Ще бъдат въведени и нови закони за спиране на производството, рекламирането и доставянето на вейпове за еднократна употреба в страната. Той идва на фона на по-широк натиск за пълно премахване на развлекателното изпаряване, съобщава BBC
Вейпинг се рекламира като начин за отказване от тютюнопушенето, но министърът на здравеопазването на Австралия казва, че е създал „ново поколение никотинова зависимост“.
Вейповете или електронните цигари са устройства, захранвани с литиеви батерии, които имат патрони, пълни с течности, съдържащи никотин, изкуствени аромати и набор от други химикали.
От 2021 г. е незаконно всеки австралиец да купува или внася електронни цигари или никотинови цигари без лекарско предписание, но въпреки тези ограничения нивата на пристрастяване продължават да растат.
Проучване от университета в Сидни по-рано тази година установи, че над една четвърт от тийнейджърите на възраст 14-17 години са употребявали изпарения, докато изследване на благотворителната организация на Австралийския съвет за борба с рака установи, че девет от 10 тийнейджъри в същата възрастова група намират за лесен достъп до никотинови изпарения .
„Всички австралийски правителства са решени да работят заедно, за да спрат обезпокоителното нарастване на vaping сред нашите млади хора“, каза Марк Бътлър, федералният здравен министър, който ръководи забраната.
През май австралийското правителство сигнализира за намерението си да прекрати постепенно използването на вейпове за еднократна употреба, но досега не е предоставило конкретен график.
Г-н Бътлър казва, че забраната за внос на вейпове за еднократна употреба ще започне на 1 януари и че до март нетерапевтичните вейпове за многократна употреба също ще бъдат забранени за влизане в страната.
Вносителите и производителите, доставящи терапевтични вапове, също ще трябва да спазват по-строги правителствени разпоредби относно ароматите, нивата на никотин и опаковането на техните продукти.
Експертите предупредиха, че все още не се знае достатъчно за дългосрочните въздействия от изпаряването.
Изследване от университета Джон Хопкинс свързва практиката с хронични белодробни заболявания и астма.
А в Австралия учените, които са изследвали течностите, използвани във вейпове, предупредиха, че те съдържат „набор от химикали“, за които е известно, че влияят върху здравето на белите дробове.
Съобщението на Австралия идва само няколко дни след като правителството на Нова Зеландия отмени своята водеща в света забрана за пушене, за да плати за намаляване на данъците.