Домакин бе Сдружение „Асоциация Биомрежа“, партньор по проекта. Наши гости бяха представители на Община Узункьопрю – Турция, Общинската агенция за икономическо развитие ANATOLIKI от Солун, Гърция (с участието на представители на още четири гръцки общини), както и представители на Областна администрация – гр. Бургас.
В рамките на проекта Асоциация БИОМРЕЖА ще подпомогне община Бяла в подготовка на стратегия за устойчива градска мобилност. Ето защо основна тема на учебната визита бяха зелените транспортни решения и баланса между тях и безопасността на жителите на местните общности.
Срещата във Варна беше открита от г-жа Янислава Шопова – кмет на район „Одесос“, гр. Варна. Тя подчерта важността на темата и сподели, че всички примери и опит, свързани с възможностите, предизвикателствата и постиженията на партньорите в областта на устойчивата градска мобилност са много полезни.
В рамките на дискусията за зелените транспортни решения – велосипеди, електрически скутери и тротинетки – бяха обсъдени техните ползи, но и предизвикателствата, които създават. В дебата се включиха и представители на Общинския съвет във Варна:
г-н Георги Кулински – председател на Постоянна комисия „Транспорт“;
г-н Дилян Григоров – председател на Постоянна комисия „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“;
г-н Евгений Йосифов – председател на Временна комисия „Опазване и възпроизводство на околната среда“,
както и Апостол Пенков – Председател на Еко Клъстер България и арх. Венцислава Недялкова – Председател на „Пространствата на Варна“
Участниците споделиха, че във Варна съществува изградена мрежа от велосипедни алеи с дължина около 25 км. Въпреки това, според данни за натовареността, са необходими допълнително поне още 40 км велоалеи.
Както в България, така и в Гърция, се наблюдават сходни проблеми с електрическите тротинетки – липса на подходяща инфраструктура, недостатъчен контрол от страна на властите, свързан с безопасността на пешеходците при използването им, липса на събиране на данни за потребителите на такива транспортни средства с цел вземане на информирани решения, както и отсъствие на категоризация за по-мощните модели. Това води до конфликти с пешеходците в зоните за отдих и на тротоарите, както и до рисково движение по булеварди и високоскоростни пътища.
Въпреки тези проблеми, всички участници изразиха мнение, че алтернативните транспортни средства допринасят за по-чиста околна среда и трябва да се осигури баланс в използването на велосипеди, тротинетки, автомобили и обществения транспорт. Необходима е координация и съгласуване между различните участници в движението.
Темата е многопластова и изисква експертен подход, формиране на работни групи и интелигентни решения, достойни за бързо променящата се градска среда.
Турските партньори споделиха, че в тяхната община Узункьопрю тепърва се разработва нова инфраструктура – както за съществуващите, така и за новопланираните квартали. За тях е изключително важно да се поучат от опита на партньорите с вече изградени мрежи – да видят реалните проблеми, грешки и добри практики. Те подчертаха, че в тяхната община пешеходците винаги са с предимство – принцип, който ще залегне в основата на бъдещото им планиране.
От българска страна беше обсъдена необходимостта от законодателна промяна, която да въведе регистрация за електрически тротинетки, развиващи скорост над 25 км/ч, и да ги третира като моторни превозни средства. Съответно, такива превозни средства не бива да се допускат в паркове и по тротоари.
За добрите примери в региона се включиха и Теодоси Бялков със своята инициатива, превърнала се в кауза „Открий колелото/Find the bike“ за създаване на платформа за споделенo ползване на велосипеди и вдъхновяващите с упоритостта си Здравко Василев – председател и Бойко Стоянов – зам. председател на велоклуб „Устрем“, по създаването на цялостен велопът около Черно море (900 км – от Тулча до Истанбул), който да включва велосипедни стоянки, места за поддръжка, ремонт, настаняване и цялостна инфраструктура за велосипедисти.