Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Двете кули - новата емблема на Варна отваря врати наесен

Петък, 6 Август 2010 11:53
Източник: в.Черно Море   
Сн.: Ивайло Стоянов / panoramio.com
Mall Varna Towers е строящ се в момента търговски център на бул. "Владислав Варненчик" във Варна. Инвестициите за изграждането му възлизат на 85 милиона лв. Строежът на комплекса започна през август 2007. Комплексът ще е с обща площ от 71 000 кв. метра, като 52 000 ще са търговска част, разположена между 2 кули с обща разгърната площ от почти 19 000 кв. метра. Кулите ще бъдат 12-етажни. Зоната за пазаруване и за развлечения се покрива от 2 търговски нива, на които ще се разположат магазини за мода, бижута, аксесоари, центрове за здраве и красота, техника и комуникации. Предвидени са и заведения за хранене, както и съвременни киносалони. Всеки от близнаците ще е с височина от 70 метра и ще е предназначен за офиси. На покрива на едната кула ще има хеликоптерна площадка, а на другата - басейн. Към търговския център ще бъдат изградени и 2 паркинга - подземен с около 500 места и външен с 1200. Проектът "Варна тауърс" включва и изграждането на външни градини, тревни и цветни площи.

"Варна Тауърс" разполага с 2 кули, които са основа за двете съоръжения - атрактивния панорамен въртящ се ресторант и първата в страната лицензирана хеликоптерна площадка върху сграда. В комплекса, с общо застроена площ 80 000 кв.м, са разположени още над 120 магазина, офис помещения клас А, най-големият детски увеселителен парк в страната. Вторият хипермаркет на "Меркатор" за България ще се намира в търговския център "Варна Тауърс". Инвеститорите в мола, който трябва да бъде открит през есента, съобщиха, че вече са подписали договор за наем на над 3000 кв. м със словенската верига, чиито първи магазин за страната ще бъде открит през септември в Стара Загора.

До момента са сключени договори за 70% от търговските площи, като остава да се намерят наематели за по-малките магазини от порядъка на 300 - 400 кв. м, съобщи Мартин Згурев, управител на "Варна Тауърс" ООД и собственик на компанията "Денси". Той обясни също, че не биха открили мола при по-малко от 90% заети площи. Надяват се резултатите да са по-добри благодарение на новия им подход и отношение към наемателите на магазини. Инвеститорите във варненския мол предлагат антикризисни условия по трите най-невралгични въпроса за наемателите - условията за наем, довършителните работи и опасението дали ще има достатъчно професионален мениджмънт и маркетинг.

Новият подход се изразява в това, че наемателите ще могат да определят своя наем като процент от оборота и това ще важи за първата година на подписването на договора. В следващите до 5 години ще се плаща освен процент от оборота и някакъв минимален наем, така че общата сума постепено ще се доближава до реалната. Минималният срок на наемните договори във "Варна Тауърс" е 5 години, стандартният - 10, а има и по дългосрочни до 25 г.

Хеликоптер над басейна

Довършителните работи в магазините - климатизация, подови настилки, електромрежа и прочие ще са за сметка на инвеститорите. Това е станало възможно, след като финансиращата "Пиреос банк" е отпуснала допълнителни средства.

Първата лицензирана хеликоптерна площадка върху сграда в България ще е на една от кулите на "Варна тауърс". Под нея ще има басейн. Уникалността на сградата ще се допълва от панорамен въртящ се ресторант, който се намира на другата кула на височина 70 м. Това съоръжение ще бъде първото по рода си не само в България, но и на Балканите. Подобни ресторанти има в Берлин, Барселона и Сеул.

Към момента 70% от търговските и 40% от офис площите във "Варна тауърс" са отдадени. Върху 3000 кв. м ще стъпи нова за България международна хранителна верига с над 1500 обекта по света. Във варненския комплекс ще влязат още и 2 големи модни марки, които също за първи път стъпват в страната ни, казаха от фирмата инвеститор "Варна тауърс" ООД.

17 000 квадрата офиси първа категория

Предвидено е и достатъчно финансиране за макетингови активности.

"Варна Тауърс" е с РЗП над 80 000 кв. м, от които 30 000 кв. м с отдаваеми търговски площи и 17 000 кв. м са офиси. В търговския център ще могат да бъдат намерени над 100 световни и български марки, като 10 от тях влизат за първи път във Варна.

"Варна тауърс" ООД е специално създадено за реализация на обекта. В него 50% от акциите са собственост на "Денси", управлявана от Марин Згурев, и 50% са на "Сити център Варна", с управител Антонио Бухтияров.

Koton и Debenhams за първи път у нас

Част от тях дори преминават границата и влизат частично и в ролята на търговци. Един от примерите е собственик на "Денси строй", Мартин Згурев, който освен инвеститор в един от строящите се във Варна молове "Варна тауърс" отскоро държи и правата за България на турската модна маркa Koton. Той е собственик в новоучредената компания "Фаст фешън ритейл", чрез която ще отвори поне 5 магазина от веригата през т.г. В този проект той работи заедно със собственика на HotSpot Васил Райчев.

Според неофициална информация от пазара в момента Згурев преговаря с още един моден гигант, който все още не е представен в България - британската верига за дрехи и аксесоари Debenhams. На въпроса на какъв етап са преговорите Згурев отказа да даде подробности, като се аргументира, че това би попречило на евентуална сделка.

"Целият проблем е, че голяма част от световните марки предпочитат да развиват мрежата си като първо имат франчайз партньор, а едва след това, ако нещата потръгнат добре, биха влезли директно. В момента обаче българските търговци нямат необходимия финансов ресурс, а и банките отказват да ги финансират за подобно начинание", споделя наблюденията си Згурев. По думите му в тази ситуация инвеститорите в търговски центрове, стига да могат да си го позволя, са логичен партньор на чуждите компании.

Словенците "Меркатор" ще борят конкуренцията на хипермаркетите във Варна

Словенски привкус ще се появи в и без друго шарената конкуренция сред търговските вериги за бързооборотни стоки в България, след като водещата балканска компания "Меркатор" стъпи на местния пазар. Веригата активно се подготвя да започне бизнес у нас, като има интерес да придобие някой от местните играчи. "Меркатор" ще е поредната чужда верига на българския пазар, на който вече има над 10 компании за т.нар. модерна търговия. Повечето от тях вече принадлежат на чужди инвеститори, но има и такива, които все още са с изцяло български капитали. Търговските вериги държат малко под 20 на сто от общите продажби на бързооборотни стоки, сочат данните на GfK. Навлизането на "Меркатор" в България е част от стратегията на компанията за експанзия в балканските страни. Веригата има бизнес в Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Сърбия. Още през м.г. от "Меркатор" обявиха намерението си до 2010 г. да проникнат на други пазари в Югоизточна Европа - Румъния, България, Македония, Албания и Черна гора. Като първи стъпки през м.г. компанията започна да провежда първите си проучвателни срещи с вериги в България, които тя би могла евентуално да придобие. Според източници от пазара "Меркатор" вече е набелязала конкретни компании и започва конкретни разговори с тях. "Меркатор" е най-голямата верига за продажба на дребно в Словения и държи над 40 на сто от пазара там, сочат данните на "Бизнес монитор интернешънъл". През 2006 г. дружеството има нетни продажби в размер на 2,1 млрд. евро, което е с над 18 на сто повече от предходната година. Нетната печалба е скочила през 2006 г. с цели 121,3% до 30,1 млн. евро спрямо година по-рано. Компанията има различни формати за търговия - супермаркети, хипермаркети, търговски центрове. Основната й сила е на словенския пазар, но през последните години устремено се конкурира с другите вериги в региона - сръбската "Делта макси" и хърватската "Агрокор".

Суши на покрива на света

Първият у нас въртящ се ресторант от веригата "Магнито" отваря врати в мола. Заведението ще има 160 места. Барът и кухнята в "Магнито" са разположени в средата на заведението, а масите са около тях във въртящ се ринг. Специалитетите от средиземноморската, суши и руската кухня, ще се приготвят от топготвачи пред погледа на гостите.

А те вече могат да се редят на опашка преди отварянето на новата бизнес емблема на Варна, което вероятно ще дойде с първите по-хладни дни на есента.

Коментари
00:13ч. 7 Август 2010 #7
Vic Rattlehead
Улиците дупка до дупка, дърветата вече убиват хора, няма детски градини за всички деца, нямаме един свестен стадион, но иначе молове има и още строят.
16:13ч. 6 Август 2010 #6
Стефанов
#4, даже не разбрах какво искаш да кажеш за паркоместата - че няма да са достатъчни за голямата площ или че ще изядат част от площа?
Като гледам цифрите и сравнявам Варна Таурс, с Гранд Мол и Мол Варна, доста добре са си замислили броя на местата спрямо търговксата площ. Писноло ми е да отида до Мол Варна и да няма къде да паркирам. Някакъв абсурд. Ето и малко цифри:

Търговка площ:
- Мол Варна - 33 000 кв.м.
- Гранд Мол - 100 000кв.м.
- Кулите - 52 000 кв.м.

Паркоместа:
- Мол Варна - 760
- Гранд Мол - 1750
- Кулите - 1700

От самолет се вижда кой-има най-много места за паркиране на единица търговска площ.
Инвеститорите явно са си взели поука от проблемите с паркирането при Варна Мол.
15:56ч. 6 Август 2010 #5
РАДА
Излиза, че във Варна ,няма безработица -и там, са най-високите, заплати -и да кажем ,на кратко там са парите -дали от заплати, или от нещо друго-но е факт че тези МОЛОВЕ не се строят, просто така-или се строят-кой знае?
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Водещ детски специалист от София ще консултира деца във Варна на 27 и 28 март в ХЕЙЛАН 4
Днес, 20 Март 2026 11:03
Варненските родители ще имат възможност за консултация с един от най-изявените млади специалисти в страната – д-р Христо Найденов. Педиатърът и детски гастроентеролог от столичната „Първа детска консултативна...
Гост-звезди и деца създадоха незабравим спектакъл – Варна аплодира песните на Доно Цветков
Четвъртък, 19 Март 2026 18:19
Варна бе домакин на концерт-спектакъла „Вълшебници“ – музикално събитие, изградено изцяло от песни по музика на Доно Цветков. Автор на едни от най-обичаните съвременни български детски песни, събрали десетки...
"Мяра": Шест формации влизат в НС, ако гласуваме сега
Днес, 20 Март 2026 16:05
Ако изборите бяха в средата на март, формацията на Румен Радев „Прогресивна България“ би получила най-висока подкрепа – 30,8% от гласовете. Това показват данни от независимата изследователска програма...
Нов жп оператор пуска евтини билети за влак от Амстердам до Берлин и Хамбург
Днес, 20 Март 2026 15:51
Нидерландска компания стартира първите си международни маршрути с билети от Амстердам до Берлин (около 650 км) на цена от едва 19 евро. Операторът GoVolta предприе първото си пътуване тази седмица, като...
Метеорологичната обсерватория във Варна организира Ден на отворените врати
Днес, 20 Март 2026 15:35
Варненският филиал на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) ще отбележи Световния ден на водата (22 март) и Световния ден на метеорологията (23 март) с Ден на отворените врати. Събитието...
Йотова настоя за защита на бизнеса и икономиката при ръст на горивата
Днес, 20 Март 2026 15:21
Повишените цени на горивата ще се отразяват и на стойността на продуктите и на услугите в България. Държа да има цялостен пакет с мерки срещу покачването на цените, както и мерки за защита на българската...
Започва работа Национално междуведомствено звено за противодействие на престъпления, свързани с изборния процес
Днес, 20 Март 2026 15:06
С началото на предизборната кампания започва работа Национално междуведомствено звено с цел гарантиране на политическите права на гражданите и ефективно противодействие на престъпленията, свързани с изборния...
Откриха пестицид над нормите и в третия кораб с аржентински слънчоглед
Днес, 20 Март 2026 14:52
Два пъти над нормата е количеството на пестицида делтаметрин, открито в аржентинския слънчоглед от третия кораб, пристигнал в България в началото на тази седмица. Пробите бяха взети от инспектори на Българската...
Докъде стигнаха големите ремонти на училища във Варна
Днес, 20 Март 2026 14:39
Как вървят всички дейности по модернизация на образователната среда във Варна със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост отчете общинската администрация пред комисията по европейски...
МВнР с нов призив към българите в Близкия изток
Днес, 20 Март 2026 14:26
С оглед на нарастващите рискове от ескалация на напрежението в региона на Близкия изток, Министерството на външните работи (МВнР) призовава българските граждани, пребиваващи в Бахрейн, Кувейт, Катар, Обединени...
Варна ще осигури 2/3 от парите за увеличение на заплатите в градския транспорт
Днес, 20 Март 2026 14:15
Финансовата комисия към местния парламент одобри икономическата рамка на „Градски транспорт“ за 2026 година, в която е заложено и 5-процентното увеличение на възнагражденията, предаде репортер на Moreto.net. Стана...
Разкриха жестоко убийство заради 1,7 млн. евро в криптовалута
Днес, 20 Март 2026 14:02
Софийска окръжна прокуратура установи и привлече като обвиняем 48-годишен мъж за убийство, извършено с особена жестокост в село Богданлия. Сигналът за престъплението е подаден на 11 март 2026 г. на...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.1 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook