От източноевропейските държави само Полша има повод за гордост. В навечерието на Международния ден на жената медийната организация направи допитване сред 9000 жени като част от по-широкото проучване на най-добрите държави, за да определи кои от общо 80 страни по света са гостоприемни за жени.
Цялото изследване за 2018 обхваща 21 000 бизнес лидери, информирани членове на елита и средностатистически граждани, за да се разкрие как тези 80 държави са възприемани в световен мащаб по набор от показатели – от икономическо влияние до гражданство и качество на живота.
Най-добрите страни за жени получават оценка 10 по 5 признака: човешки права, равнопоставеност на половете, равенство в доходите, напредък и сигурност.
Как е у нас?
Макар България да не влиза в класацията, у нас също има добри примери. Такава е специалната програма. Smart lady, която е насочена към всички жени, които са предприемачи и заемат ключови позиции в бизнеса. Програмата е плод на дълги проучвания, разговори с експерти и бизнес дами. Партньори в нея са Fibank, MasterCard и Съюз произведено в България.
Целта, която банката иска да постигне с програмата Smart Lady, е да се утвърди като успешен бизнес партньор на всяка дама, решила да пребори клишето, че бизнесът е запазена територия само за мъже.
Ето и класацията:
На 21 място е Полша. Малко не достига на тази клоняща надясно държава да събере максимум точки. Тя има 8 за доходи и само 2,5 за напредък, но общият й сбор от 5,3 за равенство на половете и 5,3 за човешки права й отреждат място в престижния списък.
На 20 място е Португалия. Тази западноевропейска държава се бори с финансови проблеми, а неравенството в доходите остава ниско – 1,3. Но пък е относително сигурно място – 7,3, а показателят за човешки права е 6,2.
На 19 място е Италия. Родината на изкуството, виното и добрата храна има посредствени резултати за равнопоставеност – 5,8, напредък – 4,20 и права – 6,2, но безработицата сред жените остава огромен проблем.
На 18 място е Испания. Безработицата продължава да е проблем, а неравенството в доходите е само 1,4. Но страната прави стъпки за преодоляване на половата равнопоставеност – 6,4, и човешките права – 6,2.
На 17 място е Япония. Една от най-технологично развитите държави, тя има топ 10 за напредък. Но още има какво да се желае в равенството при стряскащи едва 0,7 и човешките права – 3,1.
На 16 място са САЩ. Неравенството в доходите е предизвикателство, което още не е преодоляно – едва 1,4. Но страната бележи огромен напредък – 8,8, и равенството е прилично – 7,6.
На 15 място е Ирландия. Смятана за консервативно общество, страната се представя слабо по отношение на напредък и доходи – само 3,6, но човешките права са 8,1 и това я изкачва в класацията.
На 14 място е Франция. Западноевропейската държава има огромно влияние в света и е една от първите, защитаващи правата на индивида. Има високи резултати за равенство и човешки права, но ниски за доходи – само 2,4.
На 13 място е Великобритания. С министър-председател жена, страната се справя добре с равнопоставеността – 8,5, и човешките права – 9. Но при доходите резултатът е стряскащ – 2,8.
На 12 място е Австрия. Тази централноевропейска държава е наситена с култура и се гордее с висок жизнен стандарт и прилични нива на правата и равнопоставеността. При доходите обаче трябва да направи повече – само 5,5.
На 11 място е Люксембург. Най-богатата държава в ЕС с най-високия стандарт на живот и високи резултати за права. При равнопоставеността обаче има само 6,9, 5,4 за напредък и 6,2 за доходи.
На 10 място е Германия. Страната се нарежда напред благодарение на напредъка си – 9,2, и има приличен резултат за права – 8,2, но за равнопоставеност събира 7,6.
На 9 място е Нова Зеландия. През 2017 министър-председателката Джасинда Ардърн изведе прогресивната Лейбъристка партия до победа и стана най-младият лидер жена в целия свят. Страната обаче получава само 7,6 за равнопоставеност.
На 8 място е Австралия. С голяма продължителност на живота и при мъжете, и при жените, тя събира 9,1 от 10 за човешки права и малко по-малко – 8,4, за равнопоставеност.
На 7 място е Швейцария. Най-добрата държава в света като цяло, според подреждането тази неутрална, мирна страна събира 9 от 10 за равнопоставеност.
На 6 място е Канада. Северноамериканската държава популяризира разнообразието и се нарежда напред Благодарение на зачитането на човешките права и равнопоставеността на половете.
На 5 място е Финландия. Тя първа предложи неограничени права на жените да гласуват и да бъдат избирани в парламента. Страната е една от най-гостоприемните за жени.
На 4 място е Холандия. Гражданите й са успели да намалят неравенството в здравеопазването, образованието, икономиката и политиката като осигуряват придобивки като медицинска сестра в помощ на майките с новородени.
На 3 място е Норвегия. Нарежда се трета от 144 държави в доклада на Световния икономически форум за различното третиране на мъжете и жените за 2016. Тя предлага щедри придобивки при отпуска по майчинство и като цяло е сред държавите в света, където мъжете и жените са равни.
На 2 място е Швеция. Тя слезе с едно място в сравнение с 2017. Шведите имат най-напредничаво отношение към равенството, според доклад на YouGov.
На 1 място е Дания. Тя събира максимум точки за права и равенство. Прогресивната скандинавска държава се гордее с обвързана с дохода система за дневна грижа и е една от най-гъвкавите в Европа по отношение на отпуска след раждане на дете в семейството.







Коментари














Лекари се борят за живота на пострадала жена след нападение с нож във Варна
София Колева е новият заместник-кмет на Варна
След десетилетия чакане: Възстановяват панорамния път за „Златни пясъци“?
Продължава издирването на изчезналата Кремена Панова от Разград
Кметът пусна визуализации на моста при панорамния път за „Златни пясъци“
Жена нападна с нож четирима души във Варна, разследват случая
В шведско училище сервираха таратор и боб чорба след визита на ученици във Варна
Отплавай към успешно бъдеще с Варненска морска гимназия „Свети Николай Чудотворец“!
Райони без вода днес във Варна
Тържествен концерт на Представителния духов оркестър на ВМС във Варна на 5 май
Звезден блясък и изкуство на Met Gala в Ню Йорк (снимки)
Двама загинали и десетки ранени, след като кола се вряза в тълпа в Лайпциг
Представителният духов оркестър на Военноморските сили с тържествен концерт във Варна днес
85 години от създаването на Българския беломорски флот
Взрив помете завод за фойерверки в Китай, има десетки загинали и ранени
Военни самолети и вертолети с тренировки преди утрешния парад
Без ток във Варна и областта днес...
Трима починали при предполагаемо огнище на хантавирус на круизен кораб
„Рок акустик“ се завръща във Варна
Дрон повреди оборудване в Запорожката АЕЦ
Над 12 000 именици във Варна ще празнуват Гергьовден
















RSS Новини