Доклад: Масово се злоупотребява с „домашно“, „еко“ или „без консерванти“ при продажбата на храни у нас
 
Фалшиви храни, подвеждащи етикети, онлайн измами и спад в устойчивото потребление подкопават доверието на европейските потребители – това показва Индикаторът за потребителските условия на Европейската комисия за 2025 г. Според доклада 45% от гражданите в ЕС са били жертва на онлайн измами, 66% са попадали на фалшиви ревюта, а 61% – на подвеждащи промоции. Само 29% вярват, че платформите защитават правата им, а 93% се тревожат за злоупотреба с личните си данни.
Данните от доклада за тенденциите в поведението и нагласите на потребителите в единния пазар бяха оповестени у нас от Сдружението за достъпна и качествена храна.
Особено тревожно е състоянието при храните – широко разпространено е подвеждащо етикетиране, използване на термини като „био“ и „еко“ без реална сертификация, подмяна на съставки и заблуждаващи здравословни твърдения. Само 43% от анкетираните взимат устойчивостта предвид при покупка на храна – рязък спад спрямо предходни години.
В България проблемът се задълбочава поради липсата на ефективен контрол върху онлайн търговията с храни.
Все повече продукти се предлагат чрез сайтове и социални мрежи, често без регистрация в БАБХ, без етикети, документи или информация за произход, срок на годност и съставки. Термини като „домашно“, „натурално“ или „без консерванти“ масово се използват без основание. Много потребители не знаят правата си при покупка онлайн, а при проблем – нямат възможност за рекламация.
В този контекст Министерството на земеделието публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за специфичните изисквания при търговия с храни от разстояние. Проектът предвижда само бизнес оператори или доставчици, регистрирани по Закона за храните, да имат право да предлагат храни онлайн – чрез интернет страници, социални мрежи, телефон или електронна поща. Изисква се задължителна регистрация в Областната дирекция по безопасност на храните и използване на превозни средства, които отговарят на хигиенните изисквания.
Сдружението за достъпна и качествена храна от години настоява за подобни мерки и като активен член на SAFE – Safe Food Advocacy Europe алармира, че храната в ЕС и България често не отговаря на изискванията за прозрачност и безопасност.
„Днес потребителят се лута между етикети, реклами и обещания, без да има реална гаранция какво слага на масата. Подмяната на истината с маркетинг е не просто нечестна – тя е опасна. Нашата мисия е ясна: прозрачност, отговорност и храна, на която можем да се доверим“, заяви инж. д-р Андрей Велчев, председател на Управителния съвет на Сдружението.
Организацията изразява надежда, че БАБХ и КЗП ще засилят съвместния си контрол, защото за четирите години от съществуването на сдружението реалните примери за ефективни съвместни действия и последвали актове са пренебрежително малко.
SAFE е базирана в Брюксел европейска организация, създадена през 2015 г., която обединява потребителски структури от всички държави членки. Заедно работим за ефективна регулация, достоверна информация на етикета, санкции срещу хранителни измами и защита на здравето на хората.
|
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини - България |
 |
 Задействаха BG-Alert заради пожара в Сунгурларе, евакуират село
Понеделник, 11 Август 2025 18:08
Задействаха системата за ранно предупреждение BG-Alert заради пожара в Сунгурларе. Започна евакуация на село Скала. Пътят Чубра - Славянци - Скала е задимен и затворен за движение, предаде БНТ.
"Ако...
| |
 |
 Еднодневната винетка ще е валидна 24 часа от началната ѝ дата и час
Понеделник, 11 Август 2025 17:43
За пътните превозни средства до 3,5 тона да може да се плаща за електронна винетка със срок 24 часа, считано от началата ѝ дата и час на валидност.
Това предвижда Проект на Постановление на Министерския...
| |
 |
 Икономическа полиция разкри измама в пункт за годишни технически прегледи (видео)
Понеделник, 11 Август 2025 17:03
Разкрита е манипулация с вредни емисии и злоупотреба с лични данни в пункт за технически прегледи в София, съобщиха от МВР.
На 8 август служители на „Икономическа полиция“ към Столичната дирекция на...
| |
 |
 Кампанията за популяризиране на мобилното приложение „еЗдраве“ продължава в цялата страна
Понеделник, 11 Август 2025 16:49
През целия месец август мобилни екипи на регионалните здравни инспекции, с подкрепата на „Информационно обслужване“ АД, ще продължат да съдействат на гражданите да активират мобилното приложение „еЗдраве“...
| |
 |
 Комисията за защита от дискриминация се самосезира заради сваленото от самолет дете
Понеделник, 11 Август 2025 15:56
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) ще извърши проверка по случая със сваленото от самолет дете, като се е самосезирала по доклад на председателя Елка Божова, обявиха от институцията.
Скандалният...
| |
 |
 България стана част от глобална мрежа за устойчиво управление на горите
Понеделник, 11 Август 2025 14:36
Съветът за стопанисване на горите (Forest Stewardship Council - FSC) разкри представителство в България. Официален партньор у нас ще бъде сдружение „Устойчиви гори“, в което участват неправителствени организации,...
| |
 |
 Потребителската кошница поскъпна с 1 лев за седмица
Понеделник, 11 Август 2025 14:10
Потребителската кошница в България се увеличи с 1 лев през последната седмица, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Така стойността ѝ се покачи от 97 на 98 лева.
Причината...
| |
 |
 Деца откриха корозирала граната при игра в добричко село
Понеделник, 11 Август 2025 13:42
Деца са намерили корозирала граната в изоставен имот в село Батово, община Добричка, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Добрич.
Сигналът за открития боеприпас е бил получен малко преди обяд...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Понеделник, 11 Август 2025 13:04
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и Горнотракийската равнина и временно силен източен вятър. В югозападните райони ще бъде почти тихо.
Утре по Черноморието ще преобладава...
| |
 |
 Военнослужещи се включват активно в гасенето на големите пожари в страната
Понеделник, 11 Август 2025 12:51
Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили продължават да подпомагат борбата с мащабните горски пожари на различни места в страната и днес, инфорнмират от Министерство на отбраната.
Екипаж...
| |
 |
 Линията на бедност може да стане 764 лева от 1 януари
Понеделник, 11 Август 2025 12:24
Синдикатите и бизнесът започват обсъждане на проектопостановление на правителството, с което се предлага официалната линия на бедност в България да бъде увеличена от сегашните 638 лева на 764 лева, считано...
| |
 |
 Президентът Радев наложи вето на промените в Закона за държавната собственост
Понеделник, 11 Август 2025 11:59
Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, обявиха от пресслужбата на Президентството.
Държавният...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|