Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

ООН: Правителствата не предприемат мерки за адаптиране към климатичния срив

Четвъртък, 14 Януари 2021 15:20
Източник: News.bg   

архив
Сн.: Moreto.net
Милиони хора по света са изправени пред бедствие от наводнения, суши, горещи вълни и други екстремни метеорологични условия, тъй като правителствата не предприемат необходимите мерки за адаптиране към въздействията на климатичния срив, предупреди ООН.

Почти три четвърти от страните по света са признали необходимостта от планиране на ефектите от глобалното затопляне, но малко от тези планове са адекватни на нарастващата заплаха, а и е предоставено малко финансиране за тяхното въвеждане в сила, според Доклад за адаптация на програмата на ООН за околната среда за 2020 г., информира "Гардиън".

Миналата година беше най-топлата в историята, с гореща вълна в Сибир, горски пожари в Австралия и САЩ, разрушителен сезон на ураганите в Атлантическия океан и бури и наводнения в много части на Азия.

Ала разходите за мерки за адаптиране към екстремните метеорологични условия не успяват да са в темп с нарастващата нужда.

Само около 30 млрд. долара се предоставят всяка година като помощ за развитие, за да помогнат на бедните страни да се справят с последиците от климатичната криза, което е по-малко от половината от 70-те милиарда долара, които понастоящем са необходими. Тези разходи ще се увеличат допълнително, между 140 млрд. и 300 млрд. долара до края на десетилетието.

Около половината от глобалното финансиране за климата трябва да бъде посветено на адаптацията, подчерта генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, а останалата част ще бъде насочена към усилия за намаляване на емисиите на парникови газове. Обаче въпреки че частни компании често са готови да осигурят финансиране за някои проекти за намаляване на емисиите, като печеливши схеми за производство на възобновяема енергия в бързо развиващите се икономики, проекти, които помагат на хората да се адаптират към въздействието на климатичните промени, като системи за ранно предупреждение, бариери срещу наводнения или канализация, която да поема водата от проливни дъждове, често са по-трудни за финансиране.

Много страни също ще изпитат затруднения да намерят ресурси за климатична адаптация заради пандемията от коронавируса, предупреди ООН. Икономическите въздействия от COVID-19 тласнаха адаптацията надолу в политическата програма по целия свят, въпреки че в дългосрочен план последиците от пандемията вероятно ще окажат допълнителен натиск върху публичните финанси и "може да променят националните и донорските приоритети в подкрепа на климатични действия ".

Правителството на Обединеното кралство наскоро намали бюджета си за чуждестранна помощ, въпреки че частта от разходите за климата е запазена.

И все пак, ако страните да дадат приоритет на "зеленото възстановяване" в своите пакети за икономически стимули Covid-19, те биха могли да помогнат за решаването на много от тези проблеми, отбеляза UNEP. Икономическите проучвания показват, че мерките за повишаване на устойчивостта към въздействието на климатичната криза - включително засаждане на дървета, изграждане на бариери срещу наводнения, възстановяване на природни ландшафти и защита и актуализиране на инфраструктура като транспортни и комуникационни мрежи - могат да осигурят "готови за лопата" работни места на вида, необходим за изваждане на икономиките от рецесия.

Тази възможност ще бъде пропусната, ако страните се придържат към обявените до момента пакети за икономическо спасяване, които до момента не са успели да се съсредоточат върху екологично възстановяване, според доклада.

Докладът също така установява, че природните решения трябва да бъдат приоритетни. Те включват засаждане на дървета, които да действат като поглътители на въглерод и като естествени бариери срещу наводнения; възстановяване на мангровите блата като буфери срещу крайбрежни бури и повишаване на морското равнище; спиране на унищожаването на коралови рифове; преовлажняване на блата и влажни зони; и позволява на райони с деградирала земя да се регенерират естествено. Те обикновено са сред най-рентабилните начини за адаптиране към екстремните метеорологични условия, а много от тях също помагат за намаляване на емисиите на парникови газове, тъй като здравите почви, растителността, моретата и пейзажите съхраняват повече въглерод, отколкото деградиралите земи и морета. Намаляването на емисиите на парникови газове, макар и да е важен приоритет, няма да бъде достатъчно, за да изчезне необходимостта от адаптиране към нарастващото екстремно време.

Докладът установява, че светът ще се сблъска с нарастващи такси от въздействието на климата, дори ако целите на Парижкото споразумение - ограничаване на температурата се повиши до доста под 2 ° С, с стремеж за задържане на отоплението до 1,5 ° С над прединдустриалните нива - са изпълнени. Температурите вече са се повишили с 1С над историческата норма.

Ингер Андерсен, изпълнителен директор на UNEP, каза: "Не казваме, че можем да адаптираме нашия начин за излизане от изменението на климата, но последиците от невъзможността да се инвестира в адаптация към изменението на климата ще бъдат много тежки и най-бедният от богатите страни и най-бедните в света, които ще платят най-високата цена и които са най-изложени на тези въздействия."

Тя каза, че екстремните метеорологични събития вече вземат своето влияние, така че правителствата трябва да възприемат адаптацията като спешен проблем. "Колкото повече можем да ускорим инвестициите в адаптация, толкова по-ниски ще бъдат човешките и икономическите разходи", каза тя. "Това има добър смисъл за обществото."

Докато правителствата се борят с въздействието на пандемията от коронавирус, те трябва да планират да използват стимулиращи пари, за да направят страните си по-устойчиви на въздействието на климатичната криза. "Има огромно инжектиране на парите от следващото поколение в възстановяването на Covid - ще оставим ли следващия ген дажба с огромен дълг, както и счупена планета? " Тя каза, че първата вълна от стимулиращи разходи не е дала приоритет на зелените инвестиции, но че следващите вълни на разходите трябва да го направят. "Тук има възможности", добави тя.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Нито една номинация за главен прокурор
Четвъртък, 19 Септември 2024 12:09
Нито една номинация за избор на нов главен прокурор, не беше внесена на първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет. Кандидатури ще могат да бъдат издигани и на следващите три заседания на...
Над 300 деца ще мерят сили в плувен фестивал „Варна 2024“
Четвъртък, 19 Септември 2024 11:56
Над 300 деца до 12-годишна възраст ще се включат в детския плувен фестивал „Варна 2024“. Надпреварата ще се проведе за 12-и пореден път, на 21 септември, в басейн „Юлиян Русев“ на плувен комплекс „Приморски“...
Федералният резерв на САЩ понижи основната лихва за първи път след пандемията
Четвъртък, 19 Септември 2024 11:42
Федералният резерв на САЩ понижи основния лихвен процент с 0.5 процентни пункта за първи път след пандемията. Така лихвата пада до ниво от 4.75 - 5.00%. Федералният резерв на практика е централната банкова...
Виктория Томова на четвъртфинал в Сеул
Четвъртък, 19 Септември 2024 11:30
Ракета №1 на България при жените Виктория Томова се класира за четвъртфиналите на WTA500 турнира по тенис на твърди кортове в Сеул с награден фонд 922 572 долара. Българката достига до победата след...
Предложението за „ремонтните линейки“ във Варна отново не бе прието
Четвъртък, 19 Септември 2024 11:20
Предложението на администрацията за „ремонтните линейки“ отново не бе прието. Временната комисия „Структури и общинска администрация“ върна точката за преработка с мотива, че е нужно прецезиране и повече...
Незаконното използване и разхищаване на вода става престъпление в Гърция
Четвъртък, 19 Септември 2024 11:03
В 14 области в Гърция е въведен воден режим, а Върховният съд в страната въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. Върховните магистрати издадоха разпореждане за...
Община Варна обявява обществена поръчка за реконструкция на прилежащата сграда към Художествения музей „Георги Велчев“
Четвъртък, 19 Септември 2024 10:49
Около 544 хиляди лева с ДДС са предвидени за реконструкцията на пристройката към Художествен музей „Георги Велчев“ с цел приспособяването за фондохранилище и в арт-център. Община Варна предстои да обяви...
Парламентът освободи Екатерина Захариева като депутат
Четвъртък, 19 Септември 2024 10:36
Народното събрание прекрати пълномощията на Екатерина Захариева като депутат. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". Председателят...
Търси в новини:
7891011121314151617

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook