Главният секретар на институцията д-р Айсун Авджиев подчертава нуждата от обществен дебат, за да се постигне консенсус и да се гарантира светският характер на образованието, заложен в Конституцията. Поводът са множество сигнали и жалби от граждани с противоположни позиции – от категорично несъгласие до пълна подкрепа.
Гражданите изразяват притеснения относно свободата на вероизповедание, защитата на личните възгледи на учениците, както и липсата на яснота за съдържанието, организацията и преподаването на предмета. Съществуват и мнения, че религиозното обучение ще подпомогне изграждането на морални ценности и съхранението на националната идентичност.
Авджиев припомня, че и в момента съществува възможност за изучаване на предмета „Религия“ в избираеми или факултативни часове, с акцент върху културно-философската гледна точка и междукултурния диалог.
Омбудсманът настоява МОН да внесе яснота относно обхвата на новия предмет, съдържанието му, правата на учениците и квалификацията на преподавателите.