Иран отхвърля ограничения върху балистичната си ракетна програма
 
Позицията на Иран при евентуални преговори със САЩ се е втвърдила значително след началото на войната, като Революционната гвардия засилва влиянието си върху вземането на решения, съобщават източници от Техеран, цитирани от "Ройтерс".
Според тях, ако се стигне до реални разговори, Техеран ще настоява не само за прекратяване на бойните действия, но и за значителни отстъпки от страна на Вашингтон. Сред исканията са гаранции срещу бъдещи военни удари, компенсации за щетите от войната и формален контрол върху Ормузкия проток – ключов маршрут за глобалните доставки на петрол и втечнен газ.
Иран категорично отказва да обсъжда ограничения върху своята балистична ракетна програма, която остава „червена линия“ за Техеран още от предишните опити за преговори.
Сигналите за възможни разговори остават противоречиви. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че вече са проведени „много силни“ разговори, докато от Техеран отрекоха да се водят директни преговори. Посредници като Египет, Пакистан и държави от Персийския залив предават послания между двете страни, а потенциални преки разговори могат да се проведат в Исламабад.
Ако преговорите се осъществят, Иран може да бъде представен от председателя на парламента Мохамад Багер Калибаф и външния министър Абас Арагчи, като окончателните решения ще зависят от Революционната гвардия.
От израелска страна също има скептицизъм относно успеха на преговорите, като експерти смятат, че е малко вероятно Иран да приеме условията на САЩ, включително ограничения върху ядрената и ракетната му програма.
Анализатори подчертават, че за Техеран балистичните ракети и контрола върху Ормузкия проток са ключови инструменти за отбрана и влияние, а вътрешнополитическите фактори, включително засилената роля на твърдолинейните среди и несигурността около новия върховен лидер Моджтаба Хаменей, ограничават маневреността на ръководството.
|
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Дания гласува на предсрочни избори
Днес, 24 Март 2026 09:55
В Дания днес се провеждат предсрочни парламентарни избори, на които премиерът Мете Фредериксен се стреми към трети мандат начело на страната.
Избирателните секции отвориха в 8:00 ч. местно време и ще...
| |
 |
 Съдът гледа делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев
Днес, 24 Март 2026 09:41
Окръжният съд във Варна ще проведе днес разпоредително заседание по дело № 1716/2025 г. срещу кмета на града Благомир Коцев и още четирима обвиняеми.
Коцев бе задържан на 8 юли 2025 г., а на 13 ноември...
| |
 |
 Прекратиха обществена поръчка за ремонт на стадион „Локомотив“ в София
Днес, 24 Март 2026 09:28
Предвидени според договора са били междинни плащания до 90% от стойността на договора без ясно разписани етапи на изпълнение, както и гаранция от едва 1% при допустими до 10% по закон.
Обществената...
| |
 |
 КЕВР обсъжда поскъпване на природния газ с над 5% за април
Днес, 24 Март 2026 09:13
Комисия за енергийно и водно регулиране ще обсъди днес предложението на Булгаргаз за увеличение на цената на природния газ през април.
Откритото заседание на регулатора започва в 10:00 часа в сградата...
| |
 |
 „Присъствие и липси“ събира живопис и скулптура в Градската художествена галерия във Варна
Днес, 24 Март 2026 08:54
Изложбата „Присъствие и липси“ ще бъде открита днес,24 март, от 18:00 часа в Градска художествена галерия „Борис Георгиев“.
Експозицията представя съвместен проект на Светослава Георгиева и Галина Станева...
| |
 |
 Вековната гора на България порасна с още две защитени дървета
Днес, 24 Март 2026 08:40
Със заповед на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов са обявени за защитени нови две вековни дървета. И двете са на приблизителна възраст 300 години.
Едното от тях е от вида благун (Quercus...
| |
 |
 Изтича срокът за заявления за гласуване в чужбина за изборите на 19 април
Днес, 24 Март 2026 08:26
Днес изтича крайният срок, в който българските граждани могат да подадат заявление за гласуване в чужбина на предсрочните избори на 19 април. Това става ясно от хронограмата, публикувана от Централната...
| |
 |
 На днешна дата преди 825 години Цар Калоян освобождава Варна
Днес, 24 Март 2026 08:07
На днешна дата през 1201 година, след тридневна обсада на Варна, Цар Калоян овладява града и го освобождава от Византия, връщайки го в пределите на България, припомня Moreto.net
Калоян (Йоаница) е български...
| |
 |
 На 24 март се отбелязва Световния ден за борба с туберкулозата
Днес, 24 Март 2026 07:49
Въпреки значителния напредък в диагностиката и лечението, туберкулозата остава една от водещите причини за смърт сред инфекциозните заболявания в света.
24 март се чества като Световен ден за борба...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 23 март
Днес, 24 Март 2026 07:30
Варненският тубдиспансер е на ръба на оцеляването
Варненският тубдиспансер продължава да трупа задължения, показва последната ежемесечна справка за състоянието на лечебното заведение.
Ученици от цялата...
| |
 |
 24 март в историята
Днес, 24 Март 2026 07:11
1201 г. – Цар Калоян превзема Варна, с което градът преминава от Византийската империя в България.
1449 г. – Арта е присъединена към Османски Епир.
1721 г. – Йохан Себастиан Бах завършва своите шест...
| |
 |
 Без ток днес във Варненска област...
Днес, 24 Март 2026 06:54
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 24 март, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 ч. до 16:30 ч. - гр. Варна - кв....
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|