Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Ново устройство позволява на мъж с протезната ръка да усеща температура (видео)

Понеделник, 12 Февруари 2024 13:22
Източник: Moreto.net   
Ново устройство дава възможност на човек с ампутация да усеща температура с протезна ръка. Технологията е стъпка към протезни крайници, които възстановяват пълен набор от сетива, подобрявайки както тяхната полезност, така и приемането им от тези, които ги носят.

Екип от изследователи в Италия и Швейцария прикрепи устройството, наречено "MiniTouch", към протезата на ръката на 57-годишен мъж на име Фабрицио, който има ампутация над китката. При тестове човекът може да идентифицира студени, хладни и горещи бутилки с течност с перфектна точност; правете разлика между пластмаса, стъкло и мед значително по-добре от случайността; и сортирайте стоманени блокове по температура с около 75 процента точност, съобщават изследователи на 9 февруари в Med.

„Важно е да се включат тези технологии по начин, който потребителите на протези действително да могат да използват за изпълнение на функционални задачи“, казва невроинженерът Люк Осборн от лабораторията по приложна физика на университета „Джон Хопкинс“ в Лорел, Мериленд, който не е участвал в проучването. „Въвеждането на нови модалности за сензорна обратна връзка може да помогне на потребителите да дадат повече функционалност, която не са могли да постигнат преди.“

Устройството също така подобри способността на Фабрицио да разпознава дали докосва изкуствена или човешка ръка. Неговата точност беше 80 процента при включено устройство в сравнение с 60 процента при изключено. „Не е толкова добро, колкото с непокътнатата ръка, вероятно защото не даваме [информация за] текстурите на кожата“, казва невроинженерът Солайман Шокур от EPFL, Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана.

Работата по възстановяване на усещането за допир на протезните крайници напредна значително през последното десетилетие. Но способността за откриване на температура е изостанала.

„Температурата е почти последната модалност, която трябва да бъде решена, за да обединим всички резултати и да можем да накараме един изкуствен крайник наистина да се чувства като биологичен“, казва инженерът на EPFL Джонатан Мухайм.



Проучването се основава на работата на групата, публикувана миналия май, която установи, че хората, които са имали ампутации, често имат петна по остатъчните си крайници, които, когато се нагряват или охлаждат, генерират температурни усещания в липсващата им ръка. Причинява се от стимулиране на нервите, първоначално предназначени за липсващата ръка. Изследователите показаха, че могат надеждно да предизвикат фантомни температурни усещания с течение на времето при 63 процента от хората с ампутирани крайници.

В новото проучване Шокур, Мухайм и колеги първо картографираха фантомните температурни усещания на Фабрицио, за да съпоставят петно ​​върху ръката му със съответното усещане в показалеца на липсващата му ръка. След това те прикрепиха температурен сензор към върха на пръста на неговата протезна ръка, който беше свързан чрез контролен блок към устройство на ръката на Фабрицио, което доставяше подходящи температурни сигнали.

Понастоящем устройството използва само един сензор в края на показалеца, но екипът планира да добави двойки сензор-стимулатор, за да създаде повече чувствителни към температурата места върху протезната ръка. Те също така планират да разработят протеза, която съчетава способността да усеща допир, както и температура. „Надяваме се, че ще бъдем там през следващата година или нещо такова“, казва Шокур.

Скоростта, с която устройството предава температурата, може да се превърне в проблем при комбиниране на множество сетива. Осборн и колегите му са разработили устройство , тънко като лейкопласт, което осигурява реалистични усещания за охлаждане почти толкова бързо, колкото естествените реакции, съобщи този екип в Nature Biomedical Engineering миналия юли.

В непосредствена перспектива новото устройство трябва да бъде тествано в по-големи групи от участници, както и в реални условия, за да се гарантира, че не е неблагоприятно повлияно от високите температури на въздуха или влажността. „Все още трябва да направим тези краш тестове извън лабораторията“, казва Шокур.

След като напусне лабораторията, Фабрицио вече знае как би го използвал. „С тези нови технологии мога да разбера по-добре какво докосвам“, каза Фабрицио в предварително записано видео интервю. „Разбира се, моят приоритет ще бъде да го използвам в кухнята за готвене.“

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Европейските учени призовават 3% от БВП да бъдат отделени за научни изследвания
Вторник, 14 Май 2024 11:20
ЕС не достига изискваните нива на финансиране на научни изследвания и е в явно неизгодно положение в сравнение с Южна Корея, Съединените щати и Япония. С наближаването на европейските избори учени от целия...
Почина първият човек, трансплантиран със свински ГМО бъбрек
Неделя, 12 Май 2024 14:24
Първият реципиент на трансплантиран генетично модифициран свински бъбрек е починал почти два месеца след като е претърпял процедурата, съобщиха в събота семейството му и болницата, извършила операцията. Ричард...
Китай изстреля космическа сонда до обратната страна на Луната (видео)
Петък, 3 Май 2024 15:28
В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната. Мисията на Chang'e-6 ще е почти двумесечна, а апаратът ще трябва да кацне...
Европейската комисия откри процедура срещу Meta
Вторник, 30 Април 2024 15:25
Европейската комисия откри официално производство, за да прецени дали Meta, доставчикът на Facebook и Instagram, е нарушила Законодателния акт за цифровите услуги. Председателят на ЕК Урсула фон дер...
Учени разгадали мистерията: Какво е убило над 20 души, отворили гробницата на Тутанкамон
Понеделник, 29 Април 2024 10:55
Учен твърди, че е разкрил причината за проклятието на фараона. Мистерията на проклятието на фараона През 1922 г. над 20 души, отворили гробницата на цар Тутанкамон, в крайна сметка умират поради това,...
Отбор от Варна ще представя България на Европейското по FLL LEGO роботика
Събота, 27 Април 2024 14:59
Отбор Zentix спечели първото място във фестивала по роботика FIRST® LEGO® League България. Той се проведе на 20 април 2024 в Бургаския свободен университет, негови организатори са Център за творческо...
Археолози смятат, че са открили вилата на Октавиан Август
Вторник, 23 Април 2024 13:48
Археолози от университета в Токио откриха това, което смятат, че е вила, принадлежаща на римския император Гай Юлий Цезар Август (роден като Гай Октавий) на северната страна на Везувий, според публикация...
Протеин, открит в потта, може да предпази хората от лаймска болест
Понеделник, 22 Април 2024 13:57
Лаймската болест, бактериална инфекция, предавана от кърлежи, засяга почти половин милион души в Съединените щати всяка година. Лаймската болест е една от най-разпространените, предавани с кърлежи инфекции...
Търси в новини:
345678910111213

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook