Неаргументираният ръст на МРЗ заплашва 15 икономически дейности
Вторник, 4 Декември 2018 10:25Източник: News.bg
 
Темпът на нарастването на минималната работна заплата в рамките на отрасловото и браншово колективно трудово договаряне е много по-различен от ръста на административно определяната минимална месечна работна заплата за цялата страна. Резултатите са от изследването на браншовете за периода 2001 - 2018 г. на учредения от АИКБ Институт за устойчиво икономическо развитие и изследването му върху колективното договаряне в България.
Безконтролното и неаргументирано повишаване на МРЗ е заплаха за съществуването на 15 икономически дейности, в които работят 330 817 души, а за други икономически дейности няма практически никакво влияние, категоричен бе Теодор Дечев, директор "Индустриални политики" в АИКБ и преподавател във Висшето училище по сигурност и икономика. По думите му е необходим окончателен отказ от административното определяне на минималната месечна работна заплата (МРЗ) и сключване на националното споразумение за въвеждане на механизъм за договарянето й по икономически дейности.
Всякакви опити да се договаря минималната работна заплата в страната са обречени, ако не се промени начинът на определяне на МРЗ в средносрочната бюджетна прогноза. Необходимо е и пълно прехвърляне на определянето на допълнителните възнаграждения за прослужено време и професионален опит (т. нар. "класове") в сферата на колективното договаряне.
Според Дечев обаче шансът да се сключи такова споразумение намалява, защото средносрочната бюджетна прогноза е разписана до 2021 година включително. Според данните от направеното изследване заетостта и доходите при европейските държави, които нямат регламентирана национална минимална месечна работна заплата, са значително по-високи. Това се дължи не толкова на отсъствието на минимална заплата, а най-вече на факта, че в тези държави работят изключително добре уредени системи за колективно договаряне. Договорените минимални работни заплати по икономически дейности в тези държави са изключително адекватни и това е в подкрепа на икономическия растеж и на създаването на работни места.
Изследването върху колективното договаряне в България показва, че фокусирането върху договарянето на минималните осигурителни доходи е довело до спиране на колективното договаряне в цели отрасли, независимо, че там има адекватни браншови работодателски и синдикални структури, които по принцип си партнират. Договарянето на размера на възнагражденията е заменено с гарантиране на приходите на Държавното обществено осигуряване. В редица отрасли, социалните партньори буквално са забравили за останалите въпроси, подлежащи на договаряне.
Силна страна на браншовото колективно договаряне у нас е натрупаният опит в сферата на разпростирането на колективните трудови договори на отраслово и браншово ниво. В периода 2010 - 2018 г. са разпростирани неколкократно отрасловите колективни трудови договори в пет бранша: пивоварен бранш; водоснабдяване, канализация и пречистване на водите; целулозно-хартиена промишленост; проучване, добив и преработка на минерални суровини; дървообработваща и мебелна промишленост.
Недостатък е относителното еднообразие в съдържанието на КТД на отраслово и браншово ниво и архаичен подход към начина на преговаряне. Последният е закрепен и в Кодекса на труда. Липсват иновации в колективното договаряне, особено на фона на европейската практика. Наблюдава се неблагоприятна тенденция на "преместване" на колективното договаряне към държавните институции и ведомства, както и към държавните предприятия. Това също така се отнася в определена степен и за синдикалното членство.
Много слабо е колективното договаряне при малките и микро-предприятията.
Колективното договаряне на отраслово и браншово ниво е в синергия със специални споразумения за определяне на минималната заплата по икономически дейности. То дава възможности за преструктуриране и много по-оптимално преговаряне в някои отрасли.
Много характерен пример - възможности за преструктуриране на колективното договаряне в подотрасъл електроразпределение и електроснабдяване. Досегашният браншови колективен трудов договор в енергетиката има прекалено широк обхват. Между отделните подотрасли има съществени противоречия. Електроразпределението по правило е в губеща позиция в резултат на тези противоречия. Има възможност за създаване на специфична подотраслова (браншова) работодателска организация на различните дружества в сферата на електроразпределението и електроснабдяването. Ако в нея бъдат включени всички дружества, свързани с електроразпрелението, те ще са над 10 броя, като в случай на сдружаването им ще имаме 100 процентова представителност на работодателите в този подотрасъл и свързаните с него икономически дейности. Съществува риск от заместване на колективното договаряне от процедури на ерзац социално сътрудничество, като договарянето на минимални осигурителни доходи.
"Учредихме института в началото тази година с мисията да насърчава предприемачеството у нас. Целта му е чрез изследвания и специализирани програми да работи за устойчиво икономическо развитие, подобряване на бизнес средата и инвестиционния климат в България",заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев. Сред задачите му е да работи и за укрепване на партньорството между бизнеса, държавата, общините и организациите на гражданското общество, както и повишаване на информираността и научната обоснованост на предлаганите от АИКБ решения.
|
Коментари |
17:48ч. 4 Декември 2018 #6  Варна И Нина, работа има много, всички търсят кадри. Верно, на някои им се виждат малко парите и вероятно са прави, но има и такива, които не могат и да се разпишат, но и те важни. По- лесно било да препродават туй- онуй по тържищата, или да дремят за помощи. Хем не става за нищо, хем не ще чистачка.
17:40ч. 4 Декември 2018 #5  Варна Нина, ти какво предлагаш, че тези 1.5 млн. граждани да не са без здравни осигуровки? Те да плащат стотинки, да не се увеличава вноската им никога, а на останалите, що- годе получаващи нещо, да им съдират кожата все повече и повече?! Като често, точно въпросните, ожалени от теб, са консуматори в пъти повече от добре "плащащите"? То верно системата е солидарна, ама айде да няма ГЕНОЦИТ върху работещите, за да им е добре на неработещите!
14:35ч. 4 Декември 2018 #4  Nina Jeb, знам че е невъзможно някои неща да си ги обясни човек,когато никога не е бил работодател или когато никога не е имал собствен бизнес. Не става въпрос за МРЗ, която с това законодателство се налага на ВСИЧКИ с едничката заветна цел да се съберат НА КАЛПАК някакви данъци! За наетото лице проблемът е основно,че няма да усети увеличението, част е вече изядено от увеличените цени, а другата част ще глътнат по- високите осигуровки и плосък данък. Говори се за договаряне по БРАНШОВЕ, защото сега се получава парадоксът образовани хора да са масово назначени на МРЗ! НЕ Е НОРМАЛНА ДЪРЖАВА България и една от основните причини е НЕНОРМАЛНОТО данъчно-осигурително законодателство,защото ако ви даде работодателят 20-30 лв. отгоре ЧИСТО,държавата му иска 50-60 лв. да плати ВЪРХУ ТЯХ плосък данък и осигуровки.НЕНОРМАЛНО Е ДА ИМА, и МРЗ, и минимални осигурителни прагове, ненормално е да се облага МРЗ! Там е заровен проблемът!
14:12ч. 4 Декември 2018 #3  Jeb Мрън-мрън-мрън-мрън.... мън мън мън мън...
Имат най-евтината работна ръка в ЕС и пак им се вижда скъпо. Той един бизнес като не може на тази МРЗ да се справя то по-добре да го няма такъв. Не е голяма загуба. Ще оцеляват тия които могат да си позволят да плащат заплати.
Като наемат хора гледат да минат ако може за без пари. Като идат да си купуват кола що не си купуват пак най-евтиното?
12:42ч. 4 Декември 2018 #2  Nina Данъчният модел е ГЕНОЦИДЕН! Кога най-после ще се прекрати това избиване на българите в България??????
12:41ч. 4 Декември 2018 #1  Nina "Договарянето на размера на възнагражденията е заменено с гарантиране на приходите на Държавното обществено осигуряване." Или казано по друг начин, КАК данъчната политика унищожи бизнеса и обрече работещите на ВЕЧНА БЕДНОСТ! Кога най-после ще се признае,че облагането на МРЗ с осигуровки и плосък данък е страшно робство, да оставим и това,че вдигането на МРЗ вдига данък здраве и за безработните, вече над 1.5 милиона български граждани в РАБОТОСПОСОБНА възраст са БЕЗ здравни ПРАВА по тази причина!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
| |
 |
 За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена.
На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
| |
 |
 Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
| |
 |
 Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив
Днес, 1 Май 2025 18:39
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки, реши Софийският градски съд.
В съдебната зала стана ясно, че Беляшки е обвиняем за длъжностно престъпление - направил опит да осуети митническа...
| |
 |
 Орлин Горанов ще е специален гост на Летния Никулден в Бургас
Днес, 1 Май 2025 18:00
Орлин Горанов, NICKA и K. LINA&THE LADIES ще участват в празничния концерт по случай Летния Никулден в Бургас. Той ще започне в 18.00 часа на площад „Тройката“.
Миналата година за първи път морският...
| |
 |
 Временният президент на Южна Корея подаде оставка
Днес, 1 Май 2025 17:34
Временно изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су подаде оставка, заявявайки, че ще се кандидатира на президентските избори, които ще се проведат на 3 юни, предаде "Йонхап".
Хан...
| |
 |
 Задържаха двама мъже за кражба от заведение в Девня
Днес, 1 Май 2025 16:49
Двама мъже от Девня, на 22 и 38 години, са задържани за кражба от неработещо заведение в града, съобщават от полицията. По първоначални данни те са отнели звуков усилвател, контролен пункт за музика, удължител...
| |
 |
 18-годишната Магдалена Русева от Хасково е била удушена
Днес, 1 Май 2025 16:16
18-годишната Магдалена Русева от Хасково е била удушена, съобщиха от прокуратурата на извънреден брифинг. Обвиняем за тежкото престъпление е 17-годишен младеж, с когото жертвата се е познавала – двамата...
| |
 |
 Варна отново домакин на международен Pétanque Fest 2025
Днес, 1 Май 2025 15:39
От 13 до 20 май 2025 г. курортният комплекс "Св. Св. Константин и Елена" ще бъде арена на второто издание на международния Pétanque Fest Varna – спортен и празничен форум, който съчетава духа на състезанието...
| |
 |
 Крайната десница в Румъния отново разчита на TikTok преди повторните избори
Днес, 1 Май 2025 14:46
Джордже Симион разполага с 1,3 милиона последователи преди вота на 4 май.
Крайнодесен кандидат, подкрепящ Доналд Тръмп, се радва на голяма популярност в TikTok преди повторните президентски избори в...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре
Днес, 1 Май 2025 14:01
През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ на места все още ще има купесто-дъждовна облачност и главно в планинските райони на Югозападна България ще превали краткотраен дъжд. Минималните...
| |
 |
 България и още 15 държави искат да променят бюджетните си правила, за да отделят повече пари за отбрана
Днес, 1 Май 2025 13:15
Шестнайсет страни от Европейския съюз ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана, това съобщиха от Полското председателство...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|