Жалбоподателят е класираният на трето място при проведената обществена поръчка Консорциум „Щрабаг – библиотека Варна“ ДЗЗД. Първоначално преди него в подреждането на второ място беше „Булстрой груп“ ЕООД, а на първо „Планекс груп“ ДЗЗД. Победителят обаче се оттегли и така на практика за изпълнител бе избран вторият в класирането „Булстрой груп“ ЕООД.
Библиотеката ще се изгражда в пространството между улиците „Братя Миладинови“, „Проф. Марин Дринов“, бул. „Осми приморски полк“ и сградата на Община Варна.
Началото на проекта е поставено през 2015 година с организиране на международен конкурс за визията на новата сграда. В него са участвали над 350 предложения, сред които е избран проектът на нидерландското архитектурно бюро „Аркитектс фор урбанити“ съвместно с техен български партньор. Новоизбраният строител ще разполага с време до 2026 г. да реализира проекта за модерна библиотека, каквато в България към момента не е изграждана.
Стойността на новата библиотеката е около 77 млн. лв. и е най-скъпият културен проект в програмата, обхващаща всички общини в страната. За тази година средствата са в размер на 16,4 млн. лв. Парите се осигуряват по Инвестиционната програма на Министерството на финансите (по чл. 107 от Закона за държавния бюджет на РБ за 2024 г.), по която Община Варна има одобрени проекти, които ще се изпълняват в периода 2024-2026 г.
За да бъдат предоставени парите обаче е нужно пред министерството да бъде представен контракт с изпълнител, както и протокол за разкриване на строителна площадка.
Новата сграда на библиотеката ще бъде с разгърната застроена площ от 28 500 квадратни метра, от които 17 500 квадратни метра наземна част, а останалото - подземни паркинги. Сградата е с капацитет 1 500 посетители. Предвидени са и 1800 квадратни метра зелени площи, в това число и на покрива, отворен за посетители.





И вторият избран изпълнител за строеж на новата варненска библиотека се отказва?
Новини - теми











Първи работен ден за големите търговски вериги след въвеждането на еврото
Увеличава се броят на загиналите при пожара в швейцарски ски курорт
Момченце е първото бебе за 2026 г. в МБАЛ "Света Анна - Варна"
Публична поява на дъщерята на Ким Чен Ун подхранва спекулациите за негов наследник
Младеж пострада на ски писта в Банско
Какво ще бъде времето в събота
Защо не трябва да разсейваме шофьора с разговори
Норвегия се приближава към целта си за 100% продажби на електрически автомобили
14-годишно момче пострада тежко от пиратка в Равда
Прогноза за времето - 2 януари
Зеленски назначи Кирило Буданов за нов началник на кабинета си
Православната църква чества деня на свети Силвестър
Кметът на Ню Йорк Зохран Мамдани обеща да управлява смело
Най-важното от Варна във вчерашния 1 януари
Изтребители F-16 бяха вдигнати в Румъния заради дронове край границата с Украйна
Венецуела задържа няколко американци заради нарастващото напрежение със САЩ
2 януари в историята
Замърсеният въздух увеличава риска от депресия при възрастните хора
Вучич: Очаквам рафинерията на НИС в да заработи пълноценно до 19 януари
Поради стачни дейности - затруднения при преминаването на границата с Гърция



RSS Новини