1. Сигурна помощ
Президентът на САЩ Джо Байдън се опитва да даде на Украйна допълнителни 24 милиарда долара за сигурност и хуманитарна помощ, за да помогне за изтласкването на Русия от нейната територия. И все пак, въпреки обещанието да помогне на Киев „колкото е необходимо“, опитът му е дълбоко несигурен благодарение на нарастващата политическа безизходица в Конгреса относно федералните разходи.
Републиканските законодатели настояват за големи бюджетни съкращения и в края на месеца се задава спиране на работата на правителството. „Има много разделения във вътрешната среда на Америка, особено на правителствено ниво“, казва Джорджиан Тейлър, който изследва войната в Украйна в университета в Лийдс. „Зеленски ще направи един последен тласък, за да се опита да получи тази помощ.“
2. Укрепете подкрепата на САЩ
Зад противопоставянето във Вашингтон се крие нарастващо партийно разделение, като някои републиканци от „Америка на първо място“ искат изцяло да спрат помощта за Украйна.
„Има опасения от страна на САЩ, когато става въпрос за изпращане на повече пари“, казва Тейлър пред Euronews, добавяйки, че десните са все по-критични към предполагаемия „празен чек“, връчен на Киев. Това е нещо, което украинският номер едно вероятно ще се опита да реши, срещайки се с американски законодатели от двете страни на политическото разделение по време на пътуването си. По-нататък Тейлър твърди, че Зеленски ще иска да засили подкрепата си преди президентските избори в САЩ през 2024 г., на които Доналд Тръмп може да дойде на власт.
Бившият президент, който в момента е изправен пред няколко криминални обвинения, не се е ангажирал да подкрепя Украйна във войната срещу Русия, като каза през март, че искаме „всички да спрат да умират“.
Анкета на CNN миналия месец показа, че повечето американци са против даването на повече пари на Украйна, като 55% казват, че Конгресът на САЩ не трябва да разрешава допълнително финансиране.
3. Вдъхнете увереност в контранастъплението
Напредъкът на Украйна в контранастъплението определено ще стане ясно, когато двамата лидери се срещнат, казва Джорджиан Тейлър от университета Лийд.
„Това е много трудна тема за обсъждане, защото има толкова много фактори... но аз наистина мисля, че САЩ биха искали да видят постигане на по-голям напредък“, каза тя пред Euronews.
„Но не смятам непременно, че ще има силен натиск, от който Киев се нуждае, за да постигне печалби на бойното поле... защото това е много смело твърдение, особено когато не сте пряко замесени в битките.“
Снабден с милиарди западни оръжия, Киев започна контранастъплението си срещу руските сили през юни. Напредъкът е бавен, като Москва оказва твърда съпротива.
Зеленски може да предаде на Байдън „по-стратегическа визия“ за войната, добавя д-р Джейд Макглин, изследовател в King's College, посочвайки „фрапиращите различия“ между западните разбирания за конфликта и украинските.
Украинският лидер ще иска да обоснове защо Украйна трябва да спечели пълна победа, която се формулира като пълно изтласкване на руските сили от нейната територия.
„От гледна точка на някои на Запад войната все повече се представя като необходимост от мир, а мирът включва компромис“, предполага Макглин, намеквайки за аргументите, че Киев трябва да даде на Москва завзетата земя в замяна на спиране на военните действия.
И все пак изследователят твърди, че Украйна има „съвсем скорошни доказателства, че успокояването не работи“, цитирайки прокси войната на Русия в Източна Украйна, която започна през 2014 г.
„По-голямата част от украинците не искат да правят компромиси по отношение на територията заради... заради заплахата, която би представлявала за бъдещето на Украйна и техните деца.“
„Те измерват войната с много по-мрачни термини, отколкото биха си помислили някои западни наблюдатели.
4. Още оръжия
Друга точка от дневния ред вероятно ще бъде оръжието, като Украйна се нуждае от повече оръжия и боеприпаси на фона на офанзивата си на юг и изток.
„Не е задължително украинците да търсят нови оръжия... Основното е да ги получим навреме“, казва Макглин. „Това беше ключовата пречка, защото… страшно много от това, което беше обещано, беше забавено… или отне твърде много време, за да се стигне до там.“
Зеленски предупреди световните лидери през април, че закъсненията в снабдяването на страната му с още оръжия струват животи. Нуждата на Киев от оръжие е по-неотложна, тъй като официални лица - включително самият украински президент - казаха, че контранастъплението на страната няма да спре тази зима, въпреки че времето затруднява битката. Някои смятат, че едномесечната пауза миналата година е дала достатъчно време на Русия да подготви отбраната си, правейки кампанията на Украйна много по-трудна.
5. Настоявайте за членство в НАТО
След руската инвазия през февруари 2022 г. Украйна поднови усилията си за присъединяване към НАТО. Неговата амбициозна кандидатура обаче беше осуетена, тъй като воденият от САЩ военен алианс отхвърли искането на Киев за бързо членство през септември 2022 г.
„Зеленски постоянно настоява за признаване на НАТО“, казва Тейлър, вярвайки, че темата вероятно ще бъде тема за разговори в Белия дом.
Тя предполага, че привидното сближаване между Русия и Северна Корея - с лидерите на двете страни, които се срещнаха миналата седмица - може да направи тези „разговори на НАТО по-всеобхватни“.