Инфлацията е измерена чрез ИПЦ, като месечната инфлация се отнася за февруари 2023 г. спрямо предходния месец, а годишната инфлация е за февруари 2023 г. спрямо същия месец на предходната година.
През февруари 2023 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите:
хранителни продукти и безалкохолни напитки (+2.4%)
съобщения (+1.9%)
ресторанти и хотели (+1.1%)
развлечения и култура (+1.1%)
и здравеопазване (+1.0%).
Най-голямо намаление на цените е регистрирано в групите:
жилища, вода, електроенергия, газ и други горива (-1.2%),
облекло и обувки (-1.2%)
и транспорт (-0.4%).
През февруари 2023 г. месечната инфлация е 0.8% спрямо предходния месец, а годишната инфлация за февруари 2023 г. спрямо февруари 2022 г. е 16.0%.
Инфлацията от началото на годината (февруари 2023 г. спрямо декември 2022 г.) е 2.1%, а средногодишната инфлация за периода март 2022 - февруари 2023 г. спрямо периода март 2021 - февруари 2022 г. е 16.4%.
През февруари 2023 г. спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в следните потребителски групи са се увеличили, както следва:
• хранителни продукти и безалкохолни напитки - увеличение с 2.4%;
• съобщения - увеличение с 1.9%;
• ресторанти и хотели - увеличение с 1.1%;
• развлечения и култура - увеличение с 1.1%;
• здравеопазване - увеличение с 1.0%;
• алкохолни напитки и тютюневи изделия - увеличение с 0.6%;
• разнообразни стоки и услуги - увеличение с 0.4%;
• образование - увеличение с 0.2%.
През февруари 2023 г. спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в следните потребителски групи са се понижили, както следва:
• жилища, вода, електроенергия, газ и други горива - намаление с 1.2%;
• облекло и обувки - намаление с 1.2%;
• транспорт - намаление с 0.4%;
• жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома - намаление с 0.2%.
През февруари 2023 г. са се увеличили цените на следните хранителни продукти:
краставици - с 32.7%, пипер - със 17.7%, зрял лук - с 13.2%, листни зеленчуци - с 11.9%, домати - с 9.3%, пресни зеленчукови подправки - с 8.6%, зелен лук и праз - с 5.7%, кафе - с 5.5%, кореноплодни зеленчуци (моркови и червено цвекло) - с 5.2%, какао - с 4.4%, минерална вода - с 4.3%, картофи - с 3.9%, бира - с 3.5%, зеле - с 3.5%, маслини - с 3.3%, шоколад и шоколадови изделия - с 3.1%,
маргарин - с 2.8%, кисели млека - с 2.9%, риба - с 2.7%, цитрусови и южни плодове - с 2.4%, оцет - с 2.3%, плодови сокове - с 2.1%, пълномаслено прясно мляко - с 1.7%, месо от едър рогат добитък - с 1.6%, вина - с 1.6%, мляно месо (кайма) - с 1.5%, нискомаслено прясно мляко - с 1.0%, месо от домашни птици - с 1.0%, захар - с 1.0%, зрял боб - с 0.9%, свинско месо - с 0.9%, ябълки - с 0.7%, ракии - с 0.7%, яйца - с 0.5%, зрял чесън - с 0.4%, ориз - с 0.3%, сол - с 0.3%, трайни колбаси - с 0.3%, малотрайни колбаси - с 0.2%, кашкавал - с 0.2%, и други.
През февруари 2023 г. са се намалили цените на следните хранителни продукти:
олио - с 2.9%, леща - с 1.7%, хляб - с 1.0%, млечни масла - с 1.0%, брашно - с 0.2%, и други.
През разглеждания месец в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано увеличение на цените при:
мобилни телефонни услуги - с 3.7%, почистващи и дезинфекционни средства (течни препарати за почистване на дома) - с 3.0%, такси за граждански и религиозни обичаи - с 2.5%, услуги по краткосрочно настаняване - с 2.3%, поддържане и ремонт на ЛТС - с 1.8%, книги - с 1.6%, продукти за лична хигиена - с 1.6%, газ пропан-бутан за ЛТС - с 1.5%, козметични продукти - с 1.1%, бръснаро-фризьорски услуги и услуги за поддържане на добър външен вид - с 1.0%, финансови услуги на банки - с 0.9%, услуги по обществено хранене - с 0.9%, кина и театри - с 0.9%, застраховки, свързани с жилището - с 0.8%, климатични инсталации - с 0.6%, таблети - с 0.5%, моторни и смазочни масла - с 0.4%, нови автомобили - с 0.4%, резервни части за ЛТС - с 0.4%, перални и съдомиялни - с 0.3%, и други.
През февруари 2023 г. в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано намаление на цените при: централно газоснабдяване - с 25.7%, метан за ЛТС - с 14.6%, автомобилна застраховка - с 14.3%, международни полети - със 7.0%, пелети - с 4.3%, отоплителни уреди - с 3.2%, въглища - с 2.7%, хладилници - с 2.4%, обувки - с 1.9%, препарати за почистване на съдове - с 1.8%, лаптопи - с 1.5%, персонални компютри - с 1.5%, дърва за отопление - с 1.3%, дизелово гориво - с 1.3%, телевизори - с 1.2%, облекло - с 0.8%, бойлери - с 0.8%, автомобилен бензин А100Н - с 0.5%, прахове за пране - с 0.5%, автомобилен бензин А95Н - с 0.3%, и други.
През февруари 2023 г. е регистрирано увеличение на цените на лекарствените продукти с 1.2%. Цените на лекарските и стоматологичните услуги са се увеличили съответно с 0.5 и 0.4%.
По окончателни данни на НСИ през януари 2023 г. месечната инфлация е 1.4% спрямо предходния месец, а годишната инфлация за януари 2023 г. спрямо януари 2022 г. е 16.7%.




Новини - теми













Варненската опера представя концерт-спектакъла „Tina – Simply the Best“ с вход свободен
Стефановден е
Започва адаптация към евромонети на машините за билети за градския транспорт във Варна
Отбелязваме Деня на Бащата
ПСС спаси двама пишман туристи по дънки и маратонки
Безплатни коледни пешеходни турове с екскурзовод ще се проведат днес и утре във Варна
Прогноза за времето - 27 декември
Малък район в централната част на Варна без вода днес
Българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ достигна Антарктида
Най-важното от Варна във вчерашния 26 декември
27 декември в историята
Пожарна със съвети за безопасност по време на празниците
Симеон Николов бе избран за №6 в света според класацията на Volleyball World
Комисия в парламента на Северна Македония одобри ратификацията на споразумението с България за жп тунел
Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Прогноза за времето - 26 декември
27 декември - празник на Военнотопографската служба на Българската армия
Зеленски и Тръмп се срещат във Флорида на 28
ПСС: В планините има предпоставки за лавини



RSS Новини