Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

ДАЗД: Никога у нас няма да има документ, който да цели отнемането на деца от родителите

Неделя, 12 Май 2019 17:32
Източник: БНР   
Председателят на Държавната агенция за закрила на детето Елеонора Лилова категорично отхвърли опасенията на родителите, че в проекта за Национална стратегия за детето има заложени текстове, в които да се предвижда отнемане на деца. В ефира на предаването "Неделя 150" по "Хоризонт" тя призовава хората да са спокойни и определи разпространената информация в социалните мрежи като "фалшиви новини":

"Искрено съжалявам, че точно с най-милото, с децата, се спекулира в момента. Бих искала да успокоя всички, че наистина няма такъв документ – не съм чула и не съм видяла – който да предвижда по такъв начин, описан в социалните мрежи, да се отнемат децата от родителите им. Страхът, който организаторите на такива спекулативни твърдения, които се внушиха на хората през социалните мрежи, наистина е неоснователен.

"Категорично се противопоставям на всички фалшиви новини и различните интерпретации. Дори и една мисъл не съм чула от всички тези експерти да се променя законодателството и да се върви в посока на чуждите практики, които така "умело" бяха разказани. Не са се придвижвали в проекта на документа, или в други проекти на документи, различни от досегашните правомощия на социалните работници! Вярвам, че никога у нас няма да има такъв документ, който да цели отнемането на деца от родителите".

През изминалата година социалните работници са помогнали в 1733 семейства децата да си останат в семейна среда, допълни тя. Изоставените деца през миналата година са общо 1058. Изоставени от родителите си в на ниво родилен дом са 441 деца. 617 са децата, които са на друга възраст. Децата в България са около 1 300 000, а приемните семейства – около 2300, така че е невъзможно да се вземат децата на половината родители в България, обясни тя

„Приемните семейства са заети да обслужат точно тези случаи на изоставени деца от биологичните родители. След като се предприеме мярка на закрила на детето, веднага се търси възможност да се установи контакт, да се завърне то при своите биологични родители, така че тази цифра варира. Към март около 2000-2100 от тези семейства се грижат за деца, които са изоставени или за които е имало някаква злонамереност или експлоатация“.

Документът е спрян, за да бъдат чути всички, които имат нови идеи и предложения, обяви Лилова:

„Ние не работим на затворени врати, така че още утре, който желае представител от тях, може съответно да започне диалог с нас“.

„Ако познаваме добре разписано нашето законодателство, и родителите ще са спокойни и няма да се поддават на такива фалшиви новини“, успокои председателят на Държавната агенция за закрила на детето Елеонора Лилова.

Националната мрежа за децата, която обединява над 150 неправителствени организации, работещи в областта на грижата за семейството и детето. Нейни представители се участвали като консултанти при изготвянето на Стратегията за детето 2019-2030. Изпълнителният директор на мрежата Георги Богданов също е категоричен, че протестите против Стратегията са заради "масирана атака, дезинформация на родителите и игра със страховете им“. Атаката идвала от „ултраконсервативна християнска организация“ с участието на католици, протестанти и хора от небългарското православие, която е „много добре организирана в Европа".

"Атаката срещу приемните родители е много видна и ще ви кажа защо – в техния план е казано, че трябва да се подиграваме и да нападаме всички родители, които нямат брак. Всъщност ние затворихме големите домове в България. Къде да отидат децата, които нямат семейства, които наистина са изоставени? Къде да ги изпратим? Отново в домове? Аз си спомням периода, в който имахме 30 000 деца в домовете. В домовете не се знаеше кое дете къде е. Бяха тъмни години!".

Богданов е категоричен, че една от спекулациите точно е, че цел в стратегията е да бъдат отнети децата от семействата им, докато в нея е записано точно обратното – че ще бъдат подкрепени семействата, за да не бъдат разделяни.

„Национална мрежа за децата настоявахме това да бъде включено вътре и то е включено вътре“.

Всички неправителствени организации в България са в Търговския регистър и там могат да бъдат проверени всички средства откъде идват и за какво“, обяви той.

„Наслагват се фалшиви новини за телефон 116 111. Този телефон е на Държавната агенция за закрила на детето и се управлява от фондация "Анимус", които са се явили на конкурс и са спечелили конкурс, който конкурс предвижда да се дава помощ и подкрепа на децата и на семействата. За 2018 година например 800 родители и възрастни са се обаждали на този телефон и само 470 деца. Значи този телефон по-скоро обслужва родителите и възрастните, отколкото децата“.

Не е проблем, че частна фондация оперира с телефона, защото това е регламентирано в Закона закрила на детето и други нормативни актове: „Не е проблем в това! Проблем е, ако фондацията не си изпълнява ангажиментите. Тези хора в момента са подложени на неимоверна атака от страна на политически партии, които искат да привлекат внимание върху себе си – обаждат се и тероризират хората, които са доброволци в голямата си степен, на този телефонен номер. А в същото време има деца, които страдат, или родители, които страдат, и трябва да се обадят на този телефон. Това е престъпен акт!“.

Втора манипулация има при внушенията за патронажната грижа. Според Николов става дума медицинска грижа в услуга на хората с най-малки деца. „Това означава родителите, когато имат малко дете, да могат да потърсят помощ, свързана с това как се повива бебето, как се храни, наддава ли килограми – медицинското лице да може да помогне на това семейство“.

Неправителствените организации, които предоставят социални услуги, са лицензирани от ДАЗД, от агенция „Социално подпомагане“ и други институции. Те постоянно дават доклади за случаите, върху които работят, а държавата препраща такива случаи към организациите, допълни Богданов: „Имаме организации, които управляват кризисни центрове. Тези кризисни центрове са претъпкани от бити деца, от тормозени родители, от хора, които наистина имат нужда от помощ и подкрепа“.

Един от хората, които се обявяват против Стратегията за детето 2019-2030, е адв. Петър Николов, обявен за Юрист на годината за 2018 година от „Правен свят“. Пред БНР той обясни, че в настоящия ѝ вариант родителите са лишени от права, заложени в Конституцията, коментира юристът в предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“.

„Чл. 32 от Конституцията гласи, че личният живот на гражданите е неприкосновен. Неприкосновено е жилището, без съгласието на обитателя, отглеждането на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата. А стратегията предвижда мерки, които дават неограничени права на различни не само държавни служители, а най-вече на частни организации, да извършват пълен мониторинг на вашия личен и семеен живот. Това не е директно записано, но е заложено. На първо място, се въвежда един телефон, който е национален, но всъщност е частен, тоест държавната по никакъв начин не контролира този телефон, на който се стимулират децата да предоставят най-различна информация, която не касае само тях, а и личния живот на родителите и на всички членове на семейството – 116 111. Той е на частна фондация. Противниците на стратегията в този ѝ вид смятат, че подобен телефон трябва да бъде под опеката на държавата…“.

В стратегията се споменава и въвеждане на задължителен патронаж за деца от 0 до 7 години. Така децата ще подлежат на проверка от служител на неправителствена организация, обясни той: „В плана за прилагане на стратегията почти всяка стъпка и мярка предвижда участието на неправителствени организации. Всъщност, стратегията за в бъдеще предвижда по-малко държава в отношенията деца – родители и създаването на голям, нов частен сектор от неправителствени организации. На тях се дават права по-големи дори от държавните служби. Ние даваме огромен хляб! Искам да ви кажа, че една услуга, в момента, на тези неправителствени организации, се плаща около 3000 лв. от държавата – за обслужване на едно дете, което е проблемно. Един частник всъщност има идея и цел да генерира все повече проблеми, за да получава повече пари. Всъщност това е машина за правене на пари!! Тези хора не го правят безплатно!“

На страната на стратегията са "предимно лица, които работят в неправителствения сектор", който разчита на това финансиране, допълни той.

„Това, което всъщност се предлага, не е предложение на държавата и обществото, а предложение на хора, които по някакъв начин заемат определени постове в държавата. Говорим за една стратегия, която всъщност се предлага по линия на едно външно финансиране… да не говорим, че са заложени мерки как да се редуцират деца от семейства, които нямат достатъчно жилищна площ. Имам практически такъв казус – защита на едно семейство с 11 български деца. Социалните влязоха в съда и казаха ми, че няма достатъчно площ в тристаен апартамент, защото няма 11 легла и 11 бюра. Съдът ги върна при семейството! През миналата година съм водил около 15 дела за деца и всички са върнати обратно“, обобщи той.

Коментари
01:13ч. 14 Май 2019 #14
Име(nick)
Както и посочих.Всичко е описано, вие изнасилвачи не искате да четете или да разберете.Затова децата наъв са по-щастливи със живота си.
09:41ч. 13 Май 2019 #13
robyst
Докато не изритаме тия хайдуци от властта все такива безумия ще четем!
05:59ч. 13 Май 2019 #12
Nikola
Прочетете статията до края, там адвокат Петър Николов обяснява за този спорен телефон 116111, където по анонимен сигнал(спрямо стратегията), управляван от НПО АНИМУС идват у вас и започва мониторинг на семейството, който достига до извеждане на детето, защото парите следват детето....
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Училище на бъдещето: Варненска морската гимназия „Св. Н. Чудотворец“ откри нов център за високи постижения
Днес, 18 Май 2026 08:40
С демонстрация на модерни корабни симулатори, зрелищни научни експерименти и робот, превъплътен в образа на Малкия принц, Варненската морска гимназия „Свети Николай Чудотворец“ официално откри своя нов...
Защо все повече семейства избират демократично образование за децата си
Днес, 18 Май 2026 08:10
Все повече семейства във Варна започват да си задават въпроса дали традиционното училище е единственият възможен път за образование на децата им. За някои от тях отговорът вече е „не“. През последните...
Представят най-успешното училище по математика „Питагор” на информационна среща във Варна
Днес, 18 Май 2026 08:26
Официална презентация на най-успешното училище по математика в България - „Питагор”, ще се проведе на 20 май от 18 ч в хотел „Димят” във Варна. Новият дом на математиката в морската столица отваря врати...
Специална кинопрожекция за деца със СОП организират във Варна
Днес, 18 Май 2026 08:54
Специална кинопрожекция за деца със специални образователни потребности ще се проведе във Варна по повод Международния ден на детето и първия рожден ден на организаторите на инициативата. В центъра...
Зеленски и Коща: Европа трябва да има ключова роля в преговорите за мир в Украйна
Днес, 18 Май 2026 08:35
Президентът на Украйна Володимир Зеленски и председателят на Европейски съвет Антониу Коща са обсъдили ролята на Европа в преговорите за прекратяване на руско-украинската война, съобщи Би Би Си. В публикация...
Летни разписания по линии №109 и №409 от днес
Днес, 18 Май 2026 08:27
Във връзка с приключване на строително-монтажните дейности по проект на „ВиК – Варна“ ООД и възстановяване на движението в северното платно на бул. „Княз Борис I“ (в посока КК Златни пясъци) в участъка...
18 май - Международен ден на музеите
Днес, 18 Май 2026 07:59
На 18 май 1978 г. за първи път се чества Международният ден на музеите. Решението за това е взето през 1977 г. в Москва на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите. Думата "музей"...
Ден на българските зоопаркове
Днес, 18 Май 2026 07:46
На 18 май професионален празник честват всички служители, работещи в зоологическите градини на територията на цялата ни страна. В по-голяма част от зоопарковете се организират различни прояви по случай...
Най-важното от Варна във вчерашния 17 май
Днес, 18 Май 2026 07:30
Кениeц и българка спечелиха Маратон Варна 2026 (снимки) С време 02:22:11 Бернард Ту от Кения спечели класическата дистанция от 42,195 км на провелия се днес Маратон Варна, предаде репортер на Moreto.net....
18 май в историята
Днес, 18 Май 2026 07:10
1284 г. – Шведският град Йоншьопинг получава статут на кралски град. 1565 г. – Начало на Великата обсада на Малта от османските турци, продължила до 11 септември. 1642 г. – Основан е град Монреал, административен...
Без ток във Варна и областта днес ще бъдат...
Днес, 18 Май 2026 06:49
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 18 май, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна - кв....
Прогноза за времето - 18 май
Днес, 18 Май 2026 06:30
На 18 май слънцето във Варна изгрява в 5:42 часа и залязва в 20:29 часа. Продължителността на деня ще е 14 часа и 47 минути. Фазата на Луната е един ден след новолуние. Днес по Черноморието ще бъде...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.3 + 1.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook