Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Златният некропол на Варна – плячка за реститути

Събота, 10 Октомври 2009 12:48
Източник: Народно Дело   
Сн.: Народно Дело
Между предприятията в западна промишлена зона зад стара метална ограда се извива потайна пътека с ширина колкото за един автомобил. Трасето е обрасло с бурени и трънаци. То минава през усойна пресечена местност и завършва с бодлива тел. Зад това препятствие се намира бахчата, където през октомври 1972 г. багеристът Райчо Маринов открива... най-старото златно съкровище на планетата.

Малцина знаят за тайната пътека и докъде води. Един от посветените е уредникът за фондохранилището на отдел „Праистория“ на Регионалния исторически музей Олга Пелевина. Тя е сред малцината, които имат достъп до почти секретния терен в западна промишлена зона.

Дори Райчо Маринов, който с багера си през октомври 1972 г. направил най-сензационната копка в света, вече не може с точност да определи къде е мястото Х. Почти 40 години по-късно той се върна заедно с екип на „Народно дело“ в района на бившия завод Янко Костов и установи, че всичко се е променило, а част от некропола може би е застроен. А може би не. Хилядолетният некропол си е там, почти невидим, между нароилите се предприятия. „Народно дело“ няма да разкрие тайните пътеки по разбираеми причини. Според археолозите така е по-добре. Иманярите едва ли ще се спрат пред възможността да обърнат още веднъж почвата, за да разберат дали не е останало нещичко.

Над уникалния некропол обаче е надвиснала и по-голяма опасност - реституционни претенции. Според Пелевина скоро изтича периодът, в който общината владее терена, обявен за резерват. След това никой не знае какво ще се случи. Много вероятно е да се появят реститути. Отвсякъде некрополът е застроен от нови складови бази. Предполага се, че една от бетонните огради дори е била вкопана в гробовете. Трябва да се вземат спешни мерки, за да не се допусне унищожаването на некропола, категорична е Пелевина. В тази връзка археолози скоро ще се събират, за да обсъдят възможните мерки за действие.

Авторите на проекта за ОУП на Варна в частта му за културното наследство обещаха да направят всичко възможно, за да спасят некропола. От там ще изпратят писмо до Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за да се разбере точно какъв е статутът на земята на некропола.



Гъсталаците стават туристически маршрут


„Има още да се разкопава от него (бел.авт. - некропола) и амбицията на варненските археолози е да направят една експозиция на място, за да може да се види как се откриват и как изглеждат гробовете с находките в тях." Това са думи на бившия шеф на музея, вече покойния Иван Иванов.

Сега идеята се възражда по инициатива на Димитър Дичев от Сдружението култура и туризъм на българския североизток. С две ръце инициативата подкрепи и председателят на Общинския съвет Борислав Гуцанов.

„Трябва да се направи нещо за това място. Малка пирамида, копия на съкровището от гипсов калъп и да има поне един надпис. Може да се формира и специален маршрут до мястото. Туристите могат да се отбиват по пътя си към Побити камъни“, предлага Дичев. Според него въпреки кризата средства за финансиране на проекта ще се намерят.

Значението на варненския некропол е огромно за световната история. Проучена е площ от около 7,5 дка, на която са разкрити 294 гроба с повече от 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг. Само в един гроб има повече злато, отколкото всичкото злато, намерено по света от тази епоха. Откритията във варненския некропол промениха схващанията за родината на цивилизацията. Оказа се, че варненският некропол е по-стар от Египет и Месопотамия. Налага се категорично твърдението, че около Варна се е зародила първата европейска цивилизация. От тук на запад са проникнали металургията на медта и златото. Възрастта на некропола се преценява на повече от 6000 години, разказва Иван Иванов навремето. Намерените жезли и знаци на царска власт говорят за наченки на държавна организация или сложно организирано общество. Все още на науката не е познато общество, сходно по развитието си с варненското.

Олга Пелевина, уредник на фондохранилище за праистория: Разкопаваме пак в близко бъдеще

- Г-жо Пелевина, може ли да очакваме нещо ново за хилядолетния варненски некропол?


- В момента правим каталог за варненското злато, което да събере всички досегашни публикации на учени от цял свят. От 1972 г. има между 30 до 50 изложби по света. Сега вървят два проекта. Единият е на Софийския университет на химика проф. Кулев. Купили са специален уред за изследване на златото, без да го разрушават. Вторият проект е по линия на Варненския техническия университет на Йордан Бояджиев. Те изследват технологията на производство на златните предмети. Дори съвременните ювелири се чудят как преди 7000 години хората са направили тези предмети.

- Какво се случва с откритите от Райчо Маринов украшения?

- Неговото откритие е обозначено като гроб 1 и се намира в Националния исторически музей. - Когато открива некрополът, се оказва, че той попада на средата на най-богатите гробове. В археологията често великите открития стават случайно.

- Откога се занимавате с варненския некропол?

- Попаднах там в последните години на разкопките през 1991 г. Тогава парите рязко спряха и музеите останаха най-бедната институция в тази страна. 20-годишните разкопки показват, че некрополът е построен концентрично в кръгове. Колкото са по-далеч, са по-бедни.

- Кога са изработени накитите?

- Става въпрос за 5-ото хилядолетие пр.Хр. Тоест преди 7000 години. Но датировките са много относителни. Археологическата наука не е намерила точни методи. Сравняват се други култури от онова време. По-точен е въглеводородният анализ, но пак има определен периоди на допускане. Пипане дори с ръце влияе. Няколко опита са правени с костите и всеки път резултатите са различни. Последният опит от чужди учени показват още по-стари дати – 6-ото хилядолетие пр.Хр. Това злато е много чисто. Ако не е 24 карата, е 23. Има много малко примеси, и то естествени. Златото най-вероятно е намивано от реките. Това е последната концепция. Камчия дори до днес е златоносна река.

- Кога най-рано може да очакваме нови разкопки?

- Сложно е да се каже. Ще има. Твърдо сме убедени. Ще продължим в близко бъдеще.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Варна и Черноморие
Вход свободен днес във Военноморския музей във Варна
Днес, 6 Май 2024 09:34
И тази година, по случай 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, Военноморският музей във Варна обявява Ден на отворените врати. Всеки, който желае може да посети днес, 6 май, музея...
Най-важното от Варна във вчерашния 5 май
Днес, 6 Май 2024 07:19
Нов живот с две изкуствени сърца - историята на Мартин от Варна Мъж получи втори шанс за живот. На него му беше направена уникална операция преди около четири месеца от лекарите в болница „Света Екатерина"...
Прогноза за времето - 6 май
Днес, 6 Май 2024 06:26
На 6 май слънцето във Варна изгрява в 5:55 часа и залязва в 20:16 часа. Продължителността на деня е 14 часа и 21 минути. Фазата на луната е два дни преди новолуние. По Черноморието ще бъде предимно...
Отражения: Георги Миленов и Наталия Абаева с дебютна изложба скулптура и живопис във Варна
Неделя, 5 Май 2024 13:54
От 8-и до 23-и май 2024 г. Арт Галерия Le Papillon представя с дебют във Варна скулптурите на Георги Миленов и живописните платна на Наталия Абаева в изложба "Отражения". Дали всеки, вдъхновен от другия,...
Нов живот с две изкуствени сърца - историята на Мартин от Варна
Неделя, 5 Май 2024 13:29
Мъж получи втори шанс за живот. На него му беше направена уникална операция преди около четири месеца от лекарите в болница „Света Екатерина" в София. Днес той вече мечтае за трансплантация на сърце във...
Какво време ни чака утре по морето?
Неделя, 5 Май 2024 13:04
Тази нощ над страната ще бъде предимно ясно и почти тихо. Минималните температури ще са между 5° и 10°. Утре по Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток....
Търсят доброволци за Маратон Варна 2024
Неделя, 5 Май 2024 11:49
Търсят се доброволци за едно от най-масовите и вълнуващи спортни събития в морската столица - Маратон Варна 2024. Маратонът ще се проведе на 12 май, а очакваният брой участници е около 1000. В морската...
"Комодор" Варна атакува титлата във ватерпола при 13-годишните
Неделя, 5 Май 2024 11:04
Варненският „Комодор” атакува шампионската титла във ватерполния елит при 13-годишните. Талантите, водени от треньора Константин Бурназов, влизат в Топ 4 на държавното първенство за възраст U 13 като абсолютни...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Най-четено от Варна и Черноморие 1 2 3
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook