Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 14 юни

Понеделник, 14 Юни 2010 08:11
Източник: DarikNews.bg   
"Може ли ОФ-то на Първанов да стане втори ГЕРБ?", коментира "Сега". Вече е ясно, че партия или движение на Георги Първанов ще има, в момента текат неформални сондажи с малки политически сили и граждански организации. Бистри се идейната формула на проекта, както и начинът на ангажиране на Първанов. Какъв точно продукт ще измислят все още е енигма, но със сигурност той ще стъпи върху провалите на ГЕРБ. Проблемът ще дойде при по-мащабната идейна идентификация. Вероятно проектът няма да е просто ляв, а ще вкара послания за силна държава. Не е изключено да има и силно популистки уклон - заради натрапеното убеждение, че само популист може да победи популист на избори. Това ще е партия, чиято цел ще е да вземе властта след парламентарните избори, а преди това да разчупи монопола на ГЕРБ на местните.

По-интересно е дали президентската партия по мащаби ще се превърне в ляв ГЕРБ. Във втори мощен полюс, който да промени задълго лявото, че и центъра.

"Този кабинет е най-левият от Луканов насам", е мнението на Николай Василев, бивш министър на държавната администрация. В интервю за "Труд" той казва, че държавните служители заслужават повече уважение и доверие. Василев не приема тезата, че за провала на държавата са виновни десетки хиляди служители. Атмосферата, създадена отгоре надолу, не е здравословна. В същото време управляващите имат политическа подкрепа да извършат непопулярни, но необходими реформи. За съжаление реформите не се случват и затова коментарите на НДСВ идват отдясно. Управляващите критикуват тройната коалиция, че е харчила, а в момента харчим много повече, защото имаме ляво популистко правителство. Това е най-социалистическото правителство от времето на Луканов до днес. Никой не е харчил 42% от БВП досега, посочва Николай Василев.

Бойко Найденов, директор на Националната следствена служба и заместник главен прокурор, уверява в интервю за "Монитор", че в страната вече няма недосегаеми. Поведението на кабинета и Министерството на вътрешните работи много спомогнаха делата освен срещу бивши, да се водят и срещу настоящи министри и управници. Поведението на прокуратурата винаги е било едно и също. "Ние сме надпартийни - продължава Найденов, - но материалите, по които работим, ги събират колегите от МВР. Дори прокуратурата да се сезира по даден казус, тя няма собствени оперативни способности. Това, че колегите от МВР в момента с удоволствие работят по всякакви дела и без притеснения и срещу "близки" на изпълнителната власт лица, само може да ни радва. Това е начинът и това е нормалното поведение, което трябва да се спазва в една европейска страна."

"Избори 2 в 1 догодина", пише "Стандарт". Изборите за местна власт и президент догодина най-вероятно ще бъдат в един ден през месец октомври. Това е разказала за вестника председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова. От ГЕРБ са категорични, че ако останалите парламентарни групи приемат предложението, то ще стане факт. Фидосова е категорична, че 99% на кметските избори ще има и втори тур, а вероятността на президентските да има балотаж също не е изключена. Ако изборите не са в един ден, гласоподавателите ще пускат бюлетини 4 поредни съботи. Затова целта на промяната в изборното законодателство е това да става само два пъти - две съботи в края на октомври 2011 г. Фидосова е съобщила още, че очаква преди лятната ваканция проектът за Избирателния кодекс да влезе за обсъждане на първо четене.

"Не плащаш на КАТ - вземат ти автомобила", пише на първа страница "Труд". Драконовската мярка беше оповестена вчера от Националната агенция за приходите. Заплахата тегне над водачите с натрупани задължения над 1000 лева. От началото на годината в нейните редици се вля Агенцията за държавни вземания. Тя отговаря за събирането на неплатените в срок глоби, наложени от държавни институции. В момента само 5 души имат натрупани задължения към КАТ за над 1000 лева. Длъжниците ще получат едноседмичен срок да платят или да представят обезпечение. Иначе данъчните могат да запорират колите им.

"Пари" коментира дали от НАП са предвидили възможността въпросните петима рецидивисти на пътя да са собственици на 10-15 годишни автомобили, чиято продажна цена може да се окаже по-ниска от сумата на неплатените актове. Не по-малко интересен е и въпросът какво правят на пътя, а дори и на свобода шофьори, които очевидно са системни нарушители на правилата за движение. При по-добре написани и прилагани закони данъчните можеха да си спестят битки като тази. И вместо да хабят енергия в преследване на петима, да насочат усилията си към същинските проблеми.

"Икономисти искат свиване на разходи", отбелязва "Труд". Ефективни и сериозни съкращения във всяко едно министерство без изключение. Това е една от препоръките към правителството от Института за пазарна икономика по повод актуализацията на бюджета. Според експертите ревизията на бюджета не атакува проблемите, а узаконява едно значително разпускане на фискалната дисциплина. Икономистите препоръчват съкращения на разходите на военното министерство с 30%, което ще спести 267 млн. лева. Това е едно от ведомствата с най-големи разходи. Трябва да се свият и разходите на всички други министерства с поне 20%, което ще спести 964 млн. лева. Да се съкратят и трансферите за общините, висшите училища и БАН.

"Парламентът да не позволява пробив на борда", съветва в интервю за "24 часа" финасистът Красимир Ангарски. Той смята, че след този огромен провал в бюджета министър-председателят не прави промени в икономическия си екип, затова няма смисъл да се критикува, а трябва да се дадат предложения за подобряването на бюджета и превръщането му в програма за преодоляване на кризата в публичните финанси. Парламентът много категорично трябва да запише в актуализирания бюджет максималния размер, до който би могло да се вземе от фискалния резерв, и да забрани на правителството, независимо какви нужди има, да пипа повече. И не е лошо министрите и депутатите да се запознаят по-подробно със закона за БНБ. Защото евентуално слизане под валутното покритие на лева означава пробив на борда и тежко нарушение на закона, предупреждава Ангарски.

"Страхувам се, че вдигането на данъци стои на дневен ред", казва в интервю за "Дневник" Пламен Орешарски, депутат от БСП и бивш министър на финансите. Той коментира доколко е вероятно идването на Международния валутен фонд така: "Първата половина на миналата година в страната бе воден този дебат. Тогава нямахме нужда. Просто трябваше да продължим водената до средата на миналата година икономическа и финансова политика, която гарантираше по-мекото проявление на кризата у нас. Към днешна дата аз продължавам да вярвам, че идването на фонда означава абсолютен провал на икономическата и фискалната политика, но вече не съм убеден, че ще се справим без Европейската комисия и МВФ".

"Фирмите все по-често забавят заплатите", отбелязва "Сега". Тенденцията работодателите да бавят заплати в кризата продължава въпреки твърденията на управляващите, че икономиката постепенно се измъква от дъното. С 50% са скочили установените нарушения за забавени или неизплатени заплати през първото тримесечие на 2010 г., показва справка на Главната инспекция по труда. От началото на тази година те са 6287, а година по-рано са били 4024. Бавенето на заплати беше една от новите тенденции на нарушенията на трудовото законодателство, която се появи в кризата. Най-тежко засегнатите от рецесията сектори са с най-много нарушения - транспорт, строителство, търговия, ресторантьорство и хотелиерство.

"26-ият по богатство в Хонконг купи БТК", акцентира "24 часа". До няколко седмици "Виваком" става притежание на милиардера от Хонгконг Ричард Ли, посочват няколко независими източника на вестника. Според списание "Форбс" личното му богатство е 1,3 млрд. долара, което му отрежда 26-о място в Хонконг. В сряда бизнесменът е бил в България и е имал среща с премиера Бойко Борисов, за да му представи инвестиционните си планове. Според тях Ли смята да вложи във "Виваком" 500 млн. евро в следващите 5 г.

"Берлускони: Той е толкова голям, че ме засенчва", цитира "Труд" думи на италианския премиер Силвио Берлускони. "Много се радвам днес да съм до моя приятел - Борисов. Той е толкова голям, че понякога ме засенчва", възкликна Берлускони вчера в София и... за да поздрави за рождения ден домакина си Бойко Борисов. Той пристигна на 4-часова визита, за да открие паметник на пълководеца Джузепе Гарибалди на едноименния площад в София. Гостът заяви: "За да стане нация, Италия трябваше да стане независима. В този подвиг помогнаха и 30 души от България. Позволете ми да кажа, че бях адвокат на България, като настоявах тя да се върне в европейското семейство." "Гарибалди е човекът, който се е прекланял пред героизма на българския народ в борбата му срещу турското робство", отвърна му Борисов.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
YouTube премахна 16 канала с AI съдържание и с над 4,7 милиарда гледания
Понеделник, 9 Февруари 2026 18:59
YouTube премахна 16 популярни AI-генерирани канала, които заедно имаха над 4,7 милиарда гледания и повече от 35 милиона абонати, съобщава онлайн видео платформата Kapwing. Действията са част от най-голямата...
Прокуратурата в Хага поиска 45 години затвор за Хашим Тачи и трима бивши командири на АОК
Понеделник, 9 Февруари 2026 18:38
Прокуратурата към трибунала в Хага поиска 45 години лишаване от свобода за бившия президент на Косово Хашим Тачи и още трима бивши командири от Армията за освобождение на Косово (АОК). Те са обвинени за...
Спартак Варна внесе жалба в БФС за съдийството срещу Черно море
Понеделник, 9 Февруари 2026 18:22
Ръководството на Спартак 1918 Варна официално подаде жалба до Българския футболен съюз (БФС) относно съдийството в дербито срещу Черно море, завършило 0:0 в събота. Причина за протеста е червеният картон...
Джокович: Не мисля да се отказвам, целта ми е Олимпиадата в Лос Анджелис 2028
Понеделник, 9 Февруари 2026 18:07
Новак Джокович даде ясно да се разбере, че не мисли за край на кариерата си и поставя като голяма цел участие на Олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 г. Това заяви световният №3 по време на престоя...
Отлага се слизането на учените от борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий"
Понеделник, 9 Февруари 2026 17:51
Отлага се слизането на учени и логистици от борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски" заради високи вълни и силен...
Левски беше глобен с над 9500 евро от Дисциплинарната комисия към БФС
Понеделник, 9 Февруари 2026 17:37
Левски беше глобен с над 9500 евро от Дисциплинарната комисия към Българския футболен съюз заради инцидент след края на двубоя за Суперкупата на България срещу Лудогорец. При случая голмайсторът на „зелените“...
Станаха ясни първенците по баскетбол и бадминтон в Общинските ученически игри във Варна
Понеделник, 9 Февруари 2026 17:22
В зрелищен финал в залата на Икономическия университет отборът на МГ „Д-р Петър Берон“ пречупи изключително драматично бойкия тим на Първа ЕГ с 67:63 и зае първото място на баскетболния турнир за юноши...
НАТО може да стартира мисия „Арктик Сентри“ още тази седмица
Понеделник, 9 Февруари 2026 17:15
Очаква се НАТО да даде старт на нова мисия под името „Арктик Сентри“ в рамките на следващите дни, съобщава „Ройтерс“, позовавайки се на петима свои източници. Основната цел на операцията е да засили...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Понеделник, 9 Февруари 2026 16:46
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 10 февруари, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна...
Случаят "Петрохан": Рейнджърите са се сбогували, преди да запалят хижата. Водещата версия е убийство и последващо самоубийство
Понеделник, 9 Февруари 2026 16:33
Общо шест жертви и умишлен палеж на бившата хижа „Петрохан“ разследват МВР и прокуратурата, като една от основните версии е убийство с последващо самоубийство или самоубийство. Това стана ясно на съвместен...
Недекларирани над 71 хил. британски лири задържаха на „Капитан Андреево“
Понеделник, 9 Февруари 2026 16:11
Недекларирани 71 230 британски лири са открили митническите служители на граничния пункт „Капитан Андреево“ при проверка на товарен автомобил, напускащ страната. Случаят е от 6 февруари 2026 г., когато...
Съюзът на юристите призова партиите да включат повече опитни юристи в листите за парламента
Понеделник, 9 Февруари 2026 15:56
Съюзът на юристите в България (СЮБ) отправи публичен призив към политическите партии да включат повече юристи с дългогодишен професионален опит и високи качества в листите си за предстоящите избори за...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.2 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook