Едно от делата е заради неправилно прилагане в националното законодателство на директивата, която гарантира правото на достъп до адвокат и връзка при задържане (Директива 2013/48/ЕС). Още през 2017 г. ЕК започна процедура срещу страната ни, а при по-нататъшна проверка през 2023 г. се установиха нови проблеми. Според Комисията България все още не осигурява в пълна степен правата, заложени в директивата – включително ефективно участие на адвокат при разпит и ясни правила за възможните изключения от това право.
Вторият иск е свързан с това, че България не е съобщила за въвеждането на европейските правила относно таксуването на превозни средства за използване на пътища и инфраструктура (Директива 2022/362), чийто срок за транспониране изтече на 25 март 2024 г.
ЕК също така призовава България да спази изискванията на Акта за цифровите услуги – нов европейски регламент, който урежда контрола върху онлайн платформите. Страната все още не е определила и оправомощила национален координатор за цифровите услуги, както и не е въвела необходимите правила за санкции при нарушения. България има срок от два месеца, за да предприеме действия, в противен случай може да бъде заведено дело и по този въпрос.
Комисията изпрати и още няколко предупреждения до страната ни заради забавяне при въвеждането на други европейски директиви, сред които:
ЕК подчертава, че неспазването на европейските срокове и изисквания от страна на България застрашава правата на гражданите, сигурността на онлайн средата и изпълнението на екологичните и икономическите цели на ЕС.