Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Хроничната астма може да бъде причинена от пренатрупване на клетки в дихателните пътища

Сряда, 15 Май 2024 14:05
Източник: Moreto.net   
Въпреки изобилието от налични лечения за контролиране на симптомите на хронична астма, белодробното заболяване няма лечение. Откриването на неочаквана причина за астма може да промени това.

Проблемът в механичния процес , който задвижва нормалния обмен на епителните клетки, покриващи белите дробове, може да бъде виновен, съобщават изследователи в Science от 5 април. По-доброто разбиране на тази физическа сила, която е в основата на хроничните астматични пристъпи, може да доведе до нови начини за борба с болестта.

Механичният процес, който задвижва оборота на епителните белодробни клетки, се нарича клетъчна екструзия.

Случва се нещо подобно: Епителните клетки в белодробната обвивка се репликират и докато нови клетки населяват тъканта, нещата се претъпкват и налягането между клетките се увеличава. Клетките усещат това струпване и инициират процес, който изхвърля по-слабите клетки от слоя, принуждавайки ги да умрат. Процесът поддържа здрава епителна обвивка на дихателните пътища.

Има намеци, че този процес може да бъде замесен в астма. Но изследователите, изучаващи болестта, която засяга 300 милиона души по света и допринася за смъртта на 1000 души на ден, са се съсредоточили върху други отключващи фактори. В началото на 1900 г. откритието, че епинефринът може да промени задуха, кара учените да вярват, че болестта се дължи на свиване на гладката мускулатура около белите дробове. Десетилетия по-късно учените преразгледаха своето разбиране, за да включат проблем с постоянно възпаление в дихателните пътища.

След като разгледа под микроскоп изображения на бели дробове, чиито обвивки бяха надупчени с увреждания от хронична астма, клетъчният биолог Джоди Розенблат има прозрение. През 2015 г. тя публикува изследване, показващо, че натискът от пренаселеността в епитела може да предизвика клетъчна смърт и екструзия. Тя се чудеше дали натискът от един астматичен пристъп може да постави началото на порочен кръг от клетъчна смърт, увреждане на белите дробове и бъдещи астматични пристъпи?

За да тестват хипотезата, тя и колегите й първо използваха метахолин, лекарство, което стеснява бронхиолите, най-малките дихателни пътища, пронизващи белите дробове, за да симулират астматични пристъпи в белодробни клетки на живи мишки, подготвени да бъдат свръхчувствителни. Петнадесет минути свиване на дихателните пътища причини силно струпване на епителни клетки и доведе до изхвърляне на излишък от клетки, със силна корелация между степента на свиване, причинено от струпването и отлепването на клетките.

За да видят дали подобни ефекти се наблюдават при хора, Розенблат и колегите му взеха проби от дихателните пътища от хора с умерена до тежка астма, които бяха подложени на операция за рак на белия дроб. Пробите на пациентите показват тежка екструзия, натрупване на слуз и имунни клетки и увреждане на дихателните пътища, установи екипът.

„Имаше твърде много екструзия и целият епител просто се разпадна“, казва Розенблат от Кралския колеж в Лондон. „Самото увреждане може да започне да дава обратна връзка, защото нямате достатъчно епител, покриващ дихателните ви пътища [така че] белите ви дробове остават свити през цялото време, опитвайки се да намалят [тяхната] повърхностна площ.“ Белите дробове ще се свият, за да поддържат бариера и да не допускат алергени и дразнители.


Тези изображения показват как астматичният пристъп може да засегне дихателните пътища. В лявото изображение епителна тъкан на мишка (зеленикаво-жълта), покриваща белия дроб, е напълно отворена, но колабира (вдясно), след като бъде лекувана с лекарство, за което е известно, че стеснява дихателните пътища. Свиването може да доведе до изхвърляне на епителните клетки на тъканта, показват нови изследвания.

............

Третирането на тъканта на мишката с албутерол, лекарство, което отпуска дихателните пътища, наистина облекчи стеснението, но не направи нищо, за да обърне увреждането. Тъй като срезовете на белите дробове на мишката се отпуснаха и дихателните пътища се отвориха, имаше повече празнини в епителната облицовка, осигурявайки отвори за навлизане на алергени и дразнители. Това може да обясни защо хората с астма отбелязват, че докато албутеролът помага при дишането, усещането е като астма може да се влоши с времето, казва Розенблат.

Изследването е „прекрасен пример за това как механиката на тъканта допринася за болестта“, казва Лиза Манинг, физик от университета в Сиракюз в Ню Йорк, която не е участвала в статията. Тя смята, че физическите сили играят централна роля в човешкото здраве и болести, въпреки че в момента те са недооценени.

В друга поредица от експерименти екипът на Розенблат тества дали блокирането на клетъчните рецептори, които усещат механична сила в миши клетки, може да предотврати или обърне част от щетите от прекомерното екструдиране на клетките ( SN: 10/4/21 ). Екипът се насочи към piezo1, протеин, който усеща механичния натиск на струпването на епителните клетки, първата стъпка в клетъчната екструзия. След прилагане на лекарства, които инхибират рецептора, изследователите наблюдават значително намаляване на изхвърлените клетки, възпалението и производството на слуз, което предполага начин за предотвратяване на увреждането.

Тези открития трябва да продължат да бъдат тествани при мишки и хора, за да се види дали може да има клинични приложения.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Наука
Учени разгадали мистерията: Какво е убило над 20 души, отворили гробницата на Тутанкамон
Понеделник, 29 Април 2024 10:55
Учен твърди, че е разкрил причината за проклятието на фараона. Мистерията на проклятието на фараона През 1922 г. над 20 души, отворили гробницата на цар Тутанкамон, в крайна сметка умират поради това,...
Отбор от Варна ще представя България на Европейското по FLL LEGO роботика
Събота, 27 Април 2024 14:59
Отбор Zentix спечели първото място във фестивала по роботика FIRST® LEGO® League България. Той се проведе на 20 април 2024 в Бургаския свободен университет, негови организатори са Център за творческо...
Археолози смятат, че са открили вилата на Октавиан Август
Вторник, 23 Април 2024 13:48
Археолози от университета в Токио откриха това, което смятат, че е вила, принадлежаща на римския император Гай Юлий Цезар Август (роден като Гай Октавий) на северната страна на Везувий, според публикация...
Протеин, открит в потта, може да предпази хората от лаймска болест
Понеделник, 22 Април 2024 13:57
Лаймската болест, бактериална инфекция, предавана от кърлежи, засяга почти половин милион души в Съединените щати всяка година. Лаймската болест е една от най-разпространените, предавани с кърлежи инфекции...
Защо НАСА иска часова зона на Луната?
Понеделник, 22 Април 2024 10:56
Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като координирано лунно време (CLT). В меморандум, публикуван...
TikTok застрашен от забрана в САЩ
Неделя, 21 Април 2024 15:44
Социалната мрежа TikTok е застрашена да бъде забранена в САЩ. Американските власти обвиняват видеоплатформата, че позволява на Пекин да шпионира и манипулира 170-те милиона американски потребители. Членовете...
Някога лисиците са били най-добрите приятели на хората, твърди проучване
Петък, 12 Април 2024 15:51
Хората и кучетата имат дълга история. Връзката между двата вида е на десетки хиляди години. Въпреки това, нов анализ на доказателства от патагонско погребение, датиращо отпреди около 1500 години, намеква...
Национална олимпиада по Scratch и Roblox за ученици – Участвайте сега!
Сряда, 10 Април 2024 10:45
Фондация Advance Web Education с гордост обявява вълнуващата Национална олимпиада по Scratch и Roblox за ученици, част от инициативата Advance Web Cup. Състезанието има за цел да насърчи следващото поколение...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.3 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook