Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Трупат се все повече доказателства, че Covid уврежда мозъка

Събота, 28 Януари 2023 17:00
Източник: Bloomberg TV   
Продължителното боледуване от Covid често се проявява с неврологични промени - мозъчна мъгла, проблеми с паметта, умора.

Възможността инфекцията с Covid да увреди мозъка ви е ужасяваща. Учените са установили, че продължителната инфекция с Covid често се проявява с неврологични промени - мозъчна мъгла, проблеми с паметта, умора. А някои изследователи са установили промени в мозъка дори след леки случаи на заразяване с вируса. Всеки път, когато вляза в Twitter, виждам поредния ужасяващ личен епизод, често отразяващ промени в скоростта на мозъчната обработка и увеличаване на объркаността и броя на грешките.

Съществува и потенциална дълбока обществена и икономическа цена. В един доклад на института "Брукингс" се изчислява, че може би 4 милиона американци не са били в състояние да работят поради дълъг Covid; някои от тези пациенти обвиняват мозъчната мъгла, че е разрушила способността им да мислят. Какво ще се случи с човешките същества, ако мозъчната ни сила се притъпи?

Достатъчно е да се замислите: Дори и да се чувствам добре, наистина ли мозъкът ми е невредим?

Научната статия, която най-често се цитира в медийните плашещи истории за мозъчните увреждания и Covid, е дело на Центъра Wellcome за интегрирани невроизображения и Оксфордския университет. Изследователите там умело са използвали мозъчни сканирания, направени на 785 души преди пандемията. Като са ги събрали няколко месеца след началото на пандемията, учените са могли да сравнят тези, които са имали Covid, с тези, които не са имали. Мозъците на всички са показали малки колебания, но средно при заразените преди това се е наблюдавало малко намаляване на количеството сиво вещество, концентрирано в областта, която управлява обонянието и паметта.

Изследователите забелязват сходство с промените, свързани със стареенето - и това доведе до заглавия, в които се казва, че Covid състарява мозъка с до едно десетилетие. Но това проучване повдигна големи въпроси без отговор - такива, за които писах, когато то беше публикувано през март миналата година.

Разликата в мозъците беше средностатистическа - мозъците на някои хора остаряха с 10 години, докато други изглеждаха само с година по-стари. И е възможно някои хора да са се възстановили от Covid без никакви промени в мозъка си. Изследователите отбелязват, че мозъчните промени са били по-изразени при по-възрастните хора и при тези с по-тежки инфекции - такива, които са изисквали постъпване в болница.

Документът не свързва мозъчните промени с какъвто и да е опит от дългото лечение на Covid, а невролозите, с които разговарях по това време, казаха, че е трудно да се знае кое е клинично значимо. А и тогава нямаше как да се разбере дали тези промени могат да бъдат постоянни.

Изследователите отхвърлиха молбите ми за интервю, но аз намерих други експерти, които се бяха впуснали в собствени проучвания.

Невробиологът Мария Маврикаки от медицинския център Beth Israel Deaconess в Бостън се беше заинтересувала от изследването на изображенията и посочи, че изследователите са забелязали и една форма на когнитивен спад при пациентите с Covid над 60 години - увеличаване на времето, необходимо за попълване на пъзел за свързване на точки. "Тези лица, които са се възстановили от лек Covid, демонстрират когнитивен упадък и губят сиво вещество в мозъка", каза тя. Промените може да не са постоянни. Но все пак са обезпокоителни.

Маврикаки посочи друго проучване, което е проведено във Франция през 2020 г. с помощта на PET сканиране, извършено по време на заразяване с Covid, след възстановяване и шест месеца по-късно. Всички изследвани лица са се подобрили, въпреки че не всички са се възстановили напълно.

Тя и колегите ѝ опитали различен подход - търсели промени на молекулярно ниво, като изследвали мозъците на хора, починали от Covid, и ги сравнили с мозъците на хора, починали от други причини. Те публикуват резултатите си през декември миналата година в Nature Aging.

Тя каза, че мозъците, които идват от един източник, наречен NeuroBioBank, могат да бъдат категоризирани, за да могат да сравнят починалите от Covid с тези, които не са страдали от психологически или когнитивни заболявания, когато са починали.

Мозъците на заразените с Covid са показали активиране на гени, свързани с имунните реакции, и намалена експресия на гени, свързани с познанието, ученето и паметта. Още по-лошото е, че промените приличат на тези, които други изследователи са открили при хора, които преди смъртта си са показали така наречените от нея "ниски когнитивни резултати".

Колко трябва да се страхуваме? Според нея няма как при 100 % от хората, които са заболели от Covid - особено в лек случай - да се наблюдава влошаване на когнитивните способности. "Но това е възможно за един процент от тях", каза тя.

Съществуват различни механизми, които учените проучват, за да разберат как Covid може да причини увреждане на мозъка, включително инфекция в някои мозъчни клетки и погрешен имунен отговор, който остава включен и след отминаването на инфекцията.

В Националния институт по здравеопазване неврологът Авиндра Нат също използва изображения, за да изследва Covid и мозъка. Той специализира в начина, по който различните вируси влияят на мозъка - от ХИВ до ебола.

Когато се отбих в лабораторията му по-рано този месец, той изчисли, че дългосрочните неврологични проблеми засягат около 10 % от хората преди появата на ваксините и още по-малък процент от хората сега. Това е лошо - значението на думата "децимация" е да извадиш от строя един от десет войници. Но все още има надежда, че хората или бавно се възстановяват, или ще реагират на някое от леченията, които се разработват. Той започва клинично изпитване, при което ще се използва лечение с антитела в опит да се овладее прекомерното възпаление при хора с дългосрочни неврологични проблеми.

А какво да кажем за тези от нас, които се чувстват добре, но са прекарали Covid, въпреки че са се ваксинирали? Ако се чувствате добре, каза той, вероятно сте добре. Това е хвърляне на зарове и ние сме късметлиите. Той каза, че мозъкът на хората може да покаже възрастова дегенерация от всякакви фактори, включително наранявания, консумация на алкохол и евентуално други вируси, като например грип.

Така че може би коренът на моето безпокойство се свежда до съзнанието, че толкова много зависи от този трикилограмов орган, който може да бъде толкова лесно възпален от вирусите, които са навсякъде около нас, както и да бъде повреден от леки наранявания и младежки запои. Този лек случай на Covid може да е бил по-малко вреден, отколкото да се разболея от грип преди няколко десетилетия, да прекаля с алкохола и да получа леки натъртвания, докато спортувах, когато бях по-млада и по-безразсъдна.

Най-доброто, което можем да направим, е да сме благодарни, че все още сме живи и работоспособни, да се ваксинираме срещу грип, както и срещу Covid, да носим каска при опасни спортове, да не прекаляваме с алкохола и да не хабим твърде много умствена енергия, за да се мъчим за миналото.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Премиерът Главчев разпореди да бъде отменено решението за създаване на МБАЛ „Мама и Аз“
Днес, 1 Май 2024 17:17
Днес министър-председателят Димитър Главчев разпореди да бъде отменено приетото вчера решение за създаване на „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“ в гр. София. Това съобщиха от правителствената...
Нетаняху провежда офанзива в Рафах и при сделка с "Хамас"
Днес, 1 Май 2024 16:15
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща във вторник да продължи с отдавна обещаното нападение срещу южния град Рафах, какъвто и да е отговорът на "Хамас" на последните предложения за спиране на боевете...
И ПП-ДБ скочиха срещу решението на служебния кабинет за частна детска болница
Днес, 1 Май 2024 15:27
ПП-ДБ ще внесе сигнал в прокуратурата и ДАНС за проверка на условията, при които е издадено разрешението, както и на анализа на потребностите от разкриване на частна детска болница. Призоваваме президента,...
Варненските социалисти отбелязаха Първи май
Днес, 1 Май 2024 15:14
Въпреки лошото време членове и симпатизанти на БСП-Варна отбелязаха 1 май - Деня на труда и на международната работническа солидарност. На входа на Морската градина те издигнаха лозунгите: „Европейски...
Какво време ни очаква утре по Черноморието?
Днес, 1 Май 2024 14:21
През следващото денонощие облачността ще остане значителна. Над Черноморието облачността ще е значителна, на места ще има валежи от дъжд. Ще духа до умерен северен вятър. Максималните температури ще...
Радев за детската болница: Здравеопазването не трябва да се развива като нечий бизнес
Днес, 1 Май 2024 13:31
Вчера служебното правителство изненадващо взе решение да одобри създаването на частна детска болница в София. Здравеопазването, особено детското, трябва да се развива като държавен приоритет, а не като...
Част от общинските спортни игрища във Варна ще работят и в празничните дни
Днес, 1 Май 2024 13:24
Във връзка с предстоящите официални празници и почивни дни през месец май от Общинско предприятие „Спорт“ информират, че спортните игрища на територията на ОСРК „Младост“, ОСК „Морска градина“ и плувен...
Няма основания за поскъпване на агнешкото месо, яйцата и козунака за Великден
Днес, 1 Май 2024 12:28
Няма основания за драстично поскъпване на агнешкото месо, яйцата и козунака за Великден. През тази година не наблюдаваме повишение в цените на горива и електричество, които се отразяват на производството...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.4 + 1.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook