Автомобилни и имотни застраховки поскъпват заради нова управленска приумица
Петък, 13 Април 2018 09:47Източник: Сега
 
Държавата се кани да събира пари от имуществените застраховки на всички граждани и фирми, за да покрива щетите, които природни бедствия нанасят на незастрахованите земеделски стопани. Ако намеренията бъдат реализирани, това ще доведе до поскъпване на "Автокаско" и застраховките на жилищата, пише в. "Сега". Въпреки че ще плащат повече обаче, застрахованите няма да получат по-високи обезщетения в случай на щета. За тази опасност алармираха от Асоциацията за застрахователите в България, след като Министерството на земеделието публикува на сайта си концепция за приемане на специален Закон за превенция от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития в земеделието.
Агроминистерството предлага сегашната агенция "Борба с градушките" да се преобразува в държавно предприятие, като една от функциите му ще е да изплаща обезщетения на пострадали от природни бедствия фермери. За целта държавната фирма ще управлява специален фонд. Намеренията са той да се пълни от няколко източника. В него ще влизат средствата, които в момента държавата отделя за борба с градушките, плюс задължителни вноски от земеделските производители, но на база на заявената за подпомагане площ. Освен това застрахователните компании са задължени със своеобразен нов налог - те ще правят отчисления към фонда от премийния приход от три вида застраховки - "Пожар и природни бедствия", "Други щети на имуществото" и "Автокаско".
"Недопустимо е на държавно предприятие да се вменяват дейности с характеристиките на застраховател по смисъла на Кодекса за застраховане. Дейности като набиране и разходване на средства, предназначени за изплащане на обезщетения при настъпване на събития, установяване на събитията, разглеждане на претенции, определяне размера на причинените вреди и изплащане на обезщетения могат да се извършват единствено от застрахователни дружества", предупредиха от бранша.
Застрахователите намират за крайно несправедливо с премиите на граждани и фирми, които са застраховали имуществото си и които нямат нищо общо с агросектора, да се плащат обезщетения на пострадали фермери, които са отказали да застраховат отглежданите от тях култури. "Този подход не поощрява доброволното сключване на застраховки и не стимулира повишаване на застрахователната култура в страната, която всички критикуваме. Ефектът ще бъде точно обратен - ако някой ми подарява обезщетение, защо да плащам застраховка", коментира Станислав Иванов от Асоциацията на българските застрахователи пред Bloomberg TV Bulgaria.
Според него пазарът на застрахователни продукти в България е доста труден заради изострената конкуренция и цените са доста "изтънени". Това означава, че всяко натоварване на разходите на застрахователите ще доведе до влошаване на резултатите, а оттам до увеличаване на премиите, за да не се наруши платежоспособността на застрахователите. "При това поскъпването на застраховката няма да доведе до по-големи обезщетения, защото трябва да се правят вноски в новия фонд", казва Иванов.
С колко може да поскъпнат имуществените застраховки и "Автокаско", която е най-масовата застраховка след задължителната "Гражданска отговорност", засега не е ясно. Концепцията за нов закон за превенция срещу градушките е доста обща, без никакви конкретни стойности за вноските, които трябва да пълнят новия фонд. Застрахователите обаче припомнят, че когато през 2016 г. държавата също е лансирала идея за подобен фонд, се е говорело за отчисления от 0.8% от застрахователните премии.
Само 8-9% от земеделските стопани сключват договори за застраховка на площите, които засяват. Но дори и те застраховат частично, а не 100% от площите си, посочи Станислав Иванов. Освен това застраховки масово не сключват крупните земеделски производители. Те не застраховат земеделските култури заради малката вероятност цялата площ да бъде увредена от природни бедствия и съответно да претърпят големи загуби. Така на практика с новия закон, от една страна, застрахователите ще финансират загубите на големи земеделски производители, които принципно не сключват застраховки, а друга страна - източник на финансиране биха били застраховани лица, които нямат нищо общо със сектора на земеделието.
Застраховането на земеделските култури се прави по сложни схеми на база на стойността на реколтата и премиите са различни за различните култури. През миналата година например за застраховане на реколтата от пшеница за 100 лв./дка срещу рисковете градушка, буря, проливен дъжд и пожар премиите са тръгвали от 3.60 лв. на декар.
|
Коментари |
23:57ч. 13 Април 2018 #14  osemshestВеско, ти някакъв проблем ли имаш с мен? Ако да, ти предлагам да се видим лично и да го обсъдим, защото някакси взе да ме дразни непрекъснатото ти опониране на мои коментари. Сякаш ако кажа "черно", ти на момента ще кажеш "бяло".
По темата- катализатора е един своеобразен филтър, който се поставя след двигателя в началото на тръбите отвеждащи изгорелите газове. Виждала съм катализатор, защото за разлика от многото кифленца из Варна, аз съм стояла под подемник и съм слизала в канал. И като колата не може да има такъв просто няма да се пуска в движение! Толкова ли е просто? И не ми сравнявай запушения ауспух с поставянето на картоф. Просто пада мощността на двигателя, защото е ясно, че потока на газовете се намалява. Все едно да стесниш тръбата на чешмата слагайки филтърна решетка. След време като се запуши катализатора се сменя. Сякаш не си "рециклирате" турбото на колите, че на мен да обясняваш принципите на действие и кое било вредно и кое не. Чети си коментарите и мен ме ИГНОРИРАЙ, казвам ти го за пореден път!
Просто въвеждането на по-високи такси няма да ни даде по-чист въздух, напротив. Ще плащеме за това със здравето си, но като ти се поболеят децата ще го разбереш, но късно. Аз деца нямам, няма и да имам, мислете ВИЕ, които искате да имате и тези, които вече имате. Всичко добро!
23:10ч. 13 Април 2018 #13  Веско Иначе за небивалата простотия си абсолютно права.Или ако не си...моето мнение съвпада с твоето.
23:05ч. 13 Април 2018 #12  Веско И къде ще бъде монтиран този катализатор,ако на купето,не е предвидено място? Ще виси под купето и ще падне на първата дупка ли? Моля те умно момиче си,мисли кое ти е ясно и кое не е.
23:03ч. 13 Април 2018 #11  Веско 86 ти виждала ли си какво представлява катализатор и имаш ли идея,как може да се монтира на автомобил,който не е пригоден за това.Имаш ли идея за това с каква скорост трябва да излизат изгорелите газове,при отделните двигатели и какво става ако ти сложат нещо,което увеличава съпротивлението на изпускателните тръби....ако искаш да пробваш,сложи си картоф в ауспуха и карай.
21:32ч. 13 Април 2018 #10  канна От субсидиите да им удържат съответстващата премия за застраховка, какво толкова го мислят!? Ах да, страхуват се да не подкарат тракторите към София.
16:46ч. 13 Април 2018 #9  osemshesteho, то това с разграбването е ясно. Досетете се сега защо искат да се предложат ековинетки, за автомобилите, а не да се задължат всички коли да имат катализатори? Ами защото автопарка ни е стар, ние ще предпочетем да плащаме повече и пак да си караме моргите, а не да купуваме нови коли. Парите ще се събират, а който трябва ще ги прибира. А сега нека си помислим, ако ни задължат да сложим катализатори. Кой печели от тях- автотехниците. Нашите "лапачи" нищо няма да взимат. 2+2=4, а те искат да е 5. Не става- въвеждаме еко винетки!
16:05ч. 13 Април 2018 #8  eho Нали трябва тиквата да си направи пиар при криза и да си прави селфита с жертвите. А колко от този фонд ще се открадне е друг въпрос.
12:24ч. 13 Април 2018 #7  yanev varna Аз плащам гориво по 2,08 а не 1,30, необходимата ми техника и оборудване закупувам по пазарни цени, а не по програми със завишени цени, че да ми останат пари и за почивка на Сейшелите. Няма как да крада ДДС защото НАП ми диша във врата. Не ми опростяват 65% данък печалба и НЕ получавам субсидия за това, което моята фирма извършва. Искам, ама МНОГО искам, да им плащам и застраховките на това супер нагло и безочливо племе наречено-Зърнопроизводител.
12:18ч. 13 Април 2018 #6  dido Само дебили ГЕРБ-ерасти могат да направят подобно предложение.Нещастници!
11:39ч. 13 Април 2018 #5  santo Само човек със забавено умсктвено развитие може да измисли такъв абсурд.
11:36ч. 13 Април 2018 #4  HanНе е честно спрямо хората които се лишават заради застряховката си и на края друг да намаже понеже съм решил да си направя каско. Това са глупости. Защо да плащам повече???
11:07ч. 13 Април 2018 #3  Rumen_s А-ха, и аз спирам да си застраховам имуществото, моля държавата да бъде така добра да направи фонд с вноски от земеделските производители, та ако стане нещо да ми покрие щетите. Земеделските производители поне пари имат, добри субсидии влачат, по колите и имотите им ще ги познаете. А иначе за пореден път нагледно ни се демонстрира, че ГРОБ-аджийската простотия край няма.
10:13ч. 13 Април 2018 #2  Султанка Това е поредното малоумно решение на властта!Не може с чужда пита помен да се прави!
09:57ч. 13 Април 2018 #1  osemshestПълен абсурд. Той отказал да се застрахова, а като дойде бедствието, държавата ще го обезпечи от джоба на тези, които са се застраховали. Я стига!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Днес, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма!
Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
| |
 |
 Очакват оставката на шефа на полицията в Хасково заради убитото момиче
Днес, 2 Май 2025 12:15
Очаква се да бъде офииално обявена оставката на директора на МВР-Хасково Иван Расоков. Тя е поискана от министъра на вътрешните работи заради разследването на убийството на 18-годишната Магдалена Русева...
| |
 |
 Мирна демонстрация с искане за масова кастрация на бездомни котки ще се проведе на 5 май пред Община Варна
Днес, 2 Май 2025 11:28
На 5 май (неделя) от 17:00 ч. пред сградата на Община Варна ще се проведе мирна демонстрация с настояване за въвеждане на общинска програма за масова кастрация на бездомни котки. Организатори на събитието...
| |
 |
 Задържаха голямо количество фалшива хранителна добавки
Днес, 2 Май 2025 11:10
На 30 април от служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ в областната дирекция на МВР и представители на БАБХ е проведена съвместна полицейска операция. В хода на акцията е извършена...
| |
 |
 Варненският кв. "Виница" отбелязва празника си
Днес, 2 Май 2025 10:36
Квартал „Виница“ във Варна отново се превърна в сцена на празнично настроение и традиционни забавления по повод своя празник, който се отбелязва ежегодно на 2 май.
Датата не е избрана случайно - на 2...
| |
 |
 Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
| |
 |
 Панорама на средното образование ще се проведе на 13 и 14 май във Варна
Днес, 2 Май 2025 09:39
Панорама на средното образование ще се проведе във Варна в два поредни дни – на 13 май от 10:00 до 18:00 ч. и на 14 май от 10:00 до 17:00 ч. в Юнашкия салон. Събитието се организира от дирекция „Образование...
| |
 |
 Няколко района без вода днес във Варна
Днес, 2 Май 2025 09:12
Няколко варненски района са без вода днес поради аварии, съобщиха от ВиК-дружеството.
- до около 15 часа - част от "Св. Св. Константин и Елена" - района на ул. "28";
- до около 12 часа - с. Звездица;
-...
| |
 |
 "Възраждане" обвини правителството в държавна измяна заради водите от Арда за Гърция
Днес, 2 Май 2025 08:43
Партия "Възраждане" излезе с остра позиция срещу решението на Министерския съвет (МС) за одобряване на проект на съвместна декларация между правителствата на България и Гърция относно използването на водите...
| |
 |
 За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена.
На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
| |
 |
 Отмениха преговорите между САЩ и Иран за ядрената програма на Техеран
Днес, 2 Май 2025 08:27
Четвъртият кръг от преговорите между Съединените щати и Иран относно ядрената програма на Техеран, планиран за този уикенд в Рим, беше отложен. Новината беше потвърдена от правителството на Оман, което...
| |
 |
 Борисовден е, почитаме св. цар Борис I - покръстител на българите
Днес, 2 Май 2025 07:45
Днес Българската православна църква почита паметта на Свети цар Борис I Михаил Покръстител.
Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|