Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Собствениците на БМФ си спестиха 55 млн. неустойки към държавата

Сряда, 17 Май 2017 15:17
Източник: Moreto.net   
Сн.: Moreto.net
Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата излезе с решение, с което позволи договорът за приватизация на Параходство "Български морски флот" (БМФ), контролирано от братята Кирил и Георги Домусчиеви, да бъде променен.

Основното желание на собствениците е да се промени ангажиментът им да поддържат определен тонаж на корабите. Мотивът е, че има "стопанска непоносимост", тъй като корабният бизнес е изпаднал в криза малко след приватизацията на БМФ. Важно допълнение е, че в търговското право исковете за промяна на договори на база "стопанска непоносимост" са своеобразна екзотика, а когато става въпрос за приватизационни договори - пълен прецедент, пише Капитал.

Осем години след приватизацията и две години преди да трябва да си плати неустойките пред държавата "Кей Джи маритайм шипинг", която притежава флота, излиза с искане до Арбитражния съд договорът да бъде изменен така, че ангажиментът за тонаж да бъде намален от 1.39 млн. DWT на 880 хил. DWT, а средносписъчният плавателен състав - от 2360 на 803 души.

Искът е срещу Агенцията за приватизация и е от юли миналата година. Арбитражът уважава желанието на корабособственика. С това Държавното ведомство ще трябва да заплати и част от гигантските разноски на частната компания по делото - 3.7 млн. лв. Освен това на собствениците на флота пък се спестяват огромни неустойки от над 55 млн. лв. Тази сума в противен случай трябваше да се плати през лятото на 2018 г. за неизпълнението на условията по приватизационния договор.

Според предисторията на 8 август 2008 г. купувач на 70% от БМФ става германско-българският консорциум "Кей Джи маритайм шипинг". Цената е 440.1 млн. лв. В края на август 2013 г. собственик на "Кей Джи маритайм партнърс" вече е изцяло българският партньор в сделката - "Адванс пропъртис", холдингът, обединяващ голяма част от бизнеса на братя Домусчиеви. Купувачът се сдобива с общ тонаж от търговски кораби 1.4 млн. DWT (дедуейт). Един от ангажиментите по договора е към десетата година след сделката купувачът да има 1.3 млн. DWT. Друго изискване е през 2018 г. средносписъчният плавателен състав да е 2360 души. Инвестициите пък трябва да са 779.9 млн. лв. в кораби. Трябва да падне и възрастта на плавателните съдове.

Ответникът Агенцията за приватизация прави възражение относно компетентността на Арбитражния съд да решава този спор. Агенцията изтъква и аргументи срещу основателността на иска, като твърди, че не е доказано наличието на предпоставките на стопанската непоносимост.

"От извършените следприватизационни проверки, както и от предоставените от ищеца отчети ответникът прави извод, че не отговарят на истината твърденията, изложени в исковата молба, че поддържането на средногодишния тонаж от 1 300 000 DWT твърде много е обременило купувача, тъй като той до 31 януари 2015 г. е в неизпълнение на тази клауза и не е поддържал такъв тонаж", се казва в арбитражното решение. По отношение на икономическата криза от есента на 2008 г. Агенцията за приватизация казва, че тя се е предшествала от световна финансова криза от 2007 г. и ищецът е бил длъжен да предвиди субективното й отражение върху дейността на БМФ и да прецени своевременно дали да участва в процедурата по приватизация на компанията.

Ответникът смята още, че не е налице причинно-следствена връзка между световната икономическа криза от 2008 г. и задълженията на ищеца за инвестиции и средносписъчен брой на плавателния състав за 2016, 2017 и 2018 г., още повече че по искане на купувача агенцията е разсрочила задължението му за инвестиции за първия отчетен период на приватизационния договор, приключващ в края на 2009 г.

Съдът обаче не приема въпросните възражения. Съставът решава, че въпросният текст от Търговския закон за "стопанската непоносимост" е приложим и към приватизационните договори, тъй като те са били особен вид продажба със смесен гражданскоправен, търговски и административен характер.

"Ето защо следва да се измени приватизационният договор... в случай че след подписването му настъпи коренна промяна на икономическите условия, при която изпълнението на задълженията по договор няма да е в интерес на държавата и обществото (включително и защото води до разорение на купувача)", казва съдът, като определя БМФ като структуроопределящо за икономиката на държавата, тъй като евентуална негова несъстоятелност ще има изключително тежки негативни последици за обществото и държавата. "Ще има сериозни неблагоприятни резултати и за неговите собственици, а не е налице конституционен принцип за подчиняване на интересите на отделния индивид на тези на държавата", пише още в решението.

Експертизата показва, че БМФ е нарязало на скрап повече кораби (по-голям тонаж) от предвиденото по бизнес план при покупката - вместо 46 са извадени 60 броя, като причините са високата им възраст, големият разход на гориво, намаленото търсене на въпросния сегмент кораби и съответно БМФ няма нужния тонаж.

Като заключение и след изчисляване на изведения от експлоатация тонаж и закупените нови кораби по ангажимента за инвестиции съдът излиза с решение изискането за тонаж за периода 2008 - 2018 да се намали на 907 хил. DWT. Съдът обаче не приема другото искане на корабособственика - да се намали броят на персонала, въпреки че той е по-голям от реалните му нужди още повече след намаляването на тонажа.


Коментари
19:24ч. 19 Май 2017 #14
redplane
Това за винтовете ме разсмя, наистина :)
Колко често според вас се налага смяна на винт? И дори и да се наложи в момента е много лесно да се поръча и докара.
Това което купуват може и да е втора ръка китайчета, но със сигурност разходите не са по-големи от колкото на старите 25 годишни бракми. Да не говорим, че такива кораби в днешни и при тази конкуренция е изключително трудно да им се намерят товари. Преди поне в далечния изток можеше да ги пратиш, но в момента китайските портстейти така са се активизирали, че там е някакъв кошмар и като прибавим и Австралия…. Никакъв шанс нямат. Контейнерите не знам колко са били печеливши, но пазарът още се тресе от фалита на Hanjin през минлата година. Големите компании направиха сливания за да успеят да оцелеят, така че въобще не ми ясно за какво точно говорите. Все една сме държали златната кокошка. Нищо подобно. При танкерите ситуацията е малко по друга. Там пазарът ги изрита много отдавна. Голяма част от обучените кадри напуснаха. Флотът беше стар и инвестициите за обновяване щаха да бъдат огромни. Липсата на гарантирани товари по линия на СИВ и невъзможността да се конкурират оформи картината. Последния пирон в ковчега за забиха SIRE инспекциите, които при загубата на ядрото от обучените екипажи и неадекватния флот, просто се оказаха една стена.
Сега поне в БМФ се прави нещо и хората се опитват да вкарат в действие(а не само на хартия) SMS, но никак няма да им е лесно.
20:58ч. 18 Май 2017 #13
retro
Господата, които твърдят, че Домусчиеви били спасили БМФ знат ли, че преди приватизацията активите на дружеството са били оценявани на около 1.3 млрд долара ? Знаят ли че до приватизацията то е генерирало всяка година милиони долари печалба ? Тоест въобще не е било нужно спасяването му. Да не говорим за данъците, които се внасяха.
13:53ч. 18 Май 2017 #12
movsar
Малий добре ,че бил Домусчиев. Туй трудно се понася. Първо продаде резервните корабни винтове на скраб, после наряза с пазаджишка фирма новите зап части. Сега купува китайски кораби с разходи по високи от 25 годишните. За конейнерно и танкерно плаване да не говорим –умишлено ги срутиха . Отчетите да ги гледа Гочев и кво ша разбИре. Големия бизнесмен Домусчиев няма как да го сравним с другите дето паднаха в канала след политическите решения на ГРОБ – Винету. Златната кокошка БМФ е толкова опърпана ,че ти е жал да я гледаш.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Бизнес
Цените на петрола се понижиха
Днес, 29 Април 2024 09:47
Цените на петрола се понижиха в първия търговски ден за седмицата в Азия, изтривайки ръстовете от края на миналата седмица, тъй като мирните преговори между Израел и "Хамас" в Кайро дават надежда за намаляване...
Земеделци пред фалит заради забавянето на държавна помощ и субсидии
Днес, 29 Април 2024 09:13
Двайсет дни по-късно след първоначално обявена дата - 22 април, ще бъде изплатена така наречената „украинска помощ“ на фермерите и земеделците у нас. Това стана ясно от срещата, която браншовите организации...
Технологичната война между САЩ и Китай напът да навлезе в по-гореща фаза
Неделя, 28 Април 2024 11:27
Потоците от информация и енергия са в основата на цялата икономическа дейност, а високите технологии от своя страна поддържат и двете. Това обуславя и високите залози в технологичната война между САЩ и...
Спад в цените на основни храни, плодове и зеленчуци по борсите в страната
Неделя, 28 Април 2024 10:08
И през тази седмица има спад в цените на основни хранителни стоки и на плодовете и зеленчуците на борсите в страната, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата...
Най-лошата винена реколта от 62 години в Европа
Събота, 27 Април 2024 16:16
Нов доклад показва къде в Европа производството на вино е намаляло най-много. Световното производство на вино достигна исторически минимум през 2023 г. и климатичните промени може да са виновни, разкрива...
Цената на килограм череши на едро е 32 лева
Събота, 27 Април 2024 13:22
Стопаните в Сливенско вече берат череши, като тази година плодовете са узрели с десетина дни по-рано от обикновено. Това каза за БТА Коста Петров, председател на Сдружението "Българска праскова" в Сливен. Цената...
Зам.-министър Капитанов: В кратък срок ще изплатим обезщетенията на пострадалите вчерашната градушка
Петък, 26 Април 2024 18:36
В максимално кратък срок ще изплатим обезщетенията на стопаните, чиито площи пострадаха от вчерашната градушка в Южна България. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по...
Стартира Кампанията по директни плащания за 2024 г.
Петък, 26 Април 2024 07:51
Стартира Кампанията по директни плащания за 2024 г. Земеделските стопани могат да очертават площите си, заявяват животни и схеми за подпомагане в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК)....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Най-четено от Бизнес 1 2 3
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
3.0 + 2.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook