Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Науката: тишината е жизненоважна за мозъка ни

Събота, 18 Януари 2020 11:13
Източник: Агенция Кросс   
Шумът има силно физическо въздействие върху мозъка ни, причинявайки повишени нива на хормоните на стреса, съобщава Enlighished Consciousnes.

Идва един момент, в който всеки от нас започва да цени тишината. Тя е изключително ефективна. Тя ни дава вдъхновение и възпитава ума, тялото и душата. Междувременно лудостта на шумния свят се отразява на метаболизма, инхибира окислителните процеси и предизвиква дразнене и агресия.

Науката твърди, че тишината и мълчанието са точно това, което ни е необходимо, за да възстановим изчерпаните си мозъци и тела. Проучванията показват, че шумът има силно физическо въздействие върху нашия мозък, повишавайки нивата на хормоните на стреса. Звукът пътува до мозъка като електрически сигнал през ушите. Дори когато спим, тези звукови вълни карат тялото да реагира и активира частта от мозъка, свързана с паметта и емоциите, което води до отделяне на хормони на стреса. Така животът в постоянно шумна среда винаги е с високо ниво на тези вредни хормони.

Шумът е свързан с предизвикване на високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, шум в ушите и загуба на сън. Прекомерният шум може да се превърне в сериозен дразнител на физическите сетива и днес все повече хора се определят като много чувствителни и неспособни да функционират в хаотична и шумна среда.

Но сега науката има доказателства не само, че шумът „боли", но и за това, че мълчанието лекува.

Ефектът на тишината

През 2011 г. Световната здравна организация заключи, че 340 милиона души в Западна Европа годишно губят здравето си поради шум. СЗО каза още, че първопричината за 3000 смъртни случая от сърдечно-съдови заболявания се дължи на прекомерения шум. Проучване на професор Гари У. Евънс от университета Корнел, публикувано в Psychological Science, установява, че децата, чието училище се намира в близост до летището, излъчват стресова реакция, която всъщност ги кара да игнорират шума. Той открива, че децата пренебрегват както вредния шум от летището, така и други шумни звуци, като реч. Това проучване е убедително доказателство, че шумът - дори и на нива, които не произвеждат звук - е стресов и вреден за хората.

Учените откриват ползите от тишината случайно. Тя за първи път се появява в научните изследвания като основна линия, с която учените сравняват ефектите на шума или музиката. През 2006 година, доктор Лучано Бернарди докато изучава физиологичните ефекти на музиката, прави изненадващо откритие. Когато субектите на неговото изследване потъват в тишината между отделните музикални теми, те са регистрирали мощен ефект.

„Не сме мислили за ефекта на тишината", казва той. „Нямахме предвид да изучаваме това конкретно."

И изненадата дошла от тишината. Бернарди наблюдава физиологични показатели на две дузини тестувани, докато са слушат шест музикални теми. Той открива, че въздействието на музиката може да се чете директно в кръвния поток, чрез промени в кръвното налягане, въглеродния диоксид и циркулацията в мозъка. (Бернарди и синът му са любители музиканти и са имали споделен интерес към това проучване.) „По време на почти всички видове музика имаше физиологична промяна, съвместима със състояние на възбуда", обяснява той.

Този ефект има смисъл, като се има предвид, че активното слушане изисква бдителност и внимание. Но поразителната находка се появила между музикалните парчета. Бернарди и неговите колеги откриват, че случайно вмъкнатите участъци на тишина, също имат драстичен ефект върху физиологията, но в обратна посока. Всъщност двуминутните мълчаливи паузи се оказват много по-релаксиращи от „релаксиращата" музика, която той пускал.

Случайните празни паузи станали най-интересният обект на проучването. Мълчанието сякаш се засилвало от контрастите, може би защото давало на изпитваните лица освобождаване от бдителността и вниманието. „Може би възбудата е нещо, което концентрира ума в една посока, така че когато няма нищо по-възбуждащо, тогава има дълбока релаксация", казва той.

Много учители и гурута по медитация знаят това отдавна и те съветват да се правят чести медитативни паузи през деня. Въпреки че можем да мислим за мълчанието като за липса на информация, науката казва обратното. Мозъкът разпознава мълчанието и тишината и реагира на тях много мощно.

Изследването на регенеративния биолог на университета Дюк, Имке Кирсте, открива, че два часа мълчание на ден позволяват развитието на клетки в хипокампуса - зона на мозъка, свързана с формирането на паметта, включваща сетивата. Когато сме в мълчание, мозъкът може да „възстанови" някои от познавателните си способности.

Ние непрекъснато обработваме огромно количество информация. Проучванията показват, че върху нашия префронтален кортекс пада голям товар - частта от мозъка, отговорна за вземането на решения, решаването на проблеми и много други. Когато прекарваме време сами в тишина, мозъкът ни е в състояние да се отпусне и да даде почивка на тази част от мозъка.

Коментари
22:30ч. 18 Януари 2020 #4
Penka Nikolova
Ами - пратете тази статия на ХЕИ! Само дето ще проверяват така, както проверяват за пушещи - безрезултатно!
14:17ч. 18 Януари 2020 #3
читател
Насладете се на тишината :-)), всички Вие!
12:56ч. 18 Януари 2020 #2
Sea_Dog1
Ти да си чувал думата "култура"? Пишеш за "л..на",и други мръсотии. Явно с такива неща се занимаваш цял ден. Радвай се,че тука редакторите както винаги спят. Но все пак има нормални хора, които четат тука и ти се смеят на акъла :)
11:19ч. 18 Януари 2020 #1
Възелин Магарешки
Да то с тези кооперация дето никнат като губи точно това има - "тишина". За какъв хуй строите и вие не знаете.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Чили започва постепенно да намалява работната седмица до 40 часа
Събота, 27 Април 2024 12:19
Чили започва постепенно да намалява работната седмица до 40 часа, предаде ДПА. Законът за 40-часовата работна седмица влезе в сила в южноамериканската страна вчера. Първоначално работната седмица ще...
Руски ракети удариха четири украински ТЕЦ
Събота, 27 Април 2024 11:44
Русия изстреля бараж от ракети срещу украински енергийни съоръжения в събота, повреждайки оборудване и ранявайки най-малко един работник, казаха официални лица. Украинският министър на енергетиката Герман...
Ремонтират бившите барутни погреби във Варна, днес познати като ReBonkers
Събота, 27 Април 2024 11:34
Пространството за култура в бившите барутни погреби се класира за втори етап на финансиране по Световната програма на САЩ за възстановяване на сгради с културно значение. Община Варна в лицето на...
Zucchero идва с новото си световно турне във Варна тази събота
Петък, 26 Април 2024 11:32
Тази събота, 27 април, световноизвестният Zucchero пристига с новото си световно турне "Overdosed Amore World Wild Tour" с много енергия и настроение във Варна, където в Двореца на културата и спорта...
Одобрени са допълнителни разходи по бюджетите на министерства и ведомства
Събота, 27 Април 2024 11:09
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на министерства и ведомства. Целта е преодоляване на диспропорции във възнагражденията на персонала в бюджетните организации, включително за увеличаване...
Екатерина Захариева: ПП-ДБ късат всяка възможност за разговори след изборите
Събота, 27 Април 2024 10:44
Колкото повече наближават изборите, толкова повече ПП-ДБ късат мостовете. Тотално задраскват всяка възможност за разговори особено с грубата и ненужна демонстрация със свалянето на Росен Желязков като...
Китай предприе най-мащабното преструктуриране на своята армия от почти десетилетие
Събота, 27 Април 2024 10:19
Китай предприе най-мащабното преструктуриране на своята армия от почти десетилетие, като се фокусира върху технологично ориентирани стратегически сили, оборудвани за модерна война, докато Пекин се съревновава...
Все още има утре: Филмът, който победи Барби в боксофиса в Италия
Събота, 27 Април 2024 09:55
Барби на Грета Геруиг може да е най-успешният във финансово отношение филм, режисиран някога от жена режисьор, и най-касовият филм за 2023 г. Но беше победен в боксофиса в Италия от друг филм, също направен...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.1 + 0.1
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook