Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Мечките нападат хора, защото изгубиха страх от хората

Събота, 17 Юли 2010 08:53
Източник: Monitor.bg   

АЛЕКСАНДЪР ДУЦОВ, председател на Сдружение за дива природа „Балкани”
Сн.: Monitor.bg
- Г-н Дуцов, в сряда мечка нападна две гъбарки до село Малка Арда, възможно ли е това да е същото животно, което уби човек до Кутела през май?

- Потенциално е възможно, защото разстоянията между двете места са около 10 км, което не е проблем за възрастна мечка. Готови са ДНК пробите с убития човек до Кутела. Тогава беше убита една мечка кърмачка, за която се смяташе, че е нападнала човека, но тя е била много дребна, около 70 кг, и на възраст над 12 години. Резултатите не съвпадат, различават се по 10 показателя (алела). Сега до Малка Арда се разполагат капани, както и фотокапани и се надяваме да уловим животното.

- Възможно ли след поредния инцидент местните да са се организирали вече и да издирват мечката, за да я убият?

- Аз съм сигурен, че вече са тръгнали. Не можем да променим мисленето им. Винаги ще има случаи на незаконен лов на мечки. Годишно в България се убиват над 70.

- През май станаха няколко инцидента. Има ли свръхпопулация, или нападенията се дължат на нещо друго?



- Много са причините, първата е обезлюдяването в Родопите. Тоест много от селата и махалите се превърнаха в местообитание за диви животни, защото овошките край селата в момента са хранителна база за мечките и други животни. Другата причина е, че дивите животни са изгонени от много места. Поради свръхдърводобива преди години, включително незаконен, и разрастването на строежите и хотелите в района. Знаете какво става покрай Пампорово – Гела, Солища бяха гори, а сега са бетонни стени. Освен това народът обедня, няма работа в планинските райони и в момента за тях препитание е събирането на гъби, планински плодове, билки, според сезона. Много хора излязоха в гората, което има две страни. От една страна, колкото повече хора има в гората, толкова по-чести са срещите с мечки, което е една от причините да се смята, че има твърде много мечки. Хората влизат в местата, в които се хранят мечките. Другата причина е, че така нареченото подхранване на дивеча, което беше приоритет на специализираните ловни стопанства, в момента е приоритет на ловните дружинки, които се стремят да си докарат по-голям отстрел. Съответно те започват да хранят по-интензивно. Ако в ловните стопанства това става през зимата с презумпцията, че повече животни ще оцелеят през периода, когато им е най-трудно, ловните стопанства започват да хранят в периода, когато мечките започват да се готвят за зимен сън и търсят по-интензивно храна. Мечките са животни, които са много наясно с това, че храната идва от хора. Проучванията в цял свят показват, че когато започнеш да предоставяш хранителен ресурс на мечките, те се научават, че хората са източникът, и съответно започват да губят страха си от човека и да търсят храна в близост до хората, защото е по-лесна, по-достъпна. В щатския парк Йелоустоун именно заради такива проблеми се предприеха много сериозни мерки за ограничаване на отпадъците, вече няма сметища в района на парка. Контейнерите за отпадъци са защитени по такъв начин, че мечките да не могат да ги отворят и да стигнат до храната. На туристите се препоръчва да не държат никакви хранителни припаси в палатките или колите си, да носят специални мрежи, с които да прехвърлят храната си през дърветата и да ги държат високо. Всичко това е, за да се намали привличането на мечките. В Румъния, в Брашов, имаше много сериозен проблем в последните 15 години. Голям град в Карпатите, известен със ски курортите, в един от крайните му квартали контейнерите са сложени точно на границите с гората. Лично съм наблюдавал една вечер 14 мечки да се хранят в кофите за боклук. Това беше ежедневие за хората там и те се движеха на 5-6 метра от мечките по улиците. Мечките загубиха страх от хората, а хората загубиха страх от мечките. Това неминуемо води до конфликти. Първият случай там, при който пострадаха хора, беше преди 3 години.

Така че това, което трябва да се избягва, първо, са нелегалните сметища. Второ, легалните трябва да са оградени и недостъпни за животните, контейнерите до хижите трябва да са защитени от мечки.

- Някой следи ли популацията? Няколко джипиеса бяха сложени преди години...

Все още слагаме. Следим ги, но мечките с нашийници са общо 4 или 5. Нямаме и голям късмет с тях. Първата, която беше с обикновен радиопредавател, изчезна след 6 месеца. Може и нашийникът да е бил повреден, но имаме сведения, че е била убита от бракониери. Първата с GPS приемник в България също беше убита от бракониери в Балкана. Тя изкара 10 месеца с нашийник. Младото мече, което беше хванато с нелегална примка на Витоша, пък си свали нашийника след 5 месеца. В Родопите има една мечка, която хванахме през ноември близо до Триград, но при нея се повреди предавателят. Остана само една в Централен Балкан, която ни праща всеки ден координатите си. -Каква територия обитават животните в рамките на една година?

Лесно можем да кажем какъв е размерът на индивидуалната им територия, но не можем да кажем колко са. Причината е, че те, макар да живеят сами и да не образуват групи, са сравнително толерантни към други мечки, когато има изобилие от храна. Тоест една женска мечка, когато има малки, може много интензивно да си брани територията, но да допуска дъщеря си от предишното поколение да припокрива частично нейната територия. При вълците е много по-лесно. Ако хванеш едно животно от глутницата и видиш колко индивида и каква територия има, нещата са ясни, защото те не допускат друг вълк в тяхната територия. Знаем, че територията на една мечка с малки може да стига до 250 квадратни километра. Тя е постоянна територия. Всяка територия си има и сърцевидна част, която се посещава по-често. Хищниците имат много по-големи територии, защото имат нужда от по-разнообразно меню. В природата има един закон - че хищникът никога не води до изчезване на храната на територията си.

- Явно няма свръхпопулация. Какъв е според вас начинът да се избегнат конфликтите между хора и животни?

- На първо място хората трябва да избягват да оставят хранителни ресурси в близост до населените места. Другото е да вземат мерки да охраняват стадата и кошерите си. Ние ще се опитаме да оградим някои кошери и кошари с електрически огради, което е най-ефективното. Важно е също така правилното поведение в гората. Отношението към мечките варира от страх до обожание на малките мечета. Има много случаи, в които хора виждат малки мечета, радват им се, искат да ги снимат и да ги погалят. Сериозна грешка! Една добра майка винаги ще защити децата си. Ако видите малки мечета, бягайте встрани! Това е първото правило.

Държавата в момента работи по създаването на спешни екипи за мечки. Те трябва да са на най-много час и половина път от евентуалното място на такъв случай.



- Как трябва да реагират тези екипи?


- Ако има нападната овца или кошер, те веднага трябва да опишат ситуацията и да препоръчат изплащане на компенсация, както е по закон. Да препоръчат на собственика и самите те да вземат мерки, които да предотвратят подобни случаи. Например оставане в засада на мястото и прогонване на животното с гумени патрони или монтиране на електрически огради, залавяне на животното и преместването му на друго място. При преценка за опасност, ако животното е загубило страх от хората, да се препоръча на министъра да издаде заповед за отстрел по изключение. Ако едно животно е невъзвратимо привикнало към хора, то по-добре да се отстрани навреме.

- В Кутела се говори, че в бившето ловно стопанство „Кормисош” са внесени карпатски мечки, които са по-агресивни. Има ли истина в това?



- „Кормисош” е било стопанство за ловни подвизи на величията. Между Чаушеску и Живков е имало съревнование за трофеи. Живков е вкарвал карпатски мечки в „Мазалат” и „Кормисош”, а Чаушеску - дори мечки гризли за подобряване на популацията. Там не е било успешно размножаването. Карпатската мечка не е по-агресивна от нашите. Те се различават лесно, но са от вида „Кафява мечка”. Навремето е имало активно подхранване на животните, изсипвани са тирове с мармалад. Сега храна се дава основно през зимата, когато мечките спят. Увеличиха се ловците и намаля контролът им. Мечките, които не са страхуват от хора, падат и най-често жертва на бракониерите.

Вдигайте шум в гората

Вдигайте шум в гората, съветва Дуцов. Той самият неколкократно се е срещал с хищници. В единия случай е бил на 7-8 метра от мечка, и то през нощта. Правилното поведение в такъв случай е да стоиш на място и да не мърдаш, защото ловният инстинкт на животното се задейства при бягащ човек.

Ако гледаш мечката в очите, тя те възприема като заплаха, но все пак трябва да държиш контакт с поглед, съветва експертът.

Потегляш бавно назад и мечката си тръгва, разказва Дуцов от личен опит.

Най-доброто е да се ходи в групи и да се вдига шум. В САЩ се продават комплекти, в които има пиратки, кречетало и лютив спрей за мечки. Няколко такива ще бъдат раздадени сега и у нас в засегнатите райони.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Третото издание на DigitalK&A1 Awards отличи топ 3 на технологичните бизнес иновации на 2023 г.
Днес, 15 Май 2024 14:46
А1 е съорганизатор на конкурса, превърнал се в платформа, насърчаваща бизнес IT иновациите. Технологични проекти от Община Габрово, ОББ и стартъп проектът Барин спорт са победителите в трите категории...
Макрон препоръча на французите да посетят Варна (видео)
Днес, 15 Май 2024 08:39
Съветвам Ви да отидете във Варна. Това препоръча френският президент Еманюел Макрон във видео в Инстаграм, отговаряйки на въпроси на граждани. На въпроса "Коя дестинация бихте ни препоръчали", Макрон...
ЕС се подготвя за сезона на горските пожари през 2024 г.
Днес, 15 Май 2024 15:38
В подготовка за предстоящия летен сезон ЕС предприема стъпки за по-ефективна борба с горските пожари и за защита на гражданите и околната среда. Осъществява се предварително позициониране на пожарникари...
Представленията в Кукления театър във Варна тази седмица
Днес, 15 Май 2024 15:25
Три спектакъла са в програмата за тази седмица на Държавния куклен театър във Варна. 17 май, петък, 18.30 ч. - "Пипи Дългото чорапче", за деца над 5 год. и за цялото семейство 18 май, събота, 11.00...
Институциите във Варна са готови за изборите на 9 юни
Днес, 15 Май 2024 15:13
Областният управител професор Андрияна Андреева, която е призвана да бъде гарант за прозрачност на избирателния процес и на организацията му на територията на област Варна, проведе първата от поредицата...
Русия предупреди ЕС за суров и болезнен отговор, ако наложи ограничения върху руски медии
Днес, 15 Май 2024 15:00
Русия предупреди в сряда Европейския съюз, че ако блокът наложи ограничения на руските медии, тогава западните репортери в Русия ще почувстват бърз, суров и болезнен отговор от руската държава. Заместник-председателката...
Предлагат бившето корабно режище във Варна да стане индустриална зона за рибарство и аквакултури
Днес, 15 Май 2024 14:42
Двата общински имота, познати като „Режище Варна“, да се преобразуват в индустриална зона за рибарство и аквакутлури. Това искане на съветниците от „Има такъв народ“ във варненския парламент подкрепи комисията...
Срутеният балтиморски мост е разбит на парчета (видео)
Днес, 15 Май 2024 14:29
Американски екипажи в Балтимор започнаха контролирани експлозии, за да им позволят да премахнат част от рухналия мост Франсис Скот Кий от носа на масивния контейнеровоз, който събори участъка през март. Детонациите...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.9 + 1.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook