Повод за думите му стана изказването от Брюксел на външния ни министър Николай Милков, който заяви, че през вчерашния ден е разговарял с македонския си колега Буяр Османи във връзка с вписването на българите в Конституцията на РСМ.
"Вчера разговарях кратко с министър Османи. Надявам се те да откликнат. Този диалог трябва да продължи, стига да има воля от тяхна страна. Отново протягаме една ръка, в този смисъл. Готови сме да обсъждаме промените, които те правят", поясни той.
Тогава македонското външно министерство излезе с реакция, че процесът на конституционни промени е вътрешен проблем на страната, който като задължение е свързан с преговорите за присъединяване за членство в ЕС.
"Искането от София е скандално. Нито пък окупаторите отправят такива искания към страните, териториите или държавите, които ги окупират. В 21 век е абсурдно неуместно да се търси намеса във вътрешните политически и конституционно-правни процеси на която и да е държава. И мисля, че в този смисъл нашият вчерашен отговор чрез МВнР беше на място," каза Пендаровски в отговор на журналистически въпрос.
Според Пендаровски концепцията за мнозинства и малцинства в Република Северна Македония е преодоляна, този дебат е приключил с Рамковото споразумение през 2001 г.
"И в бивша Югославия никога не сме използвали термина "национални малцинства", а имаше "нации" и "националности". Защо? За да не обидя някой, който живее тук и е като бройка по-малко от мнозинството хора. Мисля, че това е неуместен дебат и не бива да губим време с него," каза Пендаровски.
Той съобщи, че преподавателят от Юридическия факултет Александър Спасовски, който е негов юрисконсулт, ще бъде част от негов представител в работната група за промени в Конституцията.