"Гърция е наш съсед и ние ще продължим да бъдем съседи. Имаме обща география и споделяме едно и също море. Дишаме един и същ въздух. Свързани сме от нашето минало", каза Ердоган пред гръцкия всекидневник Kathimerini в ексклузивно интервю преди посещението му в Атина, планирано за 7 декември.
Признавайки нерешените проблеми, Ердоган подчерта, че ключът към насърчаването на хармонията е в ръцете на двете нации.
„Нова страница“ в двустранните отношения и принципът „печелят“ са присъщи на подхода на Турция към международните отношения и дипломацията “, каза той.
По време на посещението си, за да се срещне с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, се очаква двамата лидери да подпишат „декларацията за приятелски отношения и добросъседско сътрудничество“, формализирайки споделеното намерение за възстановяване на връзките.
„Често подчертавам нашето убеждение, че всички проблеми с нашите съседи, особено с Гърция, могат да бъдат преодолени“, каза Ердоган, цитиран да казва, като същевременно посочи промяна в гръцките перспективи.
Обръщайки се директно към Мицотакис, Ердоган предложи:
„Приятелю Кириакос, ние не те заплашваме, ако ти не ни заплашваш. Нека укрепим доверието между нашите страни. Нека засилим нашето сътрудничество между секторите – в икономиката, търговията, транспорт, енергетика, здравеопазване, технологии, образование и младежки въпроси."
, съобщава в.Хюриет.Предложеното сътрудничество се простира отвъд двустранните въпроси, като Ердоган подчерта необходимостта от съвместни усилия за справяне с предизвикателства като нелегалната миграция, проблемите, свързани с турското малцинство в Гърция и споровете за Егейско море.
Чрез плавно преодоляване на различията чрез диалог и намиране на общ език, двете нации могат да извлекат ползите, според Ердоган.
Неотдавнашните положителни жестове от двете страни проправиха пътя за предстоящите дискусии, сигнализирайки за отстъпление от дългогодишното напрежение, вкоренено в териториални спорове, различия в морските граници и различни политически идеологии.
Размразяването на отношенията набра скорост след бързия отговор на Гърция на опустошителните земетресения в Югоизточна Турция през февруари, където изпрати спасителни екипи и помощ. Солидарността между двете нации се задълбочи след трагичната влакова катастрофа в Северна Гърция, като Анкара изрази съболезнования и оказа помощ.
По темата за миграцията Ердоган подчерта необходимостта от колективни усилия, включващи не само Турция и Гърция, но и цялата международна общност.
„Както винаги сме казвали, тази ситуация не е проблем, който държавите могат да преодолеят сами. В крайна сметка нелегалната имиграция е споделено предизвикателство, което изисква колективни усилия“, каза Ердоган. „Това сътрудничество трябва да се простира отвъд Турция и Гърция или миграционните движения в Егейско море, то изисква цялостни, глобални усилия, включващи цялата международна общност.“
В отговор на въпросите дали Турция и Гърция могат да се споразумеят за отнасяне на въпроса за континенталния шелф до Международния съд, Ердоган се застъпи за цялостна позиция.
"Има много взаимосвързани проблеми, които трябва да бъдат решени в допълнение към континенталния шелф. Трябва да ги разгледаме цялостно. Избирателният подход би бил погрешен. Не можем да се съсредоточим върху някои въпроси, докато пренебрегваме други", каза президентът.
Обръщайки се към различията със западните нации по отношение на войната в Газа, особено съюзниците от НАТО, Ердоган позиционира външната политика на Турция като „намираща се от правилната страна на историята“.
„Отговорът на Турция на несправедливото и нечовешко отношение към палестинския народ, съчетан с готовността ни да критикуваме Израел за действия, които грубо противоречат на международното право, хуманитарното право и човешките права, е съществен аспект от ангажирането с тази цел“, каза той.
Като се има предвид, че много западни страни възприемат все по-сходни позиции, каза Ердоган, изпълнението на това морално задължение от страна на Турция по отношение на палестинския въпрос не поражда съмнения дали тя принадлежи на Запада или не.
„Вместо да поставяме под съмнение ориентацията и позицията на Турция, фокусът трябва да бъде върху случаите, когато някои западни страни може да пренебрегнат ценностите, които силно подкрепят“, заключи той.