След пристигането на първия самолет в България е установено отклонение в една от системите, което подлежи на корекция. Работи се съвместно с представители на производителя и с екип от ВВС на САЩ за отстраняване на несъответствието и за успешно преминаване на приемателните етапи.
„Докато се усвоява F-16, също искам да е ясно, че ние ще носим бойното дежурство с МиГ-29. МиГ-29 ще лети толкова дълго, колкото ние усвояваме F-16. Аз ще дам всичко от себе си, за да изпълнявам поставените ми задачи за осигуряване на въздушния суверенитет и F-16 в кратки срокове да бъде въведен в оперативна готовност“, заяви командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Николай Русев.
„F-16 Block 70 е самолетът, който е необходим на българските Военновъздушни сили. В процеса на модернизация и трансформация на Българската армия, F-16 Block 70 е основен елемент със своите способности за наблюдение, разузнаване, целеуказване, водене на въздушен бой и нанасяне на удари по наземни и морски цели. Самолетът използва широка гама от най-съвременни сензори и въоръжение, присъщо на самолети от пето поколение“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Всички необходими средства за придобиването на самолетите F-16 Block 70 са осигурени. Това включва не само доставката на осем машини, но и пълния пакет от въоръжение, симулатори и логистично оборудване. Финансирането обхваща също изграждането на съпътстващата инфраструктура в Трета авиационна база, която вече е в процес на реализация, както и бъдещата поддръжка на самолетите в рамките на техния жизнен цикъл.
Стратегическа роля и интеграция в НАТОF-16 Block 70 е определен като ключов елемент в процеса на модернизация на Българската армия. Със своите способности за разузнаване, целеуказване, въздушен бой и удари по наземни и морски цели, новият изтребител значително ще разшири оперативния капацитет на ВВС. Платформата използва технологии, характерни за изтребителите от пето поколение, и е съвместима със системите за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО.
До пълното усвояване на F-16, ВВС ще продължат да изпълняват своите ангажименти по охрана на въздушното пространство с наличните МиГ-29. Очаква се с всяка следваща доставка и приемане на нови самолети процесът да се ускори, тъй като натрупаният опит ще улесни процедурите.