Общо 20 политически партии, 10 коалиции и един инициативен комитет участваха в изборите, а по време на одита бяха проверени 11 партии и 6 коалиции, които похарчиха общо 2,4 милиона лева, включително разходи и непарични дарения. Не всички участници обаче бяха подложени на проверка, като девет партии и четири коалиции не влязоха в обхвата на одита, поради малки приходи или предоставен медиен пакет.
Сред най-големите пропуски е липсата на информация за дарения, които не са декларирани, както и за средства, предоставени от кандидати за финансиране на кампанията. Една партия не е отчела 9 дарения на стойност над минималната работна заплата и 8 финансирания, свързани с кандидатите, без да представи задължителните декларации за произхода на тези средства.
Има случаи на финансиране след края на кампанията. Според данни от одита, една партия и една коалиция са осъществявали такива практики
По време на проверката са разкрити и сериозни несъответствия в декларациите за дарения. Например, при 35 декларации е посочен произход на средствата от трудови доходи, но без достатъчно доказателства за тези източници. В 3 от декларациите е посочен произход от дивиденти, но липсва информация за фирмите, от които са получени.
Одитът също така откри и сериозни разминавания при отчетността на разходите. В резултат от проверката на 172 доставчици на стоки и услуги, бяха установени неотчетени разходи за общо 32,4 хиляди лева, както и неотчетени приходи на стойност 98,7 хиляди лева. Още по-страшно е, че някои партии все още не са изплатили дълговете си към доставчиците.
Докладът на Сметната палата разкрива и положителни аспекти – част от политическите партии и коалиции са спазили законовите срокове за представяне на отчетите си и са ги изготвили съгласно изискванията на Изборния кодекс.