Президентът Румен Радев е готов с екипа си и ще го обяви до дни, казаха от "Дондуков"2. Прессекретар на Радев ще е журналистката Елена Йончева. Началник на кабинета му ще е журналистът и писател Иво Христов. И двамата бяха плътно до Радев по време на предизборната кампания, след победата, както и в парламента на клетвата му вчера. Официално на срещи и двамата вече се представят като част от новата президентска администрация.
"Труд": Двойни глоби за скорост от събота
Глобите за превишена скорост стават двойни от събота, 21 януари. На тази дата влизат в сила поправките в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), обсъждани 15 месеца от депутатите в 43-тото Народно събрание.
Каране в населено място със скорост от 31 до 40 км/ч по-висока от разрешената досега се наказваше с 200 лв. глоба. От събота става 400 лева (виж таблицата).Двойни стават и наказанията за онези, които возят пътници или опасни товари. При движение с над 50 км/ч от разрешената скорост водачите на автобуси, цистерни или специални камиони вместо 500 лв. ще плащат 1000 лв.
"Стандарт": До 84% са загубите на вода по ВиК-мрежата
Огромни са загубите на вода по мрежата на ВиК дружествата в България, става ясно от стенограма от закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), провело се в началото на годината. От публикуваните данни става ясно, че "шампион" е ВиК Добрич, където загубите надхвърлят 84%. Загубите във ВиК Сливен са 82,3%, а във ВиК Шумен надхвърлят 80%. Като цяло най-ниски загуби отчита ВиК Русе - почти 42%. В Смолян, София, Хасково и Стара Загора загубите също са под 50%.
"Монитор": 11 жертви на студа досега
Бялата смърт уби 11 души от началото на студената вълна, която обхвана страната, пише в. "Монитор". Най-много жертви има в Пловдив и района, където са умрели 6 човека. Повечето от тях са клошари. Майка и двете й душевноболни деца загинаха от студ и глад н началото на декември. В необитаема къща край бул. "Васил Априлов" в Пловдив беше открито тялото на 37-годишен бездомник.
Друг клошар беше открит замръзнал до строеж на ул. "Капитан Бураго" в края на декември. Шестата жертва на бялата смърт - мъж на около 65 години, бе намерен през януари в чакалнята на Централна гара. Само преди три дни у дома си в благоевградския квартал "Струмско" от студ починаха 67-годишната Николина Калайджийска и 31-годишната й дъщеря Илияна.
"Сега": Депутати вече поискаха импийчмънт на новия президент
Церемонията приключи със скандал заради реплика на Радев към депутатите. Към края на словото си президентът се определи като човек на действието, а не на думите. Последва шум и смях в пленарната залата, което предизвика новия президент да каже на депутатите: "Имате още една седмица". Ядосани, някои от тях станаха да напускат, още преди да е приключил речта си. А в парламентарните кулоари срещу Радев се посипа градушка от критики, обвинения и открити закани. Премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че е недоволен, тъй като ГЕРБ демонстрирали "европейска култура как се сдава властта".
"Дума": Радев и Йотова се заклеха да служат на България
Румен Радев и Илияна Йотова се заклеха вчера. Над половин час продължи първата президентска реч на Радев. Депутати от ГЕРБ, ПФ и РБ демонстрираха слаба култура и подвикваха от място. Светкавичната реплика на президента "Имате още една седмица!" даде повод на най-кресливите да напуснат залата. В кулоарите обаче тя бе изтълкувана като намек за датата на изборите - 26 март или 2 април.
Важни заявки отправи Румен Радев. Той бе категоричен, че членството в НАТО и ЕС не подлежи на въпрос, а Обединена Европа трябва да бъде съхранена на всяка цена. Президентът обаче подчерта, че външната политика трябва да се формулира у нас и да се отстоява навън, а не обратното. Като приоритетна задача той изтъкна гарантирането на сигурността на българите.
"Капитал дейли": Защо България почти остана без ток
Въпреки разпространеното мнение, че режимът на тока по време на социализма е заради бумтящата индустрия и греещите калориферни печки, превръщането на България в дискотека след 1985 г. се дължи основно на... глупост. За да се пестят средства, важни ремонти се отлагат до последно, не се внасят въглища и както може да се очаква в един момент, токът спира.
Въпреки че социализмът си отиде отдавна, някои неща умират трудно. Тежките студове през втората седмица на януари 2017 г. не доведоха до режим, но за сметка на това предизвикаха поредната токова истерия. И причината за нея не е толкова по-голямото потребление на електроенергия, колкото провала на централите, на които се плаща, за да стоят в резерв и да реагират точно при такива екстремни условия. Въпреки че близо 70% от тях са свързани с небезизвестния бизнесмен Христо Ковачки, явно контролът върху тяхната готовност не е бил счетен за приоритет.




Новини - теми













Жители на „Чайка“ с открито писмо срещу отдаването на тенис кортовете на частни клубове
Какво ще бъде времето в понеделник
Кой е Чиприан Чуку, новият кмет на Букурещ, и какво богатство притежава?
Д-р Хубанова: Вторият у нас очен апарат за терапия на макулна дегенерация вече е във Варна
Без ток утре във Варненска област....
ВМС евакуира трима моряци от танкера „Кайрос“ край Ахтопол
Прогноза за времето - 8 декември
МААЕ: Защитният щит на Чернобил е загубил ключови функции след удар с дрон
Българските студенти празнуват 8 декември
8 декември в историята
„Зимното яйце“ на Фаберже бе продадено в Лондон за рекордните 30,3 млн. долара
Асен Василев: Кой разпореди това безобразие, наречено „бюджет“? Опитват се пак да ни излъжат и да ни замажат очите
Скопие: Европейският съюз не е готов за Македония
Украински град е засегнат от „мащабен“ удар след приключване на мирните преговори в САЩ
116 години от рождението на знаменития български поет Никола Йонков Вапцаров
Филипините отчитат най-бързо растящата ХИВ епидемия в региона, над 60 нови случая всеки ден
Министерствата на отбраната и транспорта осигуряват помощ за екипажа на „Кайрос“ край Ахтопол
Започва спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер „Кайрос“
Прогноза за времето - 7 декември
Промени в трафика във Варна в неделя заради футболната среща „Спартак“ – „Левски“
Най-малко 25 души загинаха при опустошителен пожар в нощен клуб в Индия




RSS Новини