има своята човешка цена: почти 17% от европейците живеят в пренаселени жилища, а всеки десети не може да си позволи да отоплява дома си. Около един милион души изобщо нямат дом.
Това не е просто пазарен провал. Това е социална криза.
Семейства са принудени да избират между наема или отоплението. Младите хора са изтласкани извън жилищния пазар още преди истински да започне животът им като възрастни. Работещите в жизненоважни обществени сектори — учители, медицински сестри, полицаи — се местят да живеят все по-далеч от местата, където работят. И твърде често хора стават бездомни, защото никой не се е намесил навреме.
Това в Европа не можем да го приемем. И няма да го приемем.
По тази причина през декември 2025 г. представих първия по рода си европейски план за жилища на достъпни цени. Този план е призив за спешни и съвместни действия – към правителствата, инвеститорите, индустрията и местните общности.
Жилищната политика е отговорност преди всичко на националните и местните власти. Европа обаче вече не стои безучастна. ЕС допринася със сили, координация и мащаб.
Първо, трябва да инвестираме – и то бързо.
Облекчихме правилата за държавна помощ, за да може публичните инвестиции в достъпни жилища да се случват сега, а не след години. На ниво ЕС вече са активирани над 43 милиарда евро като предстои и допълнително финансиране. Заедно с Европейската инвестиционна банка и националните банки за развитие стартираме общоевропейска инвестиционна платформа, която да освободи публичен и частен капитал – за финансово достъпни и устойчиви жилища, студентски общежития и борба с бездомничеството.
Инвестициите всъщност трябва да са в услуга на хората, а не на спекулантите.
Европа се нуждае от отговорни инвеститори, които строят качествени домове на справедливи цени – а не от такива, които използват жилищния дефицит просто за печалба. В този смисъл ще направим анализ на спекулата в областта на жилищата в Европа и ще действаме там, където пазарите не функционират. Ще насърчаваме такива инвестиционни модели, в които хората са по-важни от краткосрочната печалба.
В същото време трябва да строим повече – и по-умно.
Европа разполага с работната сила, материалите и експертизата. Това, което ни липсва, е бързина и координация. Чрез европейската стратегия за жилищно строителство ще помогнем за пренасочването на квалифицирани работници и ресурси към областите, в които са най-необходими. Също така ще хармонизираме стандартите, ще намалим административната тежест и ще увеличим мащаба на иновативните решения в строителството и санирането.
Разбира се няма да решим кризата единствено чрез строителство.
На фона на това, че твърде много хора нямат дом, има и твърде много жилища, които стоят празни. Около 20% от жилищния фонд в Европа е незает, което е неприемливо. Призоваваме националните и местните органи да предприемат действия — с подкрепа от Европа — за саниране, промяна на предназначението и връщане в употреба.
Трябва също така да защитим общностите, изправени пред жилищен натиск. Хората не бива да бъдат изтласквани от собствените си градове и квартали. Ето защо ще регулираме краткосрочното отдаване под наем, като предоставим на органите инструменти за действие там, където дефицитът на жилища е най-голям, без да забраняваме отговорния туризъм.
Трябва да поставим хората на първо място.
Призоваваме държавите членки да действат по-усилено за борба с бездомничеството и да дадат приоритет на достъпа до жилищно настаняване за младите хора и студентите. Европа ще подкрепи тези усилия с целево финансиране и подкрепа, но лидерството на всички равнища е решаващо.
Този план ще бъде успешен само ако изберем единството пред фрагментацията и действието пред отлагането. Затова тази година създаваме Европейски жилищен алианс и свикваме Европейска среща на върха по въпросите на жилищната политика.
Лидерите в цяла Европа трябва да поемат инициативата – не само с декларации, а с реални решения.
Жилищната криза в Европа може да бъде преодоляна. Тя е резултат от решенията, вземани досега – и съответно може да бъде преодоляна също чрез решенията, които ще изберем занапред.
Това е възможност, която не бива да пропускаме.
Реално е настъпил моментът да заработим съвместно и да дадем надежда на младите, да помогнем на работещите семейства и да осигурим дом на всеки.
Коментарна статия от Дан Йоргенсен, комисар за енергията и жилищата, специално предоставена на БГНЕС от Представителството на Европейската комисия в България





Новини - теми













Почина легендата на киното Робърт Дювал
България взе приза за най-красив щанд на международното туристическо изложение EMITT 2026 в Истанбул
Европа губи милиони тонове казахстански петрол след атаки в Черно море
Северна Корея открива жилищен квартал за семейства на загинали войници в Украйна
Бивш украински министър задържан при опит да напусне страната
16 февруари в историята
Полярният ни кораб се готви за отплаване от Антарктида
Злато и сребото с рекорден срив, за ден сивият метал загуби 33% от стойността си
Италианският диджей Габри Понте ще закрие Зимните олимпийски игри
Нов формат и зрелище в Мача на звездите на НБА
Медалите на Милано–Кортина 2026 се разпадат, организаторите обещават поправка
Зеленски: Избори са възможни само при прекратяване на огъня
Български гражданин, воювал за руската армия, е пленен от украински войници край Купянск
Турция подготвя нови регулации за защита на децата в социалните мрежи
ЕС изпраща комисаря за Средиземноморието на срещата на Съвета за мир на Тръмп
Трети банков обир регистриран в Германия за дни
Българин остана без книжка след шофиране на Сайбъртрък без нужната категория
16 февруари е международен ден на пощальоните и куриерите
Тръмп отмени ключово климатично решение от ерата на Обама
Министерството на вътрешната сигурност на Съединените щати спря работа
15 февруари в историята







RSS Новини