Най-малко 26 души са загинали, след като въоръжени мъже откриха огън срещу група местни туристи в индийския регион Кашмир, съобщиха властите пред Би Би...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Най-малко 26 души са загинали, след като въоръжени мъже откриха огън срещу група местни туристи в индийския регион Кашмир, съобщиха властите пред Би Би Си.
Атаката е извършена в Пахалгам – живописен град в Хималаите, често наричан „Швейцария на Индия“. Според министър-председателя на региона Омар Абдула, нападението е „много по-мащабно от всичко, насочвано срещу цивилни през последните години“. Има множество ранени, като някои са в критично състояние.
Двадесет и шест души загинаха, а 17 бяха ранени, след като екстремисти откриха огън по туристи в контролираната от Индия част на Кашмир, предаде Ройтерс.
Атаката беше извършена във вторник на поляна в района на Пахалгам, в живописната хималайска федерална територия. Сред загиналите са 25 индийци и един непалски гражданин, съобщиха от полицията.
Това е най-тежкото нападение срещу цивилни в Индия от стрелбите в Мумбай през 2008 г. и наруши относителното спокойствие в Кашмир, където туризмът процъфтява, а антииндийското въстание отслабна през последните години.
Премиерът Нарендра Моди прекъсна двудневното си посещение в Саудитска Арабия и се завърна в Ню Делхи тази сутрин. Министърът на финансите Нирмала Ситараман също съкрати визитата си в Съединените щати и Перу.
Атаката се разглежда като удар срещу усилията на правителството да представи отмяната на полуавтономния статут на Кашмир като успех, довел до мир и развитие в дълго време нестабилния регион с мюсюлманско мнозинство.
Малко известна въоръжена групировка – „Кашмирската съпротива“, пое отговорност за атаката в публикация в социалните мрежи. В нея се изразява недоволство от заселването на над 85 000 „външни лица“ в региона, което според групата представлява „демографска промяна“.
В ново изявление днес групата твърди, че "набелязаните лица не са били обикновени туристи, а свързани с индийските служби за сигурност". „Това не беше типична туристическа група, а по-скоро агенти под прикритие, натоварени с разузнавателна дейност“, се казва още в съобщението. Атаката, според тях, трябва „да послужи като сигнал за събуждане не само за Делхи, но и за онези, които подкрепят съмнителните ѝ стратегии“.
В сряда над дузина местни организации призоваха за затваряне на федералната територия в знак на протест срещу нападението, при което загинаха туристи, чийто нарастващ брой подпомага местната икономика.
Много училища също преустановиха занятията за деня в знак на протест.
Авиокомпаниите изпълняваха допълнителни полети от Сринагар – лятната столица на територията – тъй като посетителите бързаха да напуснат региона. Главната магистрала, свързваща Сринагар с останалата част от страната, е повредена от проливен дъжд и временно затворена за ремонт, което допълнително увеличи търсенето на полети.
Индийският премиер Нарендра Моди прекъсна визитата си в Саудитска Арабия и заяви, че извършителите ще бъдат „изправени пред правосъдието“. „Нашата решимост да се борим с тероризма е непоколебима и само ще се засилва“, написа той в профила си в X.
Световни лидери осъдиха нападението. Американският президент Доналд Тръмп определи случилото се като „дълбоко обезпокоително“ и заяви, че САЩ стоят твърдо зад Индия в борбата срещу тероризма. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен определи атаката като „гнусен терористичен акт“, а руският президент Владимир Путин изрази „искрени съболезнования“ за последиците от „бруталното престъпление“.
Пакистанското външно министерство също изрази „загриженост“ и съболезнования към жертвите, пожелавайки бързо възстановяване на ранените.
Атаката е извършена в планинската местност Байсаран, на около 5 км от Пахалгам. До мястото не може да се достигне с автомобили, уточни Види Кумар Бърди, началник на полицията в Джаму и Кашмир, пред BBC Hindi.
Очевидци разказват, че след нападението е настъпила паника – хората са започнали да бягат, да плачат и да крещят. Някои от засегнатите туристи са съобщили, че нападателите са се насочвали конкретно към немюсюлмани.
Видеа, разпространени в социалните мрежи и индийски медии, показват как войници тичат към мястото на стрелбата, както и кадри с ранени и тела, разпръснати по поляните. Информацията тепърва се проверява от властите.
Съединените щати и Иран са навлезли в детайли по договарянето на ново споразумение за ядрената програма на Техеран на четвъртия кръг от разговори, които се проведе днес в столицата на Оман Маскат, предаде...
1124 г. – Дейвид I става крал на Шотландия.
1296 г. – Битката при Дънбар: Шотландците са разгромени от английския крал Едуард I.
1521 г. – Изследователят Фернандо Магелан е убит в битка на Филипините.
1570...
Полицията в Истанбул задържа 47 души при полицейски акции, свързани с корупционното разследване, което доведе до арест на кмета на града Екрем Имамоглу миналия месец и предизвика най-големите протести...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и украинският държавен глава Володимир Зеленски проведоха решителни разговори за войната в Украйна в самото сърце на Ватикана, броени минути преди началото на погребението...
Папа Франциск беше преди всичко изключителен човек, духовник и проповедник. Той проповядваше мир, справедливост, равенство и братство между хората. Застъпваше се за онеправданите, бедните, децата и жените....
Българската стопанска камара е ценен партньор и коректив на държавните институции, заяви президентът на отбелязването на 45-годишнината на организацията
Във все по-труден период на сътресения в политиката,...
Президентът на Беларус Александър Лукашенко обяви, че възнамерява да направи изчерпателен анализ на резултатите от програмите за възстановяване на териториите, засегнати от Чернобилската авария. Това беше...
Държавни глави, премиери, монарси и 130 чужди делегации са потвърдили присъствието си на погребението на папа Франциск във Ватикана днес, обобщава Франс прес и представя списък на високопоставените гости....
Днес се навършват 39 години от аварията в Чернобилската атомна електроцентрала в Украйна, която се смята за най-тежката в историята на ядрената енергетика. Събитие от ниво 7 по Международната скала за...
1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма.
1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява на около 1000 от най-видните емигранти от Френската...
Водещи китайски политици обещаха да окажат подкрепа на компаниите и работниците, най-силно засегнати от американските мита, и призоваха страната да се подготви за най-лошите сценарии. Това съобщиха държавните...
Високопоставен руски генерал беше убит при атентат с кола бомба в Москва, потвърдиха руските власти, според BBC.
Генерал Ярослав Москалик е поредният руски военен командир или прокремълска фигура, за...