Варненската постановка на “Набуко” е дело на диригента Борислав Иванов, режисьора Кузман Попов, Борис Стойнов – художник на декора, Цветанка Петкова-Стайнова – художник на костюмите, Малина Хубчева – диригент на хора, Калина Богоева – хореография.
В ролята на Набуко се срещаме отново с изключителния баритон Венцеслав Анастасов, когото преди по-малко от месец аплодирахме в ролята на Дон Карлос в премиерните спектакли на “Ернани”. Ролята на Измаил е поверена на тенора Орлин Горанов, известен и като поп изпълнител. Образа на Закария с една от най-трудните басови партии в оперната литература, пресъздава Апостол Миленков, който гради успешна кариера във Виена и през последните години пее по-често в чужбина, отколкото в България. В това съзвездие от солисти, с трудната и виртуозна партия на Абигайл, се откроява Елена Баръмова - една от последните ученички на легендарната Гена Димитрова. С ролята на Абигайл Елена Баръмова гастролира на много европейски сцени. Не по-малко завладяваща е артистичната интерпретация на мецосопраното Елена Чавдарова-Иса като Фенена. В екипа участват още и солистите на Варненската опера Евгений Станимиров (Великият жрец), Костадинка Николова (Анна) и Христо Ганевски (Абдало).
В концерта "Еврейската душа” под патронажа на израелския посланик в България, Н. Пр. Ноах Гал Гендлер, с наслов „Еврейската душа”, участват солистите Израел Зохар – кларинет, Даниела Димова - сопран и Веселин Стойков – бас-баритон, заедно със симфоничния окестър и хора на Държавна опера Варна, диригент Бенджамин Ашкенази. “Еврейската душа” претворява музиката и духа на стародавното еврейско песенно творчество, чието съхраняване организаторите считат за своя културна мисия.
В основата на това специално музикално събитие стои Бенджамин Ашкенази. Роден в София, емигрирал в Израел, Бенджамин Ашкенази придобива магистърска степен по композиция и дирижиране в Университета в Тел Авив и Академия „Рубин” в Йерусалим, изявява се в "Mozarteum" в Залцбург, работи с Франко Ферара в Италия, Роберто Бенци във Франция, Серджу Челибидаке в Италия, учи в Кралската музикална консерватория в Хага (Холандия) при Луис Стотейн, където бива удостоен с "Награда за композиция". Носител на първа награда за диригенти от Международния конкурс за диригенти в Бордо. Композира оркестрова, камерна, солова и филмова музика. Ръководи катедрата по теория на музиката в Центъра за изкуство и музика "Koorenhuis" в Хага, преподава композиция, дирижиране и теория. Oт 1990 г. развива своя проект "Еврейската душа", включващ традиционни ладино и идиш народни песни за симфоничен оркестър и солисти, а във Варненския концерт участва и хор.
Израел Зохар е член на Израелската филхармония, изпълнител с многобройни изяви като солист на симфонични оркестри. Участва в музикалния проект "Еврейската душа", прави записи с Израелската филхармония и с артисти от класата на Ицхак Пърлман, Зубин Мета и Ленард Бърнстейн, с които изнася множество концерти в Израел и други страни.
Даниела Димова завършва оперно пеене в ДМА “Панчо Владигеров”, в класа на проф. Реса Колева (1990), специализира в Дома на изкуствата “Борис Христов”- Рим (1991), дебютира на сцената на Русенската опера (1990), солистка на Варненската опера (1991-2009). От декември 2009 г., след спечелен конкурс, заема длъжността Директор на Оперно-филхармонично дружество – Варна, сега Държавна опера Варна. Пресъздава над 25 солистични сопранови партии от опери на Пърсел, Моцарт, Верди, Бизе, Пучини и др., както и голям репертоар от областта на кантатно-ораториалния жанр, камерни творби и солови песни от Бах, Перголези, Моцарт, Шьонберг, Б. Бритън и др. Гастролира на европейски и световни сцени, издава компакт диск за Гега Ню със Сефарадски песни – транскрипция на Жул Леви и Кабаретни песни от Арнолд Шьонберг (2007), компакт диск с Ешкеназки песни, обработени от акад. Николай Кауфман и песни от Курт Вайл (2008) и др. Съучредител на сдружение “Варна – културна столица на Европа 2019”, носител на “Кристална лира” (2007) на Съюза на българските музикални и танцови дейци за принос в оперното изкуство и Награда “Варна” (2007) за принос в развитието на оперната и камерната музика; с две номинации за годишните награди „Шофар” (2006 и 2009) и др.
Потомствен артист, бас-баритонът Веселин Стойков поема творческия си път като цигулар в Музикалното училище, след което завършва класическо пеене в ДМА „П. Владигеров” и магистратура по „Вокална педагогика” в НБУ София, специализира в Музикалната Академия в Детмолд (Германия), става доктор по музика на НБУ (България). От дебюта му в ролята на Дон Базилио на сцената на Държавна Опера Стара Загора през 1995 г. досега е пресъздал над 40 роли в повече от 450 спектакъла, а от февруари 2007 г. до април 2010 г. съчетава творческите си ангажименти с поста директор на Държавна Опера Стара Загора. Работи като щатен артист и гост-солист на Опера Кьолн, Франкфуртска Опера, Театро Карло Феличе в Италия, Опера Овиедо в Испания, Концертхаус Виена и др. Отличен с Наградата на град София, Наградата на италианската асоциация Umbri in Bulgaria за културен принос; Златен медал на конкурса „Светослав Обретенов” и др.





Новини - теми













Варна отбелязва Никулден с военен ритуал, молебен и рибен курбан
Общият съд на ЕС допусна за разглеждане иск срещу приемането на България в еврозоната
Френският флот откри огън по 5 дрона над база за ядрени подводници
Промени в трафика във Варна през уикенда заради два футболни мача
Във Варна предстои благотворително събиране на стотинки
Тази вечер "запалват" светлините на коледната елха във Варна
Къде се нареждат варненските университети в класацията на МОН
Никулден е!
Танкерът Kairos остава стабилен на котва край Ахтопол въпреки бурното море
Защитата на кмета Коцев внесе жалба срещу гаранцията от 200 000 лв.
Купуват 500 компостера, за да бъдат раздадени безвъзмедно на варненски домакинства
Авария оставя един район без вода днес във Варна
Безплатен пешеходен тематичен тур „Никулден“ днес във Варна
Какво време ни очаква в неделя по Черноморието?
Проф. Искра Баева: Европа загуби икономическата логика на мира и рискува да следва „мир чрез сила“
Танкер заседна край Ахтопол, започна спасителна операция
Прогноза за времето - 6 декември
Пътуване в Европа: Какво се промени за туристите през 2025 г.
Кулинарен фестивал „Да споделим Никулден“ се провежда днес във Варна
САЩ и Украйна отбелязват „конструктивни“ преговори, но подчертават: напредъкът зависи от Русия
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година





RSS Новини